Porady praktyka Jacka: pokrycia dachowe

Porady praktyka Jacka: pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe to zagadnienie łączące względy techniczne z estetycznymi. Obecnie w domach jednorodzinnych najczęściej spotykamy dachy strome. Jest to rozwiązanie zgodne z tradycją, estetyczne, a jednocześnie bardziej niezawodne i wcale nie droższe niż dachy płaskie, a na pewno tańsze niż tzw. dachy zielone, czyli porośnięte np. trawą.

Zdania na temat trwałości i niezawodności różnych rodzajów pokryć dachowych są podzielone. Nie ma natomiast wątpliwości, że skomplikowany kształt dachu nie pomaga w zachowaniu szczelności pokrycia.

Przy wyborze i kalkulacji kosztów konkretnego materiału nie należy kierować się tylko ceną metra kwadratowego pokrycia, bo np. blachodachówka może przy skomplikowanym kształcie dachu kosztować więcej od teoretycznie droższej dachówki ceramicznej. Ważna jest też cena gąsiorów, wykończenia skraju dachu i elementów kształtowych, takich jak gąsior krzyżowy na zwieńczeniu dachu czterospadowego itp.

dach

Każdy inwestor, który buduje swój wymarzony dom staje w pewnym momencie przed dylematem. Jakie pokrycie dachowe wybrać? Czy zdecydować się na blachodachówkę czy lepsza może jednak będzie dachówka?

Reklama


Trzeba też pamiętać, że cięższe pokrycie wymaga mocniejszej więźby dachowej. Ważnym kryterium doboru jest trwałość pokrycia deklarowana przez producenta. Obecnie żaden chyba producent nie podaje czasu trwałości krótszego niż 15 lat. W rzeczywistości będzie to więcej, jeżeli krycie dachu zostało wykonane fachowo. W tym czasie pojawi nam się na dachu inny problem, i to niezależnie od rodzaju pokrycia – będą to algi, widoczne poprzez zielone zabarwienie dachu. Im bardziej dach stromy, a pokrycie gładsze, tym mniej jest narażony na ich obecność.

Pojawienie się alg to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra, bo występują one tylko tam, gdzie powietrze jest czyste; zła – bo poprzez gromadzenie wilgoci mają wpływ na obniżenie odporności pokrycia na warunki atmosferyczne, a co za tym idzie – jego trwałości. Jeżeli algi zbyt śmiało rozgoszczą się na naszym dachu, należy zastosować preparaty pomagające w ich usuwaniu.

dsc02841


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-08-06

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.