Porady praktyka Jacka: ściany dwuwarstwowe

Porady praktyka Jacka: ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe są obecnie najczęściej stosowanym rodzajem ścian. I trudno się dziwić, ponieważ dają najszersze możliwości osiągnięcia wymaganych parametrów wytrzymałościowych i cieplnych. W takiej ścianie istnieje podział na element konstrukcyjny  czyli warstwę wewnętrzną oraz warstwę zewnętrzną ocieplającą.

Odwrotnie czyli wewnątrz ocieplenie, a na zewnątrz konstrukcja robić nie należy w żadnym przypadku. Dzięki podziałowi na dwie warstwy można optymalnie dobrać grubość każdej z nich. Jest to ważne, ponieważ dobre materiały konstrukcyjne mają słabe właściwości ciepłochronne, a z kolei dobre izolatory cieplne nie nadają się do wykonania konstrukcji. Jest to dość oczywiste, bo czym mniejsza gęstość materiału tym lepszym jest izolatorem. W ścianie dwuwarstwowej może praktycznie dowolnie zwiększać grubość ocieplenia, aż do wartości, która nas satysfakcjonuje. Dlatego w dobie energooszczędności ściany dwuwarstwowe wypierają jedno- i trójwarstwowe. Do ocieplenia stosuje się najczęściej wełnę mineralną lub styropian.

docieplanie

W ścianie dwuwarstwowe stały się ostatnio bardzo popularne, gdyż są łatwe do wybudowania i stosunkowo niedrogie

Warstwę konstrukcyjną można wykonać z prefabrykatów lub elementów drobnowymiarowych. Możliwości wyboru materiału są w tym przypadku szerokie. W przypadku ściany dwuwarstwowej najtańszym jej elementem jest styropian zastosowany do ocieplenia. Jest tak, ponieważ ilość użytego kleju, siatki i wyprawy jest taka sama bez względu na grubość zastosowanych płyt styropianowych. Dzięki temu inwestorowi jest łatwo podjąć decyzje o zwiększeniu grubości warstwy ocieplenia. To dobrze, bo to się zawsze opłaci. Niestety nie każdemu, bo czasami widuje się starsze budynki docieplane płytami styropianowymi o grubości 5 cm, a nawet (o zgrozo) 3 cm.

Reklama


Zwolennicy klinkieru mogą zastosować na elewacji płytki klinkierowe. Łatwo można również wkomponować w taką elewację elementy drewniane, boniowanie    , gzymsy lub inne detale wykonane ze styropianu.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-06-29

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również