Porady praktyka Jacka: układanie glazury i terakoty – cz.1

Porady praktyka Jacka: układanie glazury i terakoty – cz.1

Do wykańczania ścian oraz podłóg stosuje się najczęściej płytki ceramiczne, szczególnie w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą.Płytki ceramiczne odporne są na działanie związków chemicznych (także używanych w gospodarstwach domowych), oraz na zaplamienia.  Swoimi właściwościami przewyższają często kamień budowlany.

14

Płytki ceramiczne to trwałe i efektowne wykończenie podłogi. Najczęściej układane są w kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Rzadziej trafiają do salonów, choć przecież dobrze się sprawdzają także na ogrzewaniu podłogowym. Ważne tylko, aby posadzka była wykonana starannie i dokładnie.

23
Wszelkie rysy i nierówności podłoża wypełnia się zaprawą wyrównawczą.

Wykonanie posadzki z glazury lub terakoty nie jest trudne technicznie. Największy problem może sprawić równe ułożenie płytek oraz ich spoinowanie. Warto poświęcić sporo uwagi wyborowi właściwych płytek. Zależnie bowiem od miejsca, w którym będą ułożone, powinny mieć odpowiednią twardość, ścieralność, nasiąkliwość oraz wytrzymałość. Dobrze jest też kupić zapas płytek, na wypadek, gdyby podczas układania lub eksploatacji któreś popękały. Prace związane z układaniem glazury i terakoty można podzielić na trzy etapy: przygotowanie podłoża, mocowanie płytek oraz spoinowanie i wykończenie powierzchni.

Reklama


Przygotowanie podłoża

Przed układaniem płytek ceramicznych konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża. Trzeba sprawdzić, czy jest ono odpowiednio wytrzymałe, a następnie starannie je oczyścić oraz skontrolować, czy jest wystarczająco równe i nie popękane. Wytrzymałość podłoża, czyli nośność można sprawdzić poprzez zarysowanie go ostrym narzędziem, np. przecinakiem lub opukiwanie – w przypadku ścian pokrytych tynkiem. Głuchy odgłos świadczy o odspojeniu się tynku od podłoża. Tynk trzeba w tym miejscu usunąć i wypełnić naprawiane miejsce zaprawą wyrównującą. Nośność podłogi sprawdza się przecinakiem. Im mniej będzie pyłu i okruchów w zarysowanym miejscu, tym bardziej nośne jest podłoże. Miejsca osłabione należy przetrzeć szczotką ze sztywnym włosiem, usuwając luźne fragmenty. Ubytki wyrównuje się zaprawą.
Równość podłoża najlepiej sprawdzić dwumetrową łatą. Układa się ją na podłodze i zaznacza miejsca, w których są zagłębienia większe niż 5 mm. Wymagają one wypełnienia zaprawą wyrównawczą lub – co łatwiejsze – samopoziomującą. Trzeba też wypełnić wszystkie pęknięcia i rysy. Ważne jest, aby powierzchnia naprawianych miejsc była zrównana z poziomem podłogi. Następnym krokiem jest gruntowanie. W przypadku podłoży chłonnych, np. gazobetonu czy gipsu, konieczne są preparaty, które zmniejszają ich nasiąkliwość oraz wiążą pozostałości pyłów. Bardzo chłonne podłoża należy zagruntować dwukrotnie. Z kolei podłoża niechłonne oraz płyty wiórowe powleka się preparatem tworzącym warstwę kontaktową, która zwiększy przyczepność zaprawy klejowej. Grunty trzeba nanosić równomiernie pędzlem lub wałkiem malarskim. Preparaty te zazwyczaj kupuje się w postaci koncentratów, ważne jest zatem zmieszanie ich z wodą w proporcjach podanych przez producenta.

32
Ułożenie płytek: a) prostopadłe, b) diagonalne. W układzie ukośnym korzystnie wyglądają duże płytki.

Zapraszam na drugą część artykułu.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-12-08

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również