Rodzaje ścian zewnętrznych, wady i zalety

Podstawą każdego domu jest fundament, ale nie jest to jedyny ważny element budynku. Nasze bezpieczeństwo, a także trwałość konstrukcji zależna jest bardzo od wykonania ścian zewnętrznych. Element ten decyduje również o izolacyjności cieplnej i akustycznej całego domu, co sprawia, że warto zwrócić na niego szczególną uwagę.

Od wyboru typu ścian oraz ich wykonania zależy bardzo dużo – przede wszystkim to, ile będziemy płacić za rachunki za ogrzewanie domu. Dobre ściany to dobra izolacja i akumulacja ciepła, czyli wnętrza będą dłużej ciepłe, a chłód nie będzie przenikał do pomieszczeń. Ściany zewnętrzne stanowią więc o trwałości budynku oraz jego energooszczędności.

Ściany jednowarstwowe

Ściany te są wznoszone bez dodatkowej warstwy termoizolacyjnej, jednak można je wykonać z więcej niż jednego materiału. Oznacza to, że możemy zastosować na przykład bloczki keramzytobetonowe z przekładami polistyrenowymi lub pustaki wypełnione perlitem. Najczęściej jednak wznosi się je z betonu komórkowego. Warto zauważyć, że aby spełniały minimalne wymagania pod względem izolacji cieplnej, muszą być dość grube – zazwyczaj 40 – 50 cm.

Reklama


Ściany jednowarstwowe to zawsze kompromis pomiędzy pomiędzy wytrzymałością mechaniczną a izolacją cieplną. Trzeba wiedzieć, że w tego typu ścianach, warstwa nośna musi spełniać jednocześnie funkcję izolacji cieplnej, a materiały o takiej funkcjonalności są z reguły mało trwałe mechanicznie.

Ściany te muruje się przy pomocy zaprawy ciepłochronnej, która charakteryzuje się wysoką izolacją cieplną, jednak jest droższa od tradycyjnych produktów. Te ściany są stosunkowo tanie, jednak konieczność kompromisu oraz droga zaprawa sprawiają, że nie zawsze jest to dobry wybór.

Ściany dwuwarstwowe

Ściany te składają się z dwóch warstw: konstrukcyjnej oraz termoizolacyjnej. Dzięki temu ściany te są mocne i ciepłe. Ze względu na dodatkową warstwę termoizolacyjną, ściany te można wykonać z dowolnego materiału. Pozwala to zastosować produkty o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, ponieważ druga warstwa zapewni wysoką izolację cieplną – nie trzeba szukać kompromisu. Natomiast na warstwę termoizolacyjną można wybrać materiał o wysokich parametrach, nie martwiąc się o wytrzymałość mechaniczną.

Wszystko to pozwala na wykonanie cieńszej ściany, które parametrami wytrzymałościowymi oraz izolacyjnymi zadowoli każdego inwestora. Pozwala to również na wykonanie węższego fundamentu. Ściana ta jest bardzo popularnym i częstym wyborem w budownictwie jednorodzinnym. Wytrzymała, z odpowiednią izolacją i niedroga.

Ściany trójwarstwowe

Ściany te mają najbardziej zaawansowany skład, są jednak również najdroższe. Są ciepłe, mocne i zabezpieczone, a za każdą z tych właściwości odpowiada inna warstwa.

Pierwsza z nich to warstwa nośna – w wykonaniu przypomina tę ze ścian dwuwarstwowych, jednak połączona jest kotwami z kolejną warstwą – osłonową. Wymaga ona oparcia na fundamencie. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa ociepleniowa, która najczęściej wykonana jest z wełny mineralnej lub styropianu.

Ściana osłonowa często narażona jest na przemarzanie i dlatego musi być wykonana z mrozoodpornych materiałów – cegły klinkierowej lub silikatowej. W przypadku izolacji wełną należy upewnić się, że wykonano szczeliny wentylacyjne. Natomiast przy izolacji styropianem nie jest to wymagane, ponieważ ten materiał ma mniejszą nasiąkliwość niż wełna.

Ściana trójwarstwowa jest najdroższa w wykonaniu, ale zapewnia wszystkie właściwości, których możemy oczekiwać od tego elementu.

Wybór ściany zewnętrznej nie jest łatwy, dlatego zawsze warto skonsultować się z wykonawcami oraz projektantem, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie. Warto przemyśleć swoje potrzeby i wymagania, ale również ująć w tym możliwości finansowe. Wybór ścian zewnętrznych może rzutować na całkowitych kosztach wykonania domu i dlatego warto dobrze zagłębić się w ten temat.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-03-27

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również