Rolety zewnętrzne a wewnętrzne

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne różnią się przede wszystkim miejscem montażu względem szyby. Ale nie tylko.

Rolety zewnętrzne zbudowane są zazwyczaj z dwóch pionowych prowadnic z uszczelką oraz skrzynki, w której mieści się tzw. płaszcz, zbudowany z ułożonych poziomo metalowych listew. Przesuwa się on wzdłuż otworu okiennego po prowadnicach, a sterowany jest najczęściej za pomocą pilota (alternatywą może być wyposażenie rolety w czujniki zmierzchu, temperatury lub programator czasowy).

Rolety zewnętrzne doskonale chronią przed upałami, bo od strony szyby podklejone są materiałem ograniczającym przepływ ciepła (latem mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 10 stopni C). Stanowią też izolację akustyczną i ochronę przed wychłodzeniem powierzchni szyby w zimie. Dodatkowo: zaciemniają wnętrze, chronią szybę przed gradem i utrudniają włamanie.

Tymczasem rolety wewnętrzne służą głównie do filtrowania światła i zapewnienia prywatności mieszkańcom budynku.

Ich najprostszą i najtańszą formą są rolety tekstylne montowane nad oknem (do jego nadproża albo sufitu) lub bezpośrednio na skrzydle okiennym. Wykonywane są z impregnowanej bawełny, włókien sztucznych, usztywnionego płótna lub materiałów od strony szyby pokrytych gumową powłoką odbijającą promienie słoneczne i zaciemniającą wnętrze.

Reklama


Godnym uwagi produktem są także rolety wewnętrzne z folii refleksyjnych, które znajdują zastosowanie w pomieszczeniach o intensywnym nasłonecznieniu. Zatrzymują promieniowanie, zmniejszając ilość wpadającego światła nawet o połowę (co latem powoduje obniżenie temperatury pomieszczenia o kilka stopni, a zimą analogiczną oszczędność ciepła). Eliminują powstawanie refleksów, a także – czego nie oferuje żadna inna osłona okienna – zapewniają widok na zewnątrz przy opuszczonej rolecie.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2012-02-06

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.