Ścianka adekwatna do potrzeb

Ściany działowe to te elementy, których rozmieszczenie możemy dostosować do naszych potrzeb. Lepiej jednak oczywiście robić to na etapie dopracowywania i zatwierdzania projektu domu, niż w toku jego budowy.

Dlatego warto skorzystać z programu do planowania przestrzeni lub – jeśli widok na ekranie do nas nie przemawia – wykonać papierową makietę problematycznego pomieszczenia (w wybranej skali) i na niej przetestować ustawienia sprzętów. To przecież zawsze wygodniejsze niż przestawianie tam i z powrotem prawdziwego mebla w gotowym domu.

Czasem niewielka zmiana ułatwi nam wstawienie do pomieszczenia wymarzonej wanny, pojemnej szafy lub szerokiej sofy, a niekiedy przesunięcie ściany o 10 cm może zdecydować o komforcie użytkowania pomieszczenia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku pomieszczeń niewielkich lub mało ustawnych. Drobna zmiana może pozwolić np. na dodatkowe wieszaki w garderobie, drugą umywalkę lub wygodniejszą kabinę prysznicową w łazience, czy swobodę odsuwania krzeseł przy stole, na co w oryginalnym projekcie brakowało miejsca.

Możliwość kształtowania przestrzeni za pomocą ścianek działowych okazuje się też przydatna gdy chcemy podkreślić charakter i wielkość wnętrza. Częściowe wyburzenie ściany działowej to doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, bez pozbawiania jej przytulności. Po środek ten mogą sięgnąć np. osoby wahające się pomiędzy tradycyjną zamkniętą kuchnią, a coraz modniejszymi ostatnio aneksami kuchennymi. Jeśli odpowiada im kontakt wzrokowy z przebywającymi w salonie gośćmi, a odstrasza bezpośredni widok na bałagan na blacie roboczym, czy zlew pełny brudnych naczyń, mogą zdecydować się na kuchnię półotwartą i ściankę działową pomiędzy nią a salonem wyburzyć częściowo.

walls

Reklama


Wyburzenie ściany działowej to doskonały sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, bez pozbawiania jej przytulności

Warto też zastanowić się nad wykonaniem ozdobnych wnęk i otworów w ścianach. Takie prześwity wspaniale sprawdzają się między holem i salonem oraz na pograniczu salonu i jadalni. Ściana przestaje wtedy przytłaczać, a w dodatku ukazuje sąsiednie pomieszczenie jako oryginalny obraz. W ten sposób powstaje bardzo ciekawy element architektoniczny.

Nie zapominajmy też o roli ścianek działowych w kształtowaniu powierzchni i lokalizacji, a nawet wyglądu szaf. Niekiedy przesunięcie ścianki o 10 centymetrów pozwoli na zwiększenie głębokości szafy na tyle, by swobodnie zmieścić w niej wieszaki, na których ubrania nie będą gniotły się jak na haczykach i kołkach.

Oryginalnie zaprojektowana i z rozmachem wykonana ścianka działowa może stać się też swego rodzaju parawanem, za którym (we wnęce) umieścimy wieszak i np. szafeczkę na buty lub półki na drobiazgi. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w przedpokoju i w łazience.

Jak widać, ścianka działowa kryje w sobie wiele możliwości.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-07-18

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również