Ściany działowe murowane i szkieletowe

Ściany działowe murowane i szkieletowe

Z czego zbudować ściany działowe? Możliwości mamy sporo. Zastanówmy się tylko na wstępie nad celem, w jakim stawiamy ścianę. W zależności od jej funkcji, wybierzemy bowiem jej rodzaj.

Ściany działowe możemy wykonać jako:
murowane – z cegieł, pustaków lub bloczków,
szkieletowe – drewniane lub stalowe, z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych albo drewnopochodnych.

Niekiedy wykonywane są także ściany działowe stolarskie (z drewna, sklejki lub płyt pilśniowych) lub szklane – z pustaków zwanych luksferami.

Jeżeli zależy nam na ściance, która doświetli wnętrze, możemy więc wykonać ścianę z luksferów. Jeśli potrzebujemy ścianki lekkiej, możemy zdecydować się na ściankę stolarską. Gdy budujemy ścianę działową, która ma zapewnić ciszę w obu rozdzielonych pomieszczeniach, warto zdecydować się na ściankę szkieletową, wypełnioną wełną o podwyższonej dźwiękochłonności. Jeśli natomiast na ściance działowej będziemy chcieli powiesić ciężkie przedmioty (szafki kuchenne, półki na książki lub bojler), adekwatna do naszych potrzeb może się okazać ścianka murowana (z cegieł, pustaków lub bloczków).

sciana-z-luksferow

Reklama


Z luksferów można wybudować ścianki, które nie tylko oddzielają poszczególne strefy pomieszczenia, ale także podnoszą jego atrakcyjność

Istotną cechą wszystkich ścian działowych jest ciężar. Zależy on od rodzaju materiału zastosowanego do budowy ściany i od jej grubości, a także od rodzaju konstrukcji. Różnice w ciężarze ścian z różnych materiałów mogą być znaczne, np.: 1 m kw. ściany działowej z cegły dziurawki waży około 200 kg, a z płyt gipsowo-kartonowych – tylko 30 kg.

Choć ze względów akustycznych korzystniejsze są ściany o znacznym ciężarze, trzeba pamiętać, że obciążają one strop, na którym stoją, więc powinny być uwzględnione w projekcie budynku.

Popularną i stosunkowo lekką ścianą działową murowaną jest przegroda zbudowana z betonu komórkowego. Tu do budowy używa się płytek o grubości 11,5 cm. Płytki te układa się na zaprawie cementowo-wapiennej lub klejowej. Trzeba pamiętać o przewiązywaniu kolejnych warstw oraz o tym, że ściany o rozpiętości ponad 5 m wymagają zbrojenia prętami stalowymi. Dodatkowo: jeśli stosuje się zaprawę klejową, to płytki muruje się na cienkie spoiny, co wymaga szczególnej staranności wykonania.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-08-18

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.