Sposoby na odwodnienie działki

Sposoby na odwodnienie działki

W celu odwodnienia działki musimy wykonać na niej tzw. drenaż melioracyjny, służący odprowadzeniu nadmiaru wody i obniżeniu poziomu wód gruntowych wokół fundamentów domu.

Stosunkowo kosztownym, ale skutecznym sposobem odwodnienia podmokłej działki jest zaprojektowanie punktowego systemu odwodnień, który polega na uformowaniu spadków w stronę umieszczonych w kilku miejscach studzienek (połączonych z kanalizacją).

Wokół fundamentów domu najczęściej stosuje się drenaż opaskowy. Powinien być on układany poniżej poziomej izolacji ław fundamentowych, wokół całego budynku, z zastosowaniem rur drenarskich o średnicy 10 cm, układanych ze spadkiem 0,2 – 0,3 procent (w kierunku odpływu). Wokół rur należy ułożyć żwirową warstwę na geowłókninie, która zapobiegnie przedostawaniu się grudek ziemi wewnątrz rur. Woda zebrana w rurach drenarskich odprowadzana jest do kanalizacji lub tzw. studni chłonnej.

Kwestie związane z odwodnieniem należą do najpoważniejszych problemów dotyczących działek budowlanych na terenach podmokłych. Bez rozwiązania problemów z nadmiernie gromadzącą się wilgocią nie możemy bowiem liczyć na posiadanie suchej piwnicy. Bez uregulowania kwestii wód gruntowych nie warto też rozpoczynać prac wykończeniowych na podjeździe – nadmierne nawodnienie gleby może bowiem spowodować wybrzuszenie kostek brukowych i dewastację płytek chodnika.

 

Reklama


 

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2012-02-20

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również