Usuwanie nalotów biologicznych z dachu

Usuwanie nalotów biologicznych z dachu

Dachy bywają zielone nie tylko dlatego, że taki kolor wybrał projektant lub inwestor. Niekiedy dachy zostają bowiem zaatakowane przez glony, mchy i porosty.

Sposób ich usuwania zależy od rodzaju pokrycia dachowego – dachówki (zarówno ceramiczne, jak i cementowe) można oczyścić specjalnymi preparatami do usuwania nalotów biologicznych; pokrycia bitumiczne i blaszane myje się natomiast wodą z dodatkiem detergentów.

Po usunięciu nalotów warto zaimpregnować pokrycie dachowe, by uchronić je przed kolejnym atakiem grzybów i glonów. Ich obecność na dachu świadczy o czystości powietrza i wód opadowych w danym rejonie. Glony, grzyby i porosty z zasady rozmnażają się też na połaciach zacienionych i na terenach mocno wilgotnych (najbardziej zagrożone są budynki położone nad rzeką lub jeziorem).

Zielone naloty na dachu może też spowodować nieprawidłowa wentylacja – w poprawnie wykonanym pokryciu dachowym zapewniony jest stały przepływ powietrza od okapów do kalenicy, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie wilgoci.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-11-10

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.