Warto wiedzieć – rodzaje i zastosowanie kitu

Warto wiedzieć – rodzaje i zastosowanie kitu

Kit to materiał bardzo przydatny i powszechnie stosowany. Nie każdy jednak wie jakie są wszystkie zastosowania tego elementu oraz jakie rodzaje dostępne są na rynku. Generalnie kitem nazywamy elastyczną masę, która jest jednocześnie bardzo plastyczna.

Najczęściej jest stosowany do wypełniania różnych przestrzeni – szczelin lub szpar, a także do uszczelniania nieruchomych połączeń. Na rynku dostępne są różne rodzaje kitów – w szczególności takie, które twardnieją pod wpływem powietrza lub takie, które pozostają ciągle plastyczne. Warto również zauważyć, że kity są odporne na działanie środowiska, w którym zostały użyte, dzięki czemu są bardzo przydatnym materiałem.

Kit szklarski

Kit ten jest podstawowym elementem wykorzystywanym do szklenia okien drewnianych. Głównymi składnikami jest pokost lniany oraz kreda. Główną zaletą tego materiału jest łatwość wygładzania. Jednocześnie warto zauważyć, że dobry kit szklarski nie może się kruszyć i łamać po wyschnięciu.

Reklama


Cena kitu szklarskiego wynosi ok. 5 zł/kg, jednak ceny mogą być różne w zależności od producenta. Kit ten jest dość ekonomiczny, ponieważ na 1m2 ramy okiennej potrzeby ok. 0,5 kg tego materiału. Oczywiście zależy to w dużej mierze od sposobu szklenia.

Kit miniowy

Materiał ten powstaje z pokostu lnianego – od kity szklanego różni go fakt, że w składzie posiada ok. 20% domieszki minii ołowianej. Materiał ten nadaje się idealnie do uszczelniania szyb w ramach metalowych i jest to jego główne zastosowanie. Wykorzystywany jest również do szklenia żelaznych ram okiennych oraz do robót dekarskich.

W zależności od rodzaju ramy i sposobu szklenia, wykorzystuje się ok. 0,5 kg – 3,5 kg kitu na 1 m2 ramy. Ceny kitu miniowego są bardzo zbliżone do kitu szklarskiego – ok. 5 zł/kg.

Kity na specjalne zamówienie

Oprócz wymienionych materiałów, dostępne są również kity na specjalne zamówienie, które potrafią sprostać bardziej indywidualnym potrzebom. Warto zapoznać się z tą listą, aby wiedzieć, jakiego kitu można użyć do poszczególnych prac.

Kit olejowy odporny na wodę.
Kit taki otrzymujemy poprzez zmieszanie 7 miarek gaszonego proszku wapiennego (CaOH2), 3 miarek miałkiej mączki ceglanej, 2 miarki szkła sproszkowanego i 2 miarki oleju lnianego.

Kit do żelaza.
Jest to mieszanina 100 miarek opiłek żelaznych, 1 miarki siarki i 1 miarki chlorku amonu (salmiaku) z gorącą wodą.

Kit kwasoodporny. Można go otrzymać na kilka sposobów, jednak najprościej jest zmieszać 10 miarek proszku azbestowego, 1 miarkę bieli barytowej (szpatu ciężkiego) z 10 miarkami szkła wodnego sodowego 40°Be.

Kit kamieniarski. Wykorzystywany głównie do sklejania płyt, okładzin kamiennych, zalewania szczelin i uszkodzeń w kamieniach. Można go otrzymać z gipsu, bieli cynkowej, kalafonii, wosku, szelaku i odpowiedniego barwnika.

Kit do rurociągów wodnych. Można go wykonać wystarczy zarobić rozcieńczonym kwasem siarkowym 60 miarek opiłek żelaznych, 2 miarki chlorku amonowego i 1 miarkę siarki (kwiatu).

Kit do klejenia drewna z kamieniem. Otrzymywany jest z kleju zwierzęcego i gipsu palonego.

Kit asfaltowy. Kit ten wykorzystywany jest do sklejania metali, szkła, kamieni, drewna, papy oraz innych materiałów.

Kit piecowy.
Kit ten to mieszanina szpatu ciężkiego (barytu) z kredą, kaolinem i szkłem wodnym.

Kit pokostowy odporny na papę. Wytwarzany jest przez zarobienie pokostem na ciasto mieszaniny 2 miarek gładzi ołowianej, 1 miarki miałkiego piasku oraz 1 miarki miałkiego, palonego wapna (mączki wapna palonego).

Kit pokostowy do drewna. Można go otrzymać poprzez zmieszanie 3 miarek wapna gaszonego, sproszkowanego, 2 miarek; mąki żytniej pytlowej i 2—3 miarek pokostu lnianego. Cechą charakterystyczną tego kitu jest duża wytrzymałość na opady atmosferyczne.

Kit do klejenia celuloidu z metalami. Wytwarzany jest poprzez zmieszanie 3,5 miarek kalafonii z 0,2 miarkami kamfory i rozpuszczenie w 6,5—7 miarkach spirytusu o mocy 96°.

Kit do łączenia różnych tworzyw. Kit ten otrzymujemy poprzez zmieszanie 10 miarek tlenku ołowiu (PbO) z 2 miarkami gliceryny.

Kit ogniotrwały. Otrzymuje się go przez wymieszanie i utarcie 10 miarek braunsztynu, 5 miarek bieli cynkowej i 1 miarki boraksu sproszkowanego ze szkłem wodnym, aż do otrzymania gęstej papki.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-04-27

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.