Zabezpieczenie balkonu przed ptakami – siatki

Zabezpieczenie balkonu przed ptakami – siatki

Ptaki (a w szczególności gołębie w dużych miastach) potrafią być prawdziwą zmorą posiadaczy balkonów. Zanieczyszczenia, gniazda i jaja składane w doniczkach z kwiatami często wręcz uniemożliwiają korzystanie z balkonu. Nie ma się co łudzić, że plastikowa figurka drapieżnika przyczepiona do balustrady je odstraszy. Każdy, kto ma już dosyć uciążliwej obecności ptaków na swoim tarasie, powinien pomyśleć o czymś bardziej skutecznym. Jedną z najprostszych metod zapobiegania zanieczyszczeniom i ochrony przed niepożądanymi wizytami jest siatka z polietylenu.

Siatka – jaką wybrać?

ptaki (2)
Ptaki w miastach potrafią nawet uniemożliwić korzystanie z balkonu. Fot: Freeimages.com

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów siatek, z których większość dobrze spełni swoją funkcję i zabezpieczy balkon przed ptakami. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się siatki polietylenowe. Produkowane są one w różnych kolorach (m.in. czarnym, piaskowym i zielonym), kupić można także wersje przeźroczyste (dla osób którym zależy na tym, by siatka byłą jak najmniej widoczna) lub klasyczne. Jeżeli w okolicy jest dużo małych ptaków, wówczas dobrze jest wybrać model z drobniejszymi otworami (np. oczku o wielkości 19mm x 19mm), w innych sytuacjach wystarczą standardowe rozmiary (np. 50mm x 50mm).

W przypadku zabezpieczenia balkonu nie tylko przed ptakami ale również np. dla kotów domowych (które mogłyby wypaść) stosuje się siatkę z mniejszymi oczkami, o większej grubości lub wzmacnianą wplecionym drutem. Niektóre zwierzęta traktują ją jako zaproszenie do wspinaczki, musi więc ona utrzymać ich ciężar i być na tyle trwała, by nie poddać się kocim pazurom i zębom. Przy większych osobnikach może być konieczne założenie siatki metalowej, która jest znacznie wytrzymalsza i nie poddaje się tego typu uszkodzeniom.

Zalety siatki na ptaki

SONY DSC
Siatka z polietylenu łatwo dostosowuje się do powierzchni i jest prawie niewidoczna. Fot. AMA

Reklama


Siatki balkonowe są stosunkowo trwałe, tanie i łatwe w montażu, przez co są jednym z najczęściej wybieranych zabezpieczeń balkonów, tarasów i loggi. Polietylen wykorzystywany do ich produkcji charakteryzuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, słońce i zmienne temperatury. Nie brudzi się, dzięki czemu nie wymaga czyszczenia ani konserwacji. Te właściwości sprawiają, że siatkę montuje się na lata (pod warunkiem, że nie zostanie uszkodzona mechanicznie, np. przegryziona przez kota). Siatka nie ogranicza również przepływu powietrza (jak np. zabudowa balkonu) i chroni przez cały czas (raz założona „działa” non stop). I co najważniejsze – jest w 100% skuteczna, zabezpieczając balkon lub loggię przed ptakami.

Ogromną zaletą siatek polietylenowych jest ich cena. Przy większych zamówieniach (powyżej 100m2) 1m2 najprostszej siatki można kupić już za kilka zł. Nieco droższe są produkty specjalnie wzmacniane (siatka z drutem – do wykorzystania także dla kotów – to wydatek ok. 9zł/m2) oraz te o mniejszym oczku (rozmiar 19mm x 19mm kosztuje ok. 13zł/m2). Siatki można dowolnie przycinać na wymiar, dopasowując do kształtu balkonu.

SONY DSC
Siatka z polietylenu nadaje się również do zabezpieczenia balkonu dla kotów. Fot. AMA

Wiele siatek sprzedawane jest w komplecie z zestawem montażowym, na który składają się haczyki, dyble oraz linki mocujące, a także instrukcja. Jeżeli siatka sprzedawana jest na metry (z większej rolki), wówczas elementy montażowe można zazwyczaj dokupić w tym samym sklepie. Dużym atutem jest łatwość w dostosowywaniu się do powierzchni – można ją montować osobno na jednym balkonie lub na większych połaciach (nawet powyżej 100m2). Sam montaż nie wymaga specjalistycznych umiejętności, jednak jeżeli odbywa się na wyższych piętrach może być konieczne skorzystanie z oferty firm sprzedających tego typu usługi i mających doświadczenie w technikach alpinistycznych (ze względów bezpieczeństwa).

Wady siatki na ptaki

Do wad siatek należy zaliczyć z pewnością estetykę (nie każdy chciałby mieć „zakratowany” balkon) oraz niemożność szybkiego zdemontowania w razie potrzeby (aczkolwiek niektóre z rozwiązań konstrukcyjnych pozwalają stosunkowo łatwo zdjąć siatkę i ponownie ją założyć). Dla niektórych problemem będzie również dźwięk (przypominający buczenie lub gwizdanie) jaki rozpięta siatka może wydawać przy silnym wietrze.

Montaż siatki – rozwiązania niestandardowe

SONY DSC
Mocowanie siatki za pomocą opasek do kabli. Fot. AMA

Znacznie poważniejszym kłopotem może okazać się montaż siatki. Przy klasycznych, prostokątnych balkonach z jej zamocowaniem nie ma zazwyczaj problemu. Siatka nie wymaga montowania specjalnych prowadnic i można ją założyć nawet bez wywiercenia jednej dziury (np. na teleskopowych prowadnicach i opaskach do kabli, nazywanych potocznie trytytkami lub zipami). Jednak posiadacze balkonów niestandardowych będą mieli znacznie więcej problemu z założeniem siatki, tym bardziej, że firmy zajmujące się takimi usługami niechętnie przyjmują tego typu zlecenia. Założenie zabezpieczenia na balkonie o innym kształcie (np. półokrągłym) będzie wymagało odrobiny kreatywności. Można do tego wykorzystać… rurki do wody z PVC-U, wkręty w formie haków oraz opaski do kabli.

Przy ścianach budynku siatka mocowana jest do dwóch drewnianych listew (po jednej z każdej strony), do których wkręca się haki. Ilość haków musi zostać dobrana tak, by zapewnić odpowiednie napięcie siatki. Należy też zwrócić uwagę, by między ścianą a siatką nie powstały dziury, przez które może wlecieć ptak lub przecisnąć się kot.

SONY DSC
Mocowanie siatki do ściany. Fot. AMA

Do dolnej części balustrady przymocowano haki, które utrzymują biegnącą na całej długości rurę do wody. Siatkę do rury zamocowano z wykorzystaniem opasek do kabli, co umożliwia szybki demontaż i montaż w razie potrzeby. Rura PVC-U pozwala napiąć siatkę (tak by nie zwisała luźno) i jednocześnie pomaga równomiernie rozłożyć naprężenie. Podobne rozwiązanie zastosowano u góry, mocując górną rurę do balkonu piętro wyżej. Zamocowana w taki sposób siatka jest właściwie niewidoczna z zewnątrz, podobnie jak cała konstrukcja na której została rozpięta.

Tak osłonięty balkon pozwala swobodnie korzystać ze swoich zalet w letnie, ciepłe popołudnia. Można rozstawić na nim stoliki oraz krzesła i miło spędzać czas lub wystawić pranie do wysuszenia bez obaw o zanieczyszczenie go przez ptaki.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-05-05

Autor tekstu

Pasjonatka wrzosów i lawendy, znawczyni prawa budowlanego. Z zamiłowania tekściara, która w swoim życiu przeprowadziła już wiele remontów i umeblowała niejeden pokój. Swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazać w tekstach.