Zabudowa na sucho

Systemy suchej zabudowy wnętrz (czyli zabudowy z zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych) są bardzo popularne, bo ich montaż jest łatwy (bez mokrych prac murarskich i tynkarskich), a powierzchnie ścian tak wykonanych są idealnie gładkie.

Do innych zalet systemów suchej zabudowy należą:

  • elastyczność kształtowania wnętrza (za pomocą ścian działowych);
  • lekkość (ścianki z płyt gipsowo-kartonowych nie obciążają zbyt mocno drewnianych stopów);
  • obniżenie kosztów budowy (dzięki uniknięciu przerw technologicznych związanych ze schnięciem tynków);
  • prosty montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych (nie trzeba kuć bruzd, ponieważ instalacje układa się w wolnych przestrzeniach wewnątrz konstrukcji ścian i sufitów);
  • wysoka izolacyjność cieplna.

W połączeniu z odpowiednimi materiałami izolacyjnymi, ścianki takie wykazują także dobrą izolacyjność akustyczną (ścianka z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych wypełniona wełną szklaną lub mineralną ma izolacyjność podobną do grubej ściany z cegły). Dodatkowo, standardowa płyta zawiera około 2 l wody związanej krystalicznie, która w przypadku pożaru zapobiega gwałtownemu wzrostowi temperatury i rozprzestrzenianiu się ognia. Płyty zapewniają także komfort w zakresie wilgotności – rdzeń płyty ma mikropory, które regulują wchłanianie i oddawanie wilgoci, poprawiając panujący w pomieszczeniu mikroklimat. Nie bez znaczenia jest też idealnie gładka powierzchnia takich ścian.

Płyty gipsowo-kartonowe składają się z rdzenia gipsowego oklejonego z obu stron kartonem i produkowane są w wersji: zwykłej, impregnowanej (nasączonej środkiem hydrofobowym, umożliwiającym zastosowanie płyty w pomieszczeniach wilgotnych), ogniochronnej (impregnowanej lub nie), małej oraz białej – nadającej się do natychmiastowego malowania.

plytaZaletą płyty gipsowo- kartonowej jest łatwy montaż, niski koszt budowy i wysoka izolacyjność cieplna

Reklama


Płyta gipsowo-włóknowa nie ma okleiny kartonowej – wykonana jest z masy gipsowej wymieszanej z włóknami celulozowymi i sprasowanej pod ciśnieniem. Jest twarda, odporna na wilgoć i ogień, mocniejsza od płyty gipsowo-kartonowej i nie wymaga gruntowania przed malowaniem. Może być stosowana jako warstwa zewnętrzna ścian w domach szkieletowych, konieczne jest jednak wtedy osłonięcie tej ściany np. sidingiem.

Przy wykonywaniu suchej zabudowy nie obejdzie się bez metalowego stelaża (z profili, wkrętów i uchwytów). Do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych bezpośrednio do ściany służy klej gipsowy. Przydatna bywa również siatka (z włókna szklanego) oraz taśma z papieru lub flizeliny, którymi zabezpiecza się połączenia płyt, zapobiegając ich pękaniu. Do wypełniania połączeń między płytami służy masa szpachlowa.

Jeśli na płycie gipsowo-kartonowej planujemy położyć płytki, należałoby przedtem pokryć płytę preparatem gruntującym. Płyty gipsowo-włóknowe nie wymagają gruntowania.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-02-25

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również