Wykonanie samodzielnie tarasu może wydawać się trudne, jednak możliwe do zrealizowania. Jeśli wydaje ci się zadaniem łatwym – strzeż się! Możesz łatwo popełnić 10 popularnych błędów, które spowodują, że będzie on nadawał się wyłącznie do rozbiórki. Na co zatem uważać, by całość przedsięwzięcia nie okazała się fiaskiem?
dowiesz
się:
- na co uważać podczas wykonywania tarasu;
- jakie błędy popełnia się na etapie wyboru materiałów;
- jakie następstwa grożą w razie niepoprawnego wykonania tarasu.
10 błędów podczas wykonywania tarasu, zdjęcie: Pixabay.com
1 – Izolacja niedopasowana do warunków glebowych
Projekt izolacji musi być dopasowany do miejscowych warunków – jeśli nie weźmiemy pod uwagę poziomu wód gruntowych, szybko ulegnie uszkodzeniu. Inaczej dobieramy izolację na gruncie gliniastym, na suchych piaskach, a inaczej na mniej wymagających podłożach. Niekiedy konieczne jest zastosowanie specjalnych zapraw izolacyjnych, a nawet oparcie tarasu na płycie na fundamencie.
2 – Brak spadku tarasu lub spadek w złym kierunku
Taras powinien być wykonany ze spadkiem ok. 2-3%, by woda deszczowa lub pochodząca z topniejącego śniegu miała możliwość spłynięcia i wsiąknięcia do gruntu. Jeśli zapomnimy o nim, będzie ona dosłownie stała na powierzchni, wnikając pod powierzchnię. Drugim ryzykiem popełnienia błędu jest ustawienie spadku w stronę budynku, co może doprowadzić do zawilgocenia ściany domu.
3 – Złej jakości beton
Beton stosowany do wykonania tarasu jest szczególnie narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, co sprawia, że może zacząć kruszyć się i pękać. Dodatkowo materiał jest narażony na stałe działanie wilgoci, wahania temperatur, dlatego błędem jest wybieranie tanich produktów o słabych parametrach. Beton na taras powinien być nienasiąkliwy, o odpowiednim czasie wysychania, stopniu uziarnienia i dedykowany do takich zastosowań. Jeśli obawiamy się o jego trwałość, możemy uszczelnić go za pomocą odpowiednich preparatów.
10 błędów podczas wykonywania tarasu, zdjęcie: Pixabay.com
4 – Brak dylatacji między budynkiem
Taras ulega innych siłom niż dom, dlatego należy oddzielić go od ścian budynku szczeliną na szerokość 1-2 cm, którą wypełnia się elastycznym preparatem. Dylatacja jest także konieczna w warstwie płytek i betonu, by nie pękały pod wpływem naprężeń i innych obciążeń.
5 – Najtańsze, niedostosowane na zewnątrz płytki
Kolejnym błędem jest szukanie oszczędności w płytkach i podążanie za modą. W pierwszym przypadku brak zwrócenia uwagi na ich parametry może skończyć się szybkim pękaniem i odrywaniem od podłoża – na zewnątrz, w tym na tarasie, należy zastosować produkty mrozoodporne. Jakie ryzyko niesie ze sobą bezrefleksyjne podążanie za modą? Modne płytki wielkoformatowe nie znoszą dobrze naprężeń jakie powstają na tarasie, dlatego o wiele bezpieczniejsze jest stosowanie modeli mniejszych, o boku 20-30 cm.
6 – Pominięcie okapnika
Okapnik z blachy powinien być zamocowany na brzegu tarasu, wysunięty ok. 3-5 cm, by woda nie dostawała się pod płytki. Pominięcie tego elementu spowoduje również powstawanie nieestetycznych zacieków na elewacji. Okapnik powinien być bezpośrednio zamocowany do płytek.
7 – Niewłaściwe zamocowanie słupków balustrady
Nie każdy taras ma i musi mieć balustradę, jednak jeśli ją przewidzieliśmy, konieczne jest wykonanie mocowań pod słupki już na etapie wylewki betonowej. Pomięcie ich jest poważnym błędem, który może doprowadzić do powstania nieszczelności – wyjściem z sytuacji jest zamocowanie ich na krawędzi czołowej tarasu.
8 – Pominięcie paraizolacji
Paraizolacja jest konieczna w przypadku łączenia tarasu z pomieszczeniem ogrzewanym, chroniąc go przed wnikaniem wilgoci od dołu. Jeśli popełnimy ten błąd, narazimy termoizolację na zawilgocenie, powodując trwałe uszkodzenie całej konstrukcji. Powinna być ona sklejona i ułożona na szerokości co najmniej 10 cm.
9 – Nieprawidłowe przyklejenie płytek
Poza doborem nieodpowiednich materiałów można popełnić błąd podczas ich kładzenia. Przede wszystkim niezbędny jest odpowiedni klej odporny na trudne warunki atmosferyczne i mróz oraz odpowiednia technika klejenia płytek. Zaprawa musi być nakładana na całą powierzchnię glazury, by woda nie dostała się w puste miejsca i podczas zamarzania nie rozsadziła ich od środka. Jeśli kładziemy wielkoformatowe płytki, warstwa klejąca powinna być położona na płytkę oraz na podłoże, by wypełnić całą przestrzeń.
10 – Nieodpowiednie zagęszczenie podbudowy pod kostkę brukową
Zdecydowaliście się na taras z kostki brukowej? Uwaga na kolejne błędy! Można wykorzystać pozostałości kostki użytej do budowy podjazdu, ale nie jest to konieczne i wystarczy standardowy materiał. O wiele ważniejsza jest jakość podbudowy – podłoże musi być odpowiednio utwardzone i wysokiej jakości. Podbudowę często wykonuje się także w kilku etapach, w zależności od grubości docelowej warstwy.
Te i inne błędy niedoświadczonych
Taras jest często marzeniem osób posiadających dom i odpowiednio duży ogród – staje się miejscem odpoczynku i rodzinnych spotkań, gdy dopisuje pogoda. Jeśli zdecydowaliście się go wykonać samodzielnie, zobaczcie nasze pozostałe porady, które pomogą uniknąć powyższych błędów. A jeśli już je popełniliście… postaracie się je naprawić bądź uniknąć ich podczas kolejnych realizacji.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.