Narzędzia i elektronarzędzia to rodzaj rzeczy, które przydadzą się w domu każdemu mężczyźnie. Nawet jeśli nie jest on urodzonym majsterkowiczem, to od czasu do czasu z pewnością zdarza mu się przybić gwoździa do ściany, powiesić na uchwycie nowy telewizor czy rozpocząć projekt mebli z palet do ogródka. Jeśli nie jesteście pewni, co przydałoby się wam w waszym domowym warsztacie lub chcecie sprawić tacie, znajomemu czy mężowi fajny prezent, zobaczcie top 10 narzędzi, które przydadzą się każdemu mężczyźnie.
1. Młotek
Wydawałoby się, że w czasach wiertarek, wkrętarek i innych zaawansowanych narzędzi młotek nie będzie nikomu do niczego potrzebny. Okazuje się jednak, że jest to wciąż niezastąpione narzędzie, gdy potrzebujemy wbić gwóźdź do ściany, pomóc sobie w czasie samodzielnego składania mebli czy wieszania półki na książki. Młotek powinien być przede wszystkim wygodny w trzymaniu, dlatego warto wybierać nowoczesne modele z trzonkiem powlekanym gumą. Musi być również odpowiednio ciężki – jego masa powinna mieścić się w przedziale między 200-500 g. W czasie zakupu zwróćcie także uwagę, czy trzonek jest na stałe przymocowany do obucha – będziemy mieli gwarancję trwałości narzędzia.
Decydując się na nowy młotek polecamy wybór marki TOPEX.
2. Wiertarka
Kolejnym przydatnym narzędziem, a właściwie elektronarzędziem, w domu każdego mężczyzny jest wiertarka. Dzięki niej będziemy w stanie wykonać wiele prac remontowo-wykończeniowych zaczynając od wywiercenia otworu na kołek do uchwytu telewizyjnego aż po montaż sufitu podwieszanego. Jeśli nie zamierzamy oszczędzać, najlepiej wybrać wiertarkę udarową, która poradzi sobie z trudniejszymi powierzchniami. Do urządzenia warto dokupić od razu porządny zestaw wierteł, które umożliwią pracę z różnymi materiałami.
W przypadku wiertarki duże znaczenie ma dobra i ceniona marka taka jak np. Bosh.
3. Zestaw śrubokrętów/wkrętaków
Niestety posiadanie jednego śrubokręta mija się najczęściej z celem, gdyż do przykręcenia lub odkręcenia śrub potrzebujemy różnych rozmiarów i końcówek. O tym, że śrubokręt przydaje się zawsze, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Decydując się na zestaw narzędzi pamiętajmy o tym, by były one wysokiej jakości – jeden śrubokręt ze zmiennymi końcówkami często nie spełni swojego zadania, dlatego lepiej mieć pod ręką zestaw najpopularniejszych modeli do różnych zastosowań.
Śrubokręty nazywane również wkrętakami można znaleźć u takich producentów jak Topex czy Stanley.
4. Wkrętarka
O ile wkrętarka może wydawać się niektórym z nas zbędnym narzędziem, to w momencie, gdy będzie trzeba wkręcić większą ilość śrub, docenimy jej obecność w skrzynce narzędziowej. Elektronarzędzie posiada szerokie spektrum zastosowania – można go używać w czasie skręcania mebli czy budowy nowej altanki ogrodowej. Do naszych potrzeb powinien w zupełności wystarczyć nam model z akumulatorem litowo-jonowym, który musimy naładować przed rozpoczęciem prac.
Firmą oferującą wkrętarki jest np. Dedra.
5. Zestaw kluczy
Drugi zestaw domowych narzędzi, który powinien być zawsze pod ręką. Mowa o zestawie, gdyż często trudno przewidzieć jaki rodzaj kluczy najbardziej nam się przyda – czy będą to modele nasadowe, imbusowe, płaskie, oczkowe czy nastawne. Tego rodzaju sprzęt może być niezbędny np. w czasie skręcania mebli czy naprawiania domowej hydrauliki.
Firmą mającą w swojej ofercie szeroki wybór kluczy jest m.in. Koelner (Modeco Expert).
6. Miarka/metrówka
Miarka nazywana również metrówką to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi. O ile nie do końca sprawdzi się w formie prezentu, to w czasie remontu będzie jak najbardziej niezastąpiona. Najpopularniejsze są automaty, które wystarczy dopasować do pożądanej przez nas długości miarki. Optymalnie powinniśmy mieć w domu nawet 2 sztuki – jedną kilkumetrową, a drugą dłuższą, by użyć jej w razie potrzeby zmierzenia np. powierzchni ogródka pod nowy plac zabaw dla dzieci. Poza tym ważna jest również klasa dokładności – droższe modele mają mniejszy błąd pomiarowy.
Popularną firmą produkującą miarki jest np. Dedra.
7. Poziomica
Funkcjonalności poziomicy nie trzeba tłumaczyć nikomu – przyda się w czasie wieszania półek czy przeprowadzania poważniejszych remontów. Warto zastanowić się od razu, w jaki sposób będzie używana. Rasowi majsterkowicze potrzebują z pewnością modeli o większej długości, a początkujący entuzjaści ucieszą się z kilkudziesięciocentymetrowego modelu.
Producentem poziomic dobrej jakości jest np. KAEM.
8. Kombinerki
Kombinerki, znane również jako szczypce uniwersalne, przydadzą się w czasie odkręcania śrub, wyciągania gwoździ ze ścian czy usuwania izolacji z przewodów elektrycznych. To proste narzędzie ma o wiele więcej zastosowań, dlatego warto je mieć w swojej skrzynce narzędziowej. W czasie zakupu warto zwrócić uwagę na wygodny uchwyt i na to, czy powierzchnie czołowe po złożeniu tworzą jednolitą płaszczyznę. Wielkość kombinerek zależy już od nas – najbardziej uniwersalne mają zazwyczaj kilkanaście centymetrów.
Dobrą firmą produkującą kombinerki nazywane szczypcami jest m.in. Dedra.
9. Nóż z wysuwanym ostrzem
Drobne narzędzie, które jest niezastąpione np. w czasie zdejmowania izolacji przewodów, rozpakowywania nowych produktów czy innych drobnych prac domowych. Nóż z wysuwanym ostrzem powinien być jednak solidny i posiadać możliwość łatwego zmieniania wkładów.
Firmą zajmującą się produkcją noży introligatorskich jest np. Koelner, Dedra czy Topex.
10. Piła ręczna (lub piła tarczowa)
Piła ręczna jest również bardzo przydatnym narzędziem w domu. O ile na ogół nie będziemy nic docinali, szczególnie jeśli kupujemy np. gotowe meble do samodzielnego montażu, to może okazać się, że jeśli chcemy sami coś zbudować lub naprawić, piła ręczna z wymiennymi ostrzami do drewna czy metalu będzie niezastąpiona. Planując większe przedsięwzięcia warto wyposażyć się w piłę tarczową, która jest mocniejsza, szybsza i bardziej precyzyjna.
Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, ważna jest dobra marka, dlatego polecamy produkty firmy Bosh czy Sila.
Skrzynka narzędziowa prawdziwego mężczyzny
Prawdziwy majsterkowicz z pewnością wie, co jest najbardziej niezbędne w jego warsztacie. Jednak gdy dopiero zaczynamy kompletować skrzynkę narzędziową lub chcemy sprawić komuś prezent, zachęcając go do podjęcia prac remontowych, taka ściąga będzie bardzo przydatna. Pamiętajcie o tym, że nie ma sensu kupować najtańszych sprzętów, gdyż szybko ulegną zużyciu i często będą po prostu nieprzydatne, nie radząc sobie z wymagającymi materiałami. Inwestycja w narzędzia, które przydadzą się każdemu majsterkowiczowi z pewnością się opłaci.
Jakie narzędzia dopisalibyście do powyższej listy? Wolicie sami kupować potrzebne sprzęty czy chętnie dostalibyście coś w prezencie od najbliższych?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.