10 niedrogich rozwiązań, które podniosą wartość Twojego domu i mieszkania

10 niedrogich rozwiązań, które podniosą wartość Twojego domu i mieszkania

Nad podnoszeniem wartości domu czy mieszkania zastanawiamy się najczęściej wtedy, gdy planujemy jego sprzedaż lub wynajem. O ile przed wystawieniem mieszkania pod wynajem nie ma to większego sensu (gdyż nasza nieruchomość może nadawać się do kolejnego remontu za kilka lat), tak jeśli jesteśmy zdecydowani na rozpoczęcie procesu sprzedaży, powinniśmy zorientować się, które działania mają sens, a które nie przyniosą nam realnych zysków.

Kilka przemyśleń odnośnie wartości domu i mieszkania

Na początek dobrym pomysłem będzie wykonanie profesjonalnej wyceny domu lub mieszkania, która trafnie określi ich wartość. Być może nie ma sensu wykonywania zbyt wielu ulepszeń, gdyż ze względu na lokalizację i ceny rynkowe nie uzyskamy kwoty, która nas interesuje? Wycenę nieruchomości możemy również wykonać samodzielnie za pomocą licznych kalkulatorów dostępnych w sieci, ale nie będzie to zdecydowanie tak trafne jak ocena profesjonalisty. Niekiedy w czasie konsultacji z rzeczoznawcą możemy zapytać wprost, czy sugeruje on wymianę kilku elementów, czy w jego odczuciu niczego to nie zmieni.

Zorientujmy się również w cenach domów i mieszkań w okolicy – jeśli przykładowo domy o powierzchni 120 m2 z działką do 15 arów są wyceniane na 500-600 tysięcy złotych, nie łudźmy się, że dom na podobnym standardzie z paroma ulepszeniami nagle uzyska cenę 700 tysięcy złotych. Podnoszenie wartości nieruchomości musi się przede wszystkim opłacać. Jeśli wykonanie remontu łazienki będzie nas kosztowało 8 tysięcy, a podniesie wartość nieruchomości o ok. 10 tysięcy, to do nas należy decyzja, czy jest to „gra warta świeczki”.

Na działania upiększające dom i poprawiające jego funkcjonalności powinny się jednak zdecydować osoby, które od dłuższego czasu mają problem ze sprzedażą nieruchomości. Oczywiście wiele zależy od rynku i niekiedy nawet przypadku, ale dom, który nie tylko odbiega od standardów, ale również odpycha przy pierwszym kontakcie, będzie zazwyczaj długo czekał na swojego nabywcę.

Home staging – angielski termin na polskim podłożu

Home staging

Reklama

Home staging to umiejętność urządzania wnętrz wraz z technikami wykorzystywanymi w marketingu i sprzedaży. Zakłada on, że przy zmienieniu naszej osobistej przestrzeni na wnętrza bardziej atrakcyjne dla klienta, szybciej znajdziemy kupca na rynku nieruchomości. O ile podejście nie jest popularne w Polsce, tak za granicą od lat nie jest niczym nowym. Z pojęciem częściej spotkamy się wśród deweloperów, którzy podnoszą wartość nowych mieszkań, ale możemy je również przenieść na rynek wtórny, gdy samodzielnie staramy się więcej zyskać na sprzedaży naszego domu. Home staging zakłada, że przy naniesieniu niewielkich zmian za pomocą niedużych kosztów, przyspieszymy proces sprzedaży.

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, dlatego potencjalni nabywcy powinni poczuć się w naszym domu jak najlepiej, gdyż poza praktycznymi względami takimi jak położenie działki, bliskość sklepów czy przedszkola, emocjonalne aspekty zadecydują o zakupie danej nieruchomości.

10 niedrogich rozwiązań, które podniosą wartość domu lub mieszkania (przyspieszając sprzedaż)

1 - Generalne porządki

Generalne porządki być może nie podniosą realnie wartości domu lub mieszkania, ale zwiększą jego wartość w oczach nabywców i przyspieszą proces sprzedaży. Jeśli nasze ściany wyglądają na brudne, ogród to składowisko starych rupieci, a strych i garaż nie był sprzątany dosłownie od wybudowania nieruchomości, to najwyższy czas coś z tym zrobić. Z całą pewnością zauważyliście, że zabrudzone i zaniedbane rzeczy wydają się nam na ogół tańsze, nawet jeśli w rzeczywistości jest inaczej. Zadbajmy zatem o generalne porządki, które mogą nam zająć nawet miesiąc, ale zdecydowanie poprawią wygląd domu. Jeśli ze względu na pracę nie mamy na to czasu, zawsze możemy wynająć ekipę, która poradzi sobie z każdym zakamarkiem na strychu, w garażu czy nawet w piwnicy.

2 - Malowanie i odświeżenie ścian

Niestety samo umycie ścian może nie przynieść większych efektów, jeśli nasz dom nie był malowany 10 lat lub mieszkamy z dziećmi, które pasjami rysują po ścianach, przypadkiem wylewają na nie soczki i odbijają swoje maleńkie dłonie. W tym przypadku by podnieść wartość nieruchomości i szybciej ją sprzedać, należy odświeżyć wszystkie ściany. Nie musimy kupować drogich farb – w końcu chodzi tylko o efekt świeżości. Nowi właściciele z całą pewnością wybiorą własne kolory.

Malowanie ścian

3 - Zmiana podłogi lub wypranie starych dywanów

Jeśli podłogi w naszym domu są w opłakanym stanie, przed sprzedażą powinniśmy przynajmniej rozważyć ich wymianę. Niestety nawet pływająca podłoga nie jest małym wydatkiem, dlatego musimy zadać sobie pytanie, czy jest to element, który odstraszy kupców czy raczej nie wpłynie na proces sprzedażowy. Są osoby, które nie zwracają uwagę na detale, ale niekiedy nawet odstające listwy przypodłogowe lub przetarcia na panelach wynikające z częstego przesuwania fotela mogą wpłynąć na niekorzystaną dla nas renegocjację ceny. Jeśli nie chcemy inwestować w podłogi, zadbajmy o naprawienie wszystkich dziur, usunięcie rys i przetarć oraz wypierzmy dywany, które dawno potrzebowały odświeżenia.

Przypomnijcie sobie wcześniejszy tekst – SZYBKI REMONT – 10 TRICKÓW, KTÓRE STOSUJĄ PROFESJONALIŚCI

4 - Wyrzucenie niepotrzebnych rzeczy

Wystawiając nieruchomość na sprzedaż wyrzućmy z domu złom, stare meble, nagromadzone przez lata i nieużywane sprzęty oraz inne rzeczy, które nie są niczym więcej tylko starymi rupieciami. Nowi właściciele domu nie zostaną przez nie zniechęceni, a przy okazji będą mogli zobaczyć wielkość pomieszczeń, które wydadzą im się warte określonej przez nas ceny.

5 - Ustawienie mebli na nowo i odrestaurowanie najbardziej zniszczonych elementów

Gdy nasz dom nabierze już nieco oddechu, warto zmienić ustawienie umeblowania i drobnych sprzętów. Odsuńmy meble od ścian, obejrzyjmy kilka nowoczesnych aranżacji i przeanalizujmy, co najlepiej wygląda w danym pomieszczeniu.
Jeśli nasze meble kuchenne lub np. krzesła w jadalni są mocno podniszczone, zastanówmy się nad ich odrestaurowaniem. Nowa kuchnia to niestety drogi wydatek, ale być może wystarczy sprawnie odnowić szafki okleiną lub przemalować stare drewniane krzesła? Jeśli zdecydujesz się na odrestaurowanie starych mebli, przypomnij sobie - Nowy wygląd starych mebli – pobaw się kolorem. Istnieje wiele sposobów na podniesienie wartości sprzętów domowych, jednak wszystko zależy od naszych chęci oraz umiejętności.

6 - Wymiana okien i drzwi

Jeśli nasze okna są nieszczelne lub tak stare, że mamy problem z ich zamykaniem, być może warto pomyśleć nad ich wymianą lub naprawą. Standardem są okna plastikowe, których oczekuje większość nabywców nieruchomości. Niestety nowa stolarka okienna bywa kosztowana, dlatego jeśli okna można naprawić lub przemalować je na nowo, odpuśćmy sobie ich wymianę. Kwestia drzwi wygląda podobnie – jeśli są bardzo zniszczone starajmy się je przemalować i usunąć wszystkie zarysowania. Wewnętrzne skrzydła drzwiowe czasami lepiej nawet usunąć tworząc otwartą przestrzeń, która należy do najmodniejszych rozwiązań w nowoczesnych wnętrzach.

Wymiana okien

7 - Zadbaj o ogród

Wbrew pozorom wygląd otoczenia domu może mieć duże znaczenie w procesie sprzedażowym. Jak wynika z różnych analiz, piękny ogród może podnieść wartość domu nawet o kilka jeśli nie kilkanaście procent. Polska jest jednym z krajów, dla których zieleń, przydomowy ogródek czy bliska obecność lasu ma ogromne znaczenie. Inwestowanie w ogród może być kosztowne, jednak warto przemyśleć wybudowanie kaskady ogrodowej lub przynajmniej ustawienie kilku odrestaurowanych mebli ogrodowych w najpiękniejszej części ogrodu. Dbajmy o regularne koszenie, nawadnianie trawnika oraz krzewy i drzewa, które na wiosnę będą potrzebowały naszej uwagi. Dom znajdujący się w pięknym otoczeniu zyskuje na swojej wartości rynkowej.

Jeśli planujesz rozbudowę ogrodu, przypomnij sobie wcześniejszy tekst - Pomysły na przydomowy taras.

8 - Odnów elewację domu

Elewacja domu podobnie jak ogród mają znaczenie przy pierwszym kontakcie kupującego z naszą nieruchomością. Brudne zacieki, widoczne z daleka pęknięcia czy uszczerbki zaniżą rzeczywistość wartość w oczach klienta. Oczywiście jeśli nasz dom posiada drogą drewnianą elewację, której odnowienie wiązałoby się z dużymi kosztami, lepiej zostawić ją w niezmienionym stanie. Większość nieruchomości wolnostojących jest jednak otynkowana i pomalowana na wybrany kolor – jeśli z czasem wyblakł lub po prostu się ubrudził, zainwestujmy w niedrogie farby i odświeżmy wygląd elewacji.

9 - Napraw uszczerbki w łazience, kuchni, salonie

Dziura w ściance działowej w przedpokoju lub lekko ubita umywalka w łazience? Być może cieknący kran albo skrzypiące od dawna drzwi, na które nie zwracaliśmy większej uwagi? Przed sprzedażą domu i mieszkania warto zrobić krótką listę napraw, które odkładaliśmy od dłuższego czasu. O ile dla nas drobne uszkodzenia nie mają większego znaczenia, tak dla kupujących mogą obniżać wartość naszej nieruchomości.

10 - Oświetlenie – jasność i nowe lampy

Co oświetlenie może mieć wspólnego z podniesieniem wartości domu? Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do zwykłego wnętrza, w którym pali się jedna żarówka dająca nieestetyczne pomarańczowe światło. Wszystko zaczyna wydawać się stare i zniechęca was do pozostania na dłużej. By szybciej sprzedać swój dom czy mieszkanie zainwestujcie w oświetlenie – często wymiana żarówek na te o większej mocy lub innej temperaturze pomaga. W końcu jeśli wasz dom czy mieszkanie są piękne, dlaczego kupujący mają tego nie dostrzec?

Co podnosi wartość domu – kosztowne rozwiązania

Jeśli chcemy zainwestować w nasz dom i mieszkanie powinniśmy wiedzieć, co naprawdę podnosi ich wartość. Przede wszystkim na topie są wszystkie naturalne wykończenia wnętrz takie ja drewniane podłogi, gres na ścianie czy kamienne posadzki. Coraz więcej osób umie doskonale odróżnić marmur na blatach kuchennych od jego marnej imitacji. Plastikowe okna, które do niedawna były czymś wyjątkowym, dzisiaj są standardem – o wiele większą wartość ma drewniana stolarka okienna. Oczywiście wszystko co mogło nas sporo kosztować na etapie budowy domu np. wysokie szklenia, nowoczesne okna dachowe, duży garaż czy nowoczesna kuchnia będą podnosiły wartość nieruchomości. Kominki to praktycznie must have wszystkich nowoczesnych wnętrz.

Odnowiony salon

Wartość domu podnoszą również wszelkie nowinki technologiczne. Niedawno pisaliśmy o inteligentnym oszczędzaniu wody za pomocą urządzeń lub grzejnikach dekoracyjnych – są to drobiazgi, które nadają wnętrzom ekskluzywnego wyglądu. Nie bądźcie zdziwieni jeśli kupujący doskonale odróżnią meble z najtańszych sieciówek od wykonanych ręcznie przedmiotów lub antyków. W zależności od lokalizacji, kupców interesują również antywłamaniowe systemy, które jak można się domyślić będą chroniły kosztowne wyposażenie domu. Nowoczesne instalacje grzewcze, możliwość skorzystania z odnawialnych źródeł energii czy przydomowa oczyszczalnia ścieków to tylko czubek góry pomysłów, które możemy wprowadzić w naszej nieruchomości, jeśli chcemy zainwestować w nią duże pieniądze.

Jakie są wasze sposoby na podniesienie wartości domu? Uważacie, że warto coś zmieniać, czy lepiej zostawić wszystkie działania dla nowych właścicieli nieruchomości?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-04-25

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej