10 sposobów na małą łazienkę (zdjęcia)

10 sposobów na małą łazienkę (zdjęcia)

Nie każdy z nas posiada komfort mieszkania w wielkim, 200 metrowym domu, w którym bez problemu mieści się sauna, pokój kąpielowy i ogromne łazienki na każdym piętrze. Niekiedy borykamy się z małą łazienką, w której jak się nie obrócić natrafiamy na pralkę, umywalkę lub wannę. W skrajnych przypadkach żeby usiąść na toalecie musimy ustawić się bokiem, aby nie ocierać kolanami o drzwi albo pralkę obok… Co możemy zrobić, jeśli nie chcemy sprzedawać domu ani wyprowadzać się do innego mieszkania z większą łazienką?

Byłam, Widziałam, Załamałam ręce

Widziałam w swoim życiu wiele różnych łazienek (mniejszych i większych) dlatego wiem, jakie są podstawowe błędy w ich urządzaniu. Często nie jesteśmy im bezpośrednio winni, gdyż takie a nie inne są przyłącza wody i nie chcąc kuć ścian jesteśmy zmuszeni zaakceptować zastany stan rzeczy. Dlatego często umywalka stoi w bliskim sąsiedztwie toalety, a prysznic styka się jednym bokiem z pralką… Najgorzej mają oczywiście mieszkańcy bloków mieszkalnych – małe łazienki, które często nie przekraczają 10 m2 wymagają sporej kreatywności.

Jako architekt wnętrz postaram się wam poradzić co zrobić, by wygospodarować „nieistniejące” miejsce. Nie zamierzam namawiać was ani do kosztownych remontów, ani burzenia ścian – pokażę wam drobnostki, dzięki którym okaże się, że z 10m2 łazienki można być zadowolonym. Nie oszukujmy się – galerie pięknych, urządzonych przez architektów wnętrz są dla osób posiadających spore budżety, a jeśli nam zależy tylko na powiększeniu przestrzeni bez kosztownego remontu łazienki?

  1. Ręcznikowe wariacje

Zaczynając od drobiazgów przyjrzyjcie się, gdzie znajdują się wasze ręczniki. Często wieszamy je obok umywalki gdyż wydaje się nam, że jest to najbardziej optymalne miejsce. Teoretycznie tak, jednak jeśli wasza łazienka jest mała, każde dodatki na ścianach będą ją optycznie zmniejszały. Spróbujcie powiesić ręczniki na drzwiach, na specjalnych hakach lub relingach dostępnych w sklepach. Przecież w małej łazience jednym ruchem dosięgniecie do ręcznika wiszącego na drzwiach.

Ręczniki na drzwiach małej łazienki

Reklama

Ręczniki na drzwiach małej łazienki

  1. Półkowy zawrót głowy

Jeśli macie dużo rzeczy, które nigdzie się nie mieszczą, nie ma innej opcji niż zrobienie półek. Trzeba zrobić je jednak rozsądnie, gdyż zbyt masywne i ciemne będą zmniejszały pomieszczenie. Z drugiej strony nagromadzenie półek w jednym miejscu i zostawienie pustych ścian w innym wygląda wręcz komicznie. Często stawiamy na gotowe produkty, które nie wykorzystują całego miejsca w naszej łazience. Rzeczy robione masowo, to nadal rzeczy robione dla mas. Czy wasza łazienka wygląda identycznie jak łazienka Pani Zosi z Kołobrzegu i Pana Stasia z Krakowa? Nie? To po co kupujecie tą samą półkę z promocji?

Półki w łazience

Półki w łazience

Półki w łazience

  1. Spadające kosmetyki

W małych łazienkach nie ma najczęściej miejsca na ustawienie wszystkich kosmetyków, które na co dzień używają zarówno kobiety i mężczyźni. Tak, Panowie, wiemy że nastała era zarośniętych „drwali” jednak zadbane „metro” nadal nie wyszło z mody. Jeśli macie manię ciągłego stawiania wszystkiego na półce na lustrze lub na umywalce, zagracacie w ten sposób przestrzeń. Nie mówiąc o spadających na okrągło tubkach, słoiczkach, które niekiedy rozbryzgują się po podłodze i ścianach. Mając tego rodzaju problem dobrze postawić na organizację wszelkiej maści kosmetyków i ułożyć je albo na półce w rogu, albo w specjalnych pojemnikach, które można powiesić nad umywalką. Słoiki czy koszyczki nie zabiorą w ten sposób znacznej ilości miejsca, a przedmioty przestaną wszędzie spadać.

Kosmetyki w kubeczkach

Kosmetyki w półeczkach

  1. Zapomniana toaleta

Toaleta sama w sobie zajmuje sporo miejsca, ale często zapominamy o tym, że możemy wykorzystać przestrzeń nad nią. Nad toaletą można powiesić dodatkowy ręcznik, półki na drobne rzeczy lub obrazek, który doda wnętrzu klimatu. Pamiętajcie oczywiście o tym, by nie wieszać rzeczy zbyt nisko, by w „kryzysowej sytuacji” nie wrzucić wszystkiego do muszli nabijając sobie sporego guza na głowie.

Toaleta w łazience

Półki nad toaleta w łazience

  1. Koniec z zasłonami

Jeśli posiadacie w łazience wannę, która pełni jednocześnie rolę prysznica, z całą pewnością macie zasłonkę, która dodatkowo zabiera przestrzeń w łazience. Sunąca po ziemi zasłona nie wygląda ani estetycznie ani modnie. Dobrym pomysłem jest rozejrzenie się po okolicznych szklarzach lub gotowych produktach, które zapewnią ochronę przed wszędobylską wodą. Szklane ścianki prysznicowe są lekkie, modne, nowoczesne i co najważniejsze – powiększają zamiast zmniejszać przestrzeń.

Szklane ścianki w łazience

Szklane ścianki w łazience

  1. Walka z optyką

Każde pomieszczenie można powiększyć lub zmniejszyć za pomocą kolorów oraz faktur. Podstawą urządzenia małej łazienki jest zadbanie o jasne kolory ścian oraz ciemniejsze odcienie mebli oraz urządzeń. Łazienka będzie wydawała się większa i zdecydowanie mniej zagracona.

Jesteście tutaj, bo wasza łazienka jest za mała. Czy macie wykafelkowane cały ściany wraz z podłogą? Dlaczego? Płytki zmniejszają przestrzeń, dlatego lepszym rozwiązaniem jest wykafelkowanie ścian do połowy (2/3) i położenie od pewnego poziomu farby odpornej na wilgoć. Dodatkowo można urozmaicić wygląd wnętrza – na jednej ze ścian wybrać mocne wzory, a na innych gładkie lub na niektórych ścianach zrezygnować w ogóle z płytek. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcecie wydłużyć lub poszerzyć optycznie pomieszczenie.

Optyczne powiększanie łazienki

Optyczne powiększanie łazienki

  1. Lustrzane odbicie

Lustra dają złudzenie powiększenia przestrzeni i należy wziąć tą radę prosto do serca. Kto powiedział, że popularne lustro łazienkowe 100×70 cm jest w sam raz do waszej łazienki? W małej łazience lustro powinno być jak największe, bez dodatkowych ram czy zdobień. Lustro na szerokość ściany naprawdę da złudzenie większego pomieszczenia.

Lustro w łazience

Lustrzane odbicia

  1. Zgaszone światło

Często wydaje nam się, że w łazience nie potrzeba mocnego światła. Oczywiście, nastrojowy prysznic czy kąpiel nie wymagają wiele światła, jednak ciemne pomieszczenie to małe pomieszczenie. Z tego powodu należy nie oszczędzać na żarówkach i zadbać o to, aby było jasno nie tylko w pobliżu lustra ale pomieszczenie było oświetlone równomiernie. Jeśli lubicie nastrojowe kąpiele, dlaczego nie postawić przy wannie po prostu kilku świec?

Światło w łazience

Światło w łazience

  1. Koniec gadżeciarstwa

Zauważyłam, że jest w nas zakorzenione dziwne gadżeciarstwo, które powoduje zbieranie wielu rzeczy w każdym pomieszczeniu. Im mniejszy dom lub mieszkanie, tym bardziej jest to widoczne. W Polsce mamy niewielu minimalistów, gdyż często wydaje się nam, że mieszkanie stanie się puste, niezamieszkane i obce gdy nie będzie w nim tony ramek, dekoracji i gryzących się kolorów. Jeśli macie małą łazienkę spróbujcie pomimo wszystko wyrzucić z niej niepotrzebne bibeloty – choćby na próbę. Nieużywana prostownica, ręczniki, które można schować w szafce w salonie czy wczorajsze ubrania rzucone na pralkę – nie ma naprawdę innych miejsc na takie rzeczy?

Ograniczanie gadżetów

Ograniczanie gadżetów

  1. Klimat robi swoje

Nieważne czy w waszej łazience wysuszenie włosów graniczy z cudem, czy możecie robić piruety w ręczniku, ważne jest to, by zadbać o spójność i fajny klimat wnętrza. W małych przestrzeniach nie możecie stawiać na ciemne kolory, ale istnieje kilka modnych styli, w których można je urządzić. Przede wszystkim minimalizm, który rezygnuje ze skomplikowanych kształtów i przesady, styl skandynawski, który jest nieco chłodny ale jednocześnie przytulny, stawiający na naturę. Oczywiście idealny będzie również loft czy futuryzm, gdyż każde nagromadzenie detali w małej przestrzeni spowoduje, że będzie ona zagracona. Meble z przypadku, niedobrane kolory oraz niepotrzebne dodatki nie są sposobem na małą łazienkę.

Minimalizm w łazience

Minimalizm w łazience

Minimalizm w łazience

Łazienkowy zawrót głowy

Tyle ode mnie. Mam nadzieję, że spróbujecie zastosować się do części rad chociażby po to, by zobaczyć, że nie trzeba żyć w małej zagraconej przestrzeni. Od tego co zrobić z za małą łazienką są architekci i blogi! Jeśli macie pytania i uwagi chętnie odpowiem na wasze komentarze.

Szukajcie przestrzeni, a z całą pewnością ją znajdziecie.

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2015-08-07

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej