Zakup i montaż kominka wymagają znajomości podstawowych zasad budowlanych, kominiarskich, a także pożarowych. Wiesz jakie są najczęstsze błędy, które popełniają osoby początkujące, jak i mniej dokładni fachowcy? Przeczytaj naszą listę i bądź czujny! Nieprawidłowo zamontowany kominek to źródło niekończących się problemów.
dowiesz
się:
- Na co zwracać uwagę podczas zakupu i montażu kominka;
- Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podwykonawców;
- Jakie są skutki nieprawidłowego montażu kominka.
Kominek, zdjęcie: Unsplash.com
Błąd nr 1 – nieprzemyślany wybór kominka
Pierwszym, podstawowym błędem jest wybór nieodpowiedniego modelu kominka, który nie jest dostosowany do wielkości pomieszczenia, możliwości podpięcia pod sieć. Konkretny model warto skonsultować z podwykonawcą, który zajmie się montażem. Błędem jest także niewłaściwy dobór zagospodarowania ciepła z kominka: akumulacyjny, wodny bądź konwekcyjny i typ wkładu kominkowego oraz moc.
Błąd nr 2 – niedopasowanie stylistyczne
Kominek powinien pasować do stylistyki wnętrza. Błędem jest wybranie modelu korzystnego cenowo czy wizualnie, bez koncepcji aranżacji wnętrza. Klasyczny, nowoczesny, a może koza – istnieje wiele modeli pasujących do zupełnie innych przestrzeni.
Błąd nr 3 – niezabezpieczenie miejsca wokół kominka
Poważnym błędem jest nie zabezpieczenie podłogi wokół kominka, która powinna być wykończona materiałem odpornym na działanie ciepła. Istotne jest również zabezpieczenie kominka na styku ze ścianami i odsunięcie wszelkich obiektów z jego pobliża, które mogą ulec zapaleniu.
Błąd nr 4 – pominięcie termoizolacji obudowy kominka
Wkład kominkowy powinien być ocieplony specjalnym rodzajem wełny mineralnej, by nie dochodziło do przegrzewania, które może doprowadzić do pojawienia się pęknięć oraz intensywnego osiadania kurzu.
Kominek, zdjęcie: Unsplash.com
Błąd nr 5 – nieprzemyślane usytuowanie kominka
Kominek powinien znajdować się w dużych przestrzeniach, by ciepło mogło swobodnie się po nich rozchodzić. Oddaje on ciepło na podstawie promieniowania, dlatego w niewielkich wnętrzach mogą powstać strefy o bardzo zróżnicowanej temperaturze.
Błąd nr 6 – pominięcie kanału wentylacyjnego
Kolejnym błędem popełnianym w trakcie budowy kominka jest brak oddzielnego kanału wentylacyjnego, który nie tylko ułatwia rozpalanie, ale również zapobiega intensywnemu zadymieniu, które może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Niedoprowadzenie powietrza z zewnątrz będzie również powodowało napływanie go przez nieszczelności (np. w oknach).
Błąd nr 7 – nieprawidłowe podłączenie wkładu kominkowego z kanałem dymowym
Podłączając rurę z czopuchem wkładu kominkowego z kanałem dymowym należy pozostawić niewielki zapas miejsca, gdyż trójnik pod wpływem temperatury zwiększa swój rozmiar i może spowodować pęknięcia.
Błąd nr 8 – nieodpowiednia cyrkulacja powietrza
W przypadku montażu kominka DGP czyli z Dystrybucją Gorącego Powietrza, należy zadbać o to, by między pomieszczeniami zachodziła prawidłowa cyrkulacja powietrza. Brak swobodnego przepływu, pominięcie podcięcia drzwi, kratek wentylacyjnych i innych istotnych elementów będą prowadziły nawet do wychłodzenia pomieszczeń i utrudnienia w rozpalaniu oraz prawidłowym paleniu się kominka.
Kominek, zdjęcie: Unsplash.com
Błąd nr 9 – złe umiejscowienie kratek nawiewnych i anemostatów
Kratki nawiewne powinny być montowane w pobliżu okien – czyli tam, gdzie zachodzi największe ryzyko napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Kratki nawiewne nie powinny również dmuchać powietrzem bezpośrednio na osoby, dlatego należy instalować je z daleka od łóżek, biurek czy sofy.
Błąd nr 10 – zapomnienie o montażu kratek wentylacyjnych
Błędem jest pominięcie przegrody z kratkami wentylacyjnymi, które powinny znajdować się na szczycie okapu. Będą one chroniły przed gromadzeniem się rozgrzanego powietrza pod sufitem, zapobiegając niszczeniu tynków.
Błąd nr 11 – zastosowanie nieodpowiednich uszczelniaczy
Jeśli kominek jest prawidłowo zamontowany, nie powinno się stosować silikonów uszczelniających, które wcale nie naprawiają wszystkich błędów wykonawczych. Nie wolno w szczególności uszczelniać miejsca łączenia rury spalinowej z kominem.
Błąd nr 12 – pominięcie wymiennika ciepła
Wymiennik powietrza jest konieczny w kominku z płaszczem wodnym, który podpinamy do instalacji zasilanej kotłem. Jeśli pominiemy wymiennik, instalacja będzie pracowała w trybie otwartym, a co za tym idzie wpłyniemy na nieprawidłowe działanie kotła gazowego.
Błąd nr 13 – źle umiejscowiony aparat nadmuchowy
W kominku z Dystrybucją Gorącego Powietrza montuje się aparaty nadmuchowe, które podczas pracy generują znaczny poziom hałasu, który może przeszkadzać domownikom i gościom. Należy je zawsze umiejscawiać z daleka od miejsc odpoczynku, snu i pracy. Ważne jest również prawidłowe zaizolowanie aparatu, by nie uległ przegrzaniu.
Kominek, zdjęcie: Unsplash.com
Wiedza i doświadczenie w montażu kominków
Mamy nadzieje, że podstawowa lista błędów pomoże uniknąć ich popełnienia. Jeśli nie jesteśmy fachowcami w temacie kominków, postarajmy się poszerzyć własną wiedzę lub oddajmy sprawę w ręce specjalistów, którzy potrafią nie tylko dobrać odpowiedni model, ale również przeprowadzić poprawny montaż. Przypomnijcie sobie również, co warto wiedzieć, przed zdecydowaniem się na ogrzewanie domu za pomocą kominka.
Znacie inne błędy, które można popełnić na etapie zakupu lub montażu kominka?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.