Montaż drzwi wewnętrznych wydaje się łatwym zadaniem, szczególnie jeśli nie robimy tego po raz pierwszy lub wynajęta przez nas ekipa nazywa siebie profesjonalistami. Błędy są jednak rzeczą ludzką i zdarzają się także w trakcie wyboru i montażu drzwi wewnętrznych. Zobaczcie na co uważać, by uchronić się przed wpadką!
Błąd nr 1 – Niedopasowanie stylu drzwi do wnętrza
Każdy rodzaj drzwi wewnętrznych pasuje do zupełnie innego wnętrza. Nie chodzi wyłącznie o klasyczne modele wykonane z drewna lub drewnopodobne. Coraz większą popularnością cieszą się drzwi szklane, z metalowymi elementami czy pokryte ciekawymi napisami lub grafikami. Odpowiednie drzwi będą wpływały na atmosferę w całym domu. Pamiętajmy o tym również, że w przypadku ciemnych pomieszczeń możemy wybrać modele z przeszkleniami, które pomogą je doświetlić.
Błąd nr 2 – Zwracanie uwagi wyłącznie na wygląd
Nie wszystko złoto co się świeci i nie wszystkie piękne drzwi będą idealnie pasowały do naszych domów i mieszkań. Wybierając odpowiedni model, poza odpowiednim wyglądem upewnijmy się, że jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów, praktyczny i co ważne, otwierany w odpowiedni sposób. Drzwi skrzydłowe nie są jedynym słusznym rozwiązaniem. Coraz modniejsze stają się modele przesuwne oraz łamane, które lepiej sprawdzą się w niektórych przestrzeniach.
Błąd nr 3 – Nieprawidłowe wymierzenie ościeżnicy
Prawidłowy dobór rozmiaru drzwi wewnętrznych zależy od precyzyjnych pomiarów otworu drzwiowego. Jeśli popełnimy błąd, ościeżnica będzie niestabilna lub wręcz odwrotnie, nie będziemy mieli miejsca na wprowadzenie odpowiedniej ilości pianki uszczelniającej. Wymiary zewnętrzne ościeżnicy muszą być mniejsze o 1-3 mc od wymiarów otworu drzwiowego.
Błąd nr 4 – Zła szerokość drzwi
Odpowiedni dobór szerokości drzwi jest szczególnie ważny w przypadku modeli przesuwnych, zasuwanych czy harmonijkowych. Według norm, do pomieszczeń wewnętrznych powinny prowadzić drzwi o szerokości min. 80 cm i wysokości 200 cm. Musimy zawsze przestrzegać tych zasad ze względu na nasze bezpieczeństwo.
Błąd nr 5 – Nieodpowiedni kierunek otwierania
Montując drzwi wewnętrzne należy odpowiednio dobrać stronę, w którą otwiera się skrzydło. W przypadku większości pomieszczeń powinno otwierać się do środka, by nie zajmować niepotrzebnie przestrzeni korytarza. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły – łazienka, garderoba czy kotłownia powinny mieć drzwi otwierane na zewnątrz ze względów bezpieczeństwa.
Źródło:pixabay.com, Na co uważać w czasie montażu drzwi wewnętrznych
Błąd nr 6 – Niepoprawne osadzenie drzwi
Drzwi wewnętrzne nie będą prawidłowo trzymały się na ścianie, jeśli zamocujemy je jedynie za pomocą pianki montażowej. Miejmy na uwadze to, że montujemy je w murze, a pianka służy jako wypełniacz szczeliny, który wzmacnia i uszczelnia całą konstrukcję.
Błąd nr 7 – Montaż drzwi przed wykończeniem
Drzwi wewnętrzne powinniśmy mocować dopiero po ukończeniu wszystkich prac wewnętrznych takich jak malowanie, gipsowanie czy kładzenie płytek. W innym przypadku możemy spodziewać się zabrudzeń, a nawet nieodwracalnych uszkodzeń drzwi.
Błąd nr 8 – Niezwracanie uwagi na wilgotność powietrza
W czasie montażu drzwi wewnętrznych wykonanych z drewna, należy sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Tego typu modele powinniśmy mocować przy maksymalnych wartościach rzędu 70%.
Błąd nr 9 – Przekrzywienie ościeżnicy
Częstym błędem w czasie montażu drzwi wewnętrznych jest złe wypoziomowanie ościeżnicy, która powinna zachować prostokątny kształt. Jeśli popełnimy błąd i będzie ona przekrzywiona, drzwi będą się nie domykały lub zatrzaskiwały.
Źródło:pixabay.com, Drzwi wewnętrzne
Błąd nr 10 – Niezwrócenie uwagi na izolacyjność akustyczną
Izolacyjność akustyczna drzwi jest ważna szczególnie wtedy, jeśli mieszkamy w domu z wieloma innymi osobami i chcemy zapewnić sobie ciszę oraz spokój. Zwykły uliczny hałas osiąga poziom 70-80 dB, a przeciętne drzwi gwarantują izolacyjność na poziomie 30 dB. Oczywiście im wyższy wskaźnik tym lepiej. W przypadku drzwi wewnętrznych producenci rzadko informują o tym parametrze, ale warto wiedzieć, że wyższa izolacyjność akustyczną mają drzwi bezprzylgowe.
Błąd nr 11 – Nieprawidłowe nałożenie pianki
W czasie piankowania musimy użyć rozpórek przynajmniej w trzech miejscach, dzięki czemu unikniemy zwichrowania futryny w czasie pęcznienia pianki. Nie możemy jej również nakładać w nadmiarze, gdyż ościeżnica się wypaczy i skrzydła drzwi przestaną do niej pasować.
Błąd nr 12 – Pominięcie kołków w czasie montażu cięższych drzwi
Jeśli wybraliśmy skrzydło drzwiowe wykonane np. z litego drewna, będziemy musieli zastosować dodatkowe kołki rozporowe, dzięki którym ościeżnica będzie dobrze trzymała się muru.
Błąd nr 13 – Zbyt mocne skrócenie drzwi
Niekiedy zdarza się, że chcemy skrócić skrzydło, by zapewnić dodatkową wentylację w pomieszczeniu lub poprawić komfort zamykania i otwierania drzwi. Producenci zalecają skracanie w zakresie 3-5 cm. Jeśli zrobimy to zbyt mocno lub niedokładnie, drzwi będą zniszczone.
Błąd nr 14 – Pominięcie obróbki ościeża
By ościeże wyglądało estetycznie, powinniśmy po zamocowaniu drzwi wewnętrznych zadbać o jego obróbkę – np. za pomocą gładzi gipsowej.
Błędy, które trudno naprawić
Wybór i montaż drzwi wewnętrznych wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy remontowej, która powinna być podparta latami praktyki. Jeśli chcecie samodzielnie zamocować skrzydło i ościeżnicę, postarajcie się to zrobić dokładnie i poprawnie, inaczej obie części będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia.
Jak wyglądał montaż drzwi wewnętrznych w waszym domu? Obyło się bez przykrych niespodzianek?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.