3 przykłady nowych materiałów stosowanych w budownictwie

3 przykłady nowych materiałów stosowanych w budownictwie

Przez lata przyzwyczailiśmy się, że do głównych materiałów używanych w budownictwie zalicza się beton, drewno, różnego rodzaju cegły, pustaki. Do ocieplania najczęściej używa się styropianu lub wełny, natomiast  wykończenia to domena klasycznego cementu oraz farb. Technologia nie stoi jednak w miejscu. Rzesze naukowców pracują nad nieustannym rozwojem dziedziny budownictwa, serwując coraz to nowsze pomysły na wykorzystanie niekonwencjonalnych materiałów. Oto kilka z nich.

Cegły ze smogu

Tak, to prawda. Ten pomysł zrodził się w głowie pewnego chińskiego naukowca. Przez kilkadziesiąt dni przemierzał on ulice Pekinu trzymając przy sobie przenośny odkurzacz, którym zasysał wszechobecny smog. Po pewnym czasie nazbierał go taką ilość, która pozwoliła mu na wytworzenie cegły. Biorąc pod uwagę fakt, że zanieczyszczenie naszego powietrza rośnie w zastraszającym tempie, wkrótce ten pomysł może spotkać się z ogromny zainteresowaniem branży budowlanej, łącząc przyjemne z pożytecznym, czyli ekologię i ekonomię. Jedna z fabryk zajmującą się produkcją cegieł ze smogu z pewnością idealnie odnalazła by się także na polskim podwórku, a konkretnie w Krakowie.

pexels-photo-189451

Dach „zjadający” smog

Reklama


W opozycji do cegieł wytwarzanych ze smogu stoi całkiem inna technologia, która z pewnością spotka się z ogromnym entuzjazmem wszelkiej maści ekologów. Dach wykonany ze specjalnej mieszanki betonu (z dodatkiem dwutlenku tytanu) potrafi wchłaniać unoszący się w powietrzu smog, tym samym  oczyszczając środowisko. Całkiem ciekawy pomysł, jednak moim zdaniem cegły ze smogu są bardziej trafny.

industry-sunrise-clouds-fog-39553

Domy w 3D

Coraz częściej zauważalnym trendem jest rozwój budownictwa w technologii 3D. Do zalet tego rozwiązania należą przede wszystkim koszty. Nie trzeba bowiem zatrudniać licznej ekipy fachowców, czy kupować wielu różnych materiałów. Wystarczy odpowiednia drukarka, materiał (np. plastik) oraz jedna lub dwie osoby do obsługi osprzętu.

Obecnie na świecie istnieje zaledwie kilka drukarek będących w stanie wydrukować dom, co stanowi dużą przeszkodę dla wszystkich pragnących budować w tej technologii. Ponadto ciągle jest ona udoskonalana (nadal nikt nie zbudował pełnoprawnego domu, w którym można zamieszkać). Obecnie testowanych jest przynajmniej kilka przykładów budownictwa 3D:

  • Za pomocą betonu (tę opcję sprawdzają Chińczycy).
  • Z użyciem błota (podejście stosowane przez organizacje non-profit, chcące stworzyć miejsca do życia dla ubogich społeczeństw).
  • Przy użyciu klasycznego plastiku (nad tym pracują rzesze naukowców).

Wiele pomysłów, jeden cel

Sposobów, w jakich realizuje się nowoczesne budownictwo jest naprawdę wiele. Zazwyczaj wszystkie z nich wiąże jeden wspólny czynnik – dbają one o środowisko i dążą do zbudowania, a raczej odbudowania harmonii na linii człowiek-przyroda. To bardzo dobry znak.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-12-01

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.