5 najpopularniejszych styli w urządzaniu wnętrz – co najbardziej do Ciebie pasuje?

5 najpopularniejszych styli w urządzaniu wnętrz – co najbardziej do Ciebie pasuje?

Każdy z nas ma urządzony swój dom czy mieszkanie w określonym stylu wnętrzarskim. Nawet jeśli będziemy upierali się, że wszystkie jest dobrane przypadkowo, nadal przedstawia pewien styl znany wszystkich architektom i projektantom. Jeśli zastanawiacie się nad zmianą swojej przestrzeni, wprowadzeniem do niej ładu i poprawą estetyki, najwyższa pora świadomie wybrać swój styl i skompletować meble, dodatki, oświetlenie czy zmienić kolory ścian. Poznajcie 5 najpopularniejszych styli we wnętrzach, które potrafią zdradzić wszystkie sekrety waszych osobowości!

W badaniu Westing Home & Living*, które odbyło się w 2014 roku, nasi rodacy wskazywali, w jakim stylu chcieliby urządzić swoje mieszkanie. Na tej podstawie wybrałam dla was 5 najpopularniejszych styli w urządzaniu wnętrz, które już od dziś mogą odmienić wygląd waszych domów i mieszkań!

Styl skandynawski

Styl skandynawski

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się od naszych północnych sąsiadów. Niewprawione oko może go pomylić ze stylem nowoczesnym, od którego jest jednak delikatniejszy i bardziej przytulny. Styl skandynawski cechuje prostota, jasne barwy i przywiązanie do natury, które może objawiać się wyborem ekologicznych materiałów mebli czy prawdziwymi okazami drzew stojącymi w dużych donicach. We wnętrzach najczęściej dominują biel, szarości, czerń lub naturalne kolory drewna, dzięki czemu sprawdzi się nawet w niewielkich przestrzeniach, które wymagają doświetlenia. W stylu skandynawskim nie stawia się jednak na duże lampy, a na światło naturalne sączące się przez okna. Jeśli zdecydujemy się na taką stylistykę musimy dodać naturalne, ekologiczne materiały takie jak surowe drewno, bawełnę, len czy wełnę.

Cechy szczególne: naturalność, lekkość, stawienia na ekologiczne materiały, jasne kolory, nowoczesne wzornictwo.

Reklama

Co mówi o Tobie: lubisz poruszać się wśród trendów, cenisz sobie prostotę połączoną z lekkością i naturalnością. Nie chcesz rezygnować z przytulnych dodatków, które tworzą klimat domu. Być może zależy ci również na otaczaniu się naturą i życiu w zgodzie z otaczającym cię światem.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny bywa mylony ze stylem skandynawskim głównie dlatego, że również stawia na prostotę i jasne, niekiedy kontrastowe zestawienia. Jego początki sięgają XIX wieku, kiedy był uważany za czysty przejaw awangardy. Dzisiaj co prawda nikogo już nie dziwi, choć meble, dodatki czy oświetlenie w stylu nowoczesnym potrafi wprawić w mocne zdumienie. We wnętrzach zaprojektowanych zgodnie z tą stylistyką dominują zarówno jasne, jak i kontrastowe zestawienia kolorów. Mogą pojawić się ogromne obrazy na wysokość całych ścian, które są wykonane w abstrakcyjnym stylu , chociaż częściej rezygnuje się z nadmiaru dodatków. Meble mają prosto krojone kształty, które nie muszą mieć wcale łatwych form. Wystarczy przyjrzeć się zróżnicowaniu stosowanych materiałów – od drewna, przez szkło, metal czy nawet beton, który doskonale wpisuje się w trend surowej nowoczesności.

Cechy szczególne: prostota, minimalizm, łączenie pragmatyzmu z estetyką, niekiedy wręcz wrażenie chłodu, oszczędność w dodatkach.

Co mówi o Tobie: lubisz otaczać się nowymi, pięknymi rzeczami i cenisz sobie porządek. Jesteś osobą nowoczesną, która chętnie odkrywa trendy i nowinki, nie tylko z zakresu wnętrz.

Styl loftowy

Styl loftowy

Styl loftowy wywodzi się ze starych, opuszczonych fabryk, które tchną oddechem miasta, robotników i surowości. Typowe są duże i wysokie przestrzenie, w których znajduje się niewielka ilość minimalistycznych mebli. Styl loftowy to wykorzystanie takich materiałów jak beton, metal czy cegła (Przypomnijcie sobie, jak dodać cegłę we wnętrzu, nawet jeśli nie mieszkacie w starej fabryce). Pomieszczenia prezentują raczej stonowaną kolorystykę, chociaż awangardowy obraz czy mocne akcenty kolorystyczne również nie będą w niczym przeszkadzały. Nie ma jednak mowy o przytulności – często wydaje się nawet, że wnętrze zostało nietknięte przez jakichkolwiek projektantów. Meble i dodatki nawiązują oczywiście do stylu industrialnego, dlatego zobaczymy mnóstwo śrubek, metalowych oprawek lamp, kable ciągnące się po suficie czy ogromne rury, które stanowią modną dekorację, a nie zapomniany element dawnej fabryki.

Cechy szczególne: prostota, fabryczne elementy wykończenia, surowość, duże przestrzenie, tworzenie z rzeczy codziennych takich jak przewody formy oryginalnych dekoracji.

Co mówi o Tobie: masz w sobie duszę artysty, z której mniej lub bardziej zdajesz sobie sprawę. Lubisz miejskie życie, jego szybkość i anonimowość. Podążasz za trendami, ale na pierwszy miejscu stawiasz swoje potrzeby i chęć wyrażenia swojej osobowości.

Styl klasyczny

Styl klasyczny

Styl klasyczny rozwijał się przez wiele wieków, dojrzewając do swojej aktualnej formy. Można go rozumieć jako urządzenie wnętrza zgodnie z harmonią, porządkiem i ładem. Często istotne są takie detale jak symetryczne ustawienie mebli, ich klasyczna forma, delikatne zdobienia kojarzące się z antykiem. Styl klasyczny to również jasna paleta barw w odcieniach bieli, beży i brązy oraz ciężkie, ekskluzywne tkaniny, które nadają wnętrzu specyficznej atmosfery. Dużą rolę odgrywa materiał wykonania mebli i ich pochodzenie – klasyczne, nawet antyczne meble są wręcz symbolem tego stylu. Decydując się na taką stylistykę w domu czy w mieszkaniu warto znaleźć umiar pomiędzy eleganckimi przedmiotami, a tworzeniem we wnętrzu atmosfery muzeum.

Cechy szczególne: klasyczne kształty mebli, porządek i ład, jasne barwy i niewielkie wzory na tkaninach, inspirowanie się antykiem.

Co mówi o Tobie: jesteś tradycjonalistą, który lubi ład i harmonię. Cenisz sobie dawne piękno, które nie musi podążać za najnowszym trendami. Potrafisz odpoczywać tylko w uporządkowanej przestrzeni i nie lubisz niespodzianek.

Styl prowansalski

Styl prowansalski

Styl prowansalski jest zdecydowanie najbardziej przytulną opcją wśród 5 najpopularniejszych styli w urządzaniu wnętrz. Pochodzi z Prowansji czyli słonecznego regionu Francji, który kojarzy się przede wszystkim z wielkimi polami lawendy i pysznymi winami. Wnętrza urządzone w tym stylu powinny napawać sielskością, którą można uzyskać stosując drewniane elementy wykończenia (np. duże bele na suficie) czy terakotę. Warto postawić na meble stylizowane na romantyczne lub wręcz odwrotnie, na nieco rustykalne. W obu przypadkach powinny być jednak wykonane z drewna i raczej lekkie wizualnie. Kolorystyką stylu prowansalskiego są ciepłe odcienie żółci, pomarańczy czy brązu oraz biel. Dużą rolę odgrywają dodatki, od których nie stroni Prowansja. Lawenda stojąca w ozdobnym wazonie, poduszki z lnu, suszone zioła podwieszone pod sufitem czy wiklinowe kosze na owoce. Całość powinna kojarzyć się z wiejską Francją, z której nigdy nie chcielibyśmy wyjeżdżać.

Cechy szczególne: przytulność, ciepłe kolory i naturalne dekoracje, wiejskość, romantyczne i lekkie meble, podkreślenie kontaktu z naturą.

Co mówi o Tobie: lubisz przytulność, ciepło i delikatny wystrój wnętrz, który sprawia, że czujesz się jak w prawdziwym domu. Rodzina i przyjaciele są dla ciebie bardzo ważni, nie lubisz pośpiechu i życia na krawędzi.

Stylowy zawrót głowy

Gdybym chciała wymienić i opisać wszystkie style wnętrzarskie, z pewnością utknęlibyście z czytaniem artykułu na długie dnie i noce. W końcu jak można nie wspomnieć o stylu rustykalnym, boho, glamour czy orientalnym? Pomimo ogromnej liczby możliwości w urządzaniu wnętrz, większość z nas wybiera jeden z wymienionych przeze mnie styli i poszukuje najlepszych dodatków, ciekawego oświetlenia czy gustownych mebli. Jeśli jesteście urodzonymi Skandynawami lub Francuzami, nie bójcie się czasem poeksperymentować z innym stylem – w końcu niewielu z nas ma wnętrza urządzone zgodnie z jedną stylistyką. Oczywiście byłaby to najlepsza opcja, ale mówiąc pół żartem pół serio, kto zabroni nam kupienia figurki Buddy i ustawienia jej na nowym, klasycznym stoliku z marmuru?

*Badania, źródło: https://polki.pl/dom/aranzacje-wnetrz,najpopularniejsze-style-wnetrz-w-polsce,10412828,artykul.html

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-07-27

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej