5 naturalnych pomysłów jak radzić sobie z wilgocią w domu i 3 sprawdzone techniki pozbywania się jej

5 naturalnych pomysłów jak radzić sobie z wilgocią w domu i 3 sprawdzone techniki pozbywania się jej

Wilgoć w domu to duży problem. Jak twierdzą fachowcy – lepiej zapobiegać wystąpieniu wilgoci niż leczyć jej skutki. Główną przyczyną wilgoci jest zła wentylacja. Jeżeli w Twoim domu lub mieszkaniu masz jakikolwiek problem z na pierwszy rzut oka „niewinnymi wykwitami”, to pamiętaj, że przetarcie ich ściereczką nic nie pomoże. Nalot powróci i „uderzy ze zdwojoną siłą”! Oto 5 naturalnych pomysłów jak radzić sobie z wilgocią w domu i 3 sprawdzone techniki pozbywania się jej. Zapoznaj się z nimi koniecznie!


W wielu polskich domach, mieszkaniach i kamienicach występują niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe.

Jakie są powody ich występowania?

 • Zła wentylacja
 • Przemarzanie ścian
 • Niedogrzane pomieszczenia
 • Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach.

Ulubionymi warunkami do rozwoju nieestetycznych plam na ścianach to połączenie niskich temperatur utrudniających wysychanie ścian z nadmiarem wilgoci. Najczęściej grzyby pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Wilgoć to problem nie tylko starych domów, mieszkań, czy kamienic. Problem ten dotyka też obiektów nowo wzniesionych. Powód? Niewystarczające wyschnięcie ścian po pracach budowlanych, niewłaściwa termoizolacja ścian zewnętrznych czy sufitu na ostatniej kondygnacji. To powodować może kondensację pary wodnej w obrębie tzw. zimnych ścian. Błędy w tym temacie będą sprzyjać powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc niedostatecznie izolowanych i chronionych przed wilgocią i zimnem. Powstają one najczęściej wokół okien, drzwi, na styku dwóch ścian lub ściany i tzw. stropodachu. Grzyby i pleśnie dlatego właśnie tak chętnie atakują narożniki pomieszczeń i powierzchnie nad oknami.

Pleśń na ścianie

Jakie są przyczyny zawilgocenia?

Reklama

Zastanawiasz się jak wilgoć dostaje się do pomieszczeń?

 • Dostaje się do wnętrz poprzez nieszczelne dachy
 • Dostaje się do wewnątrz poprzez pęknięte rury
 • Dostaje się pomieszczeń na parterze poprzez tzw. kapilarne podsiąkania od warstw ziemnych (powodem jest błąd w wykonaniu odpowiedniej hydroizolacji poziomej ścian piwnic lub ścian fundamentowych)
 • Powstaje w naszych wnętrzach, ponieważ sami ją wytwarzamy (gotowanie, pranie, branie prysznica, oddychanie)
 • Występuje najczęściej w niewietrzonych pomieszczeniach
 • Pojawia się w przypadku zbyt szczelnych okien i pozamykanych kratek wentylacyjnych

Wilgoć w rogu

Masz problem z wilgocią? Oto na co powinieneś zwrócić uwagę?

Jeżeli w jakimkolwiek pomieszczeniu dostrzegłeś problem związany z wilgocią, to koniecznie powinieneś dokonać sprawdzenia:

 1. Jak działa system wentylacyjny? Specjalny artykuł o wentylacji możesz przeczytać TUTAJ. Problemy z wentylacją mogą mieć źródło w: szczelnych oknach, w łazienkach pozbawionych okien, nie uruchamianiu okapu podczas gotowania w kuchni.
 2. Czy zewnętrzna izolacja termiczna budynku jest bez zarzutu? Jeżeli jest jakikolwiek defekt, to należy usunąć go w celu zlikwidowania wszelkich mostków termicznych, które powodują przedostawanie się wilgoci do wnętrz.
 3. Jaka jest temperatura w pomieszczeniach? Aby zapobiec wystąpieniu pleśni i grzybów w domu należy utrzymywać temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jak wilgoć zagraża naszemu zdrowiu?

Wilgoć powoduje rozmnażanie się grzybów i pleśni. Ich obecność w domu lub mieszkaniu szybko może odbić się na zdrowiu domowników. Wilgoć może przyczynić się do rozwoju chorób układu oddechowego. Szczególnie zgubny wpływ mają pleśnie i grzyby na zdrowie małych dzieci i osób starszych. Ciągłe przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach może prowadzić u tych osób do przewlekłych schorzeń. Może się objawiać złym samopoczuciem, alergią, bólami mięśni i stawów, zapaleniem zatok oraz infekcjami skórnymi. U osób wrażliwych mogą pojawić się liczne infekcje.

Wykwity na zawilgoconej ścianie
Wykwity na zawilgoconej ścianie

Pięć naturalnych metod walki z wilgocią

 • Mechaniczna metoda walki z wilgocią jest następująca: zeskrob ze ściany wierzchnią warstwę pleśni. Użyj szczotki, wody z mydłem lub odpowiednim detergentem. Skuj tynk z powierzchni występowania grzyba i wkoło niego. Usuń grzyba z wykorzystaniem octu rozrobionym z wodą w proporcji 1 do 4. Jeżeli pominiesz jakikolwiek krok, to grzyb może się odnawiać. Naturalnym wrogiem grzybów i pleśni jest słońce.
 • Grzyby i wykwity nie lubią światła, słońca. Jeżeli tylko możesz powinieneś ścianę z nalotem wystawić na działanie promieni słonecznych. Jeżeli pleśnie lub grzyby występują za meblami lub sprzętami AGD, to by je zwalczyć koniecznie trzeba odsunąć je od ściany!
 • Działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne wykazują: olejek drzewa herbacianego oraz olejek lawendowy lub goździkowy. Można spróbować przemyć miejsce występowania grzybów lub pleśni wodą z dodatkiem kilku kropli wyżej wymienionych substancji.
 • Do domowych sposobów walki z wilgocią należy też pochłaniacz wilgoci wykonany z soli lub kredy. Jak to zrobić? Sól trzeba zawinąć w warstwę gazy i umieścić w miejscach występowania wilgoci. Jeżeli sól się rozpuści, trzeba powtórzyć działanie. Podobnie z kredą. Popularna kreda do tablic może być użyta jako pochłaniacz wilgoci. Można kilka sztuk kredy w bloczkach połączyć za pomocą taśmy klejącej i położyć w miejscu narażonym na wilgoć.
 • Warto zaopatrzyć się w kwiaty, które pochłaniają wilgoć. Są nimi np.: róża jerychońska, paprotki, skrzydło kwiat, bluszcz, widliczka selaginella, krąpie, oplątwa.

Dom po powodzi
Dom po powodzi.

Trzy inwestycje w celu zabezpieczenia się przed wilgocią?

 • Na rynku dostępnych jest wiele bardziej lub mniej innowacyjnych technologicznie rozwiązań dotyczących walki z wilgocią. Jednym z nich jest osuszacz powietrza. To niewielkie urządzenie które wychwytuje nadmiar wilgoci z powietrza, a może mieć także właściwości wychwytywania dymu oraz innych zanieczyszczeń. Może to być coś w rodzaju prostych woreczków z granulatem chłonącym wilgoć lub urządzenia, które należy podpiąć do prądu.
 • Preparaty grzybobójcze. Można je kupić w sklepach Nanosi się je na wstępnie oczyszczone miejsca, zaatakowane przez grzyb. Problemem może być to, że po wykonaniu odgrzybienia chemicznego nie powinno się przebywać w pomieszczeniach przez co najmniej kilkanaście (lub więcej) godzin. Preparaty należy stosować kilkukrotnie, aby likwidacja była skuteczna.
 • Pochłaniacz wilgoci w postaci pojemnika z wkładem absorpcyjnym (najczęściej z granulatem chlorku wapnia CaCl2). Działa na podobnej zasadzie jak pochłaniacze naturalne z sola lub kredą.

Jeżeli chcesz podejść do tematu wilgoci w swoim domu profesjonalnie, to możesz dokonać pomiaru wilgoci z wykorzystaniem wilgotnościomierza. To niewielkie urządzenie, które oszacuje ilość pary wodnej w powietrzu o danej temperaturze. Wilgotnościomierz można zakupić w marketach budowlanych. Pomiary trzeba wykonać o różnych porach dnia. Na wpływ badania mogą mieć - ciśnienie na zewnątrz budynku oraz np. opady deszczu! Niektórzy sięgają też po miernik oporowy, którym można sprawdzić wilgotność materiałów budowlanych. Wartość maksymalna wilgotności nie powinna przekraczać 5% w przypadku murów i tynków, 18% w przypadku elementów konstrukcyjnych i 10% w przypadku drewnianych i drewnopodobnych materiałów wykończeniowych. Czasami jednak wyżej wymienione metody nie wystarczą i trzeba sięgnąć po pomoc wykwalifikowanej ekipy dokonującej osuszeń budynków.

Zarodniki pleśni
Zarodniki pleśni

Człowiek oddychając wydycha około 2 litrów wody na dobę! Wilgoć i powstające dzięki niej grzyby i pleśń pojawiają się w miejscach, w których wilgotność powietrza przekracza 70%. Prawidłowa wilgotność w zamkniętym pomieszczeniu powinna wynosić od 30 do 65%. Dla człowieka optymalna wilgotność to od 40 do 60%. Latem zdrowy poziom wilgotności względnej zewnętrznego to ok. 60% , zaś w zimie ok. 30%. Jeśli wilgotność powietrza w twoim domu przekracza 65% to jest to sygnał, że w domu, mieszkaniu czy kamienicy może zacząć rozwijać się grzyb i pleśń. Dlatego warto kontrolować poziom wilgotności w powietrzu w swoim domu. Inne wskazówki do skutecznego pozbywania się nadmiar wilgoci : wietrz codziennie ok. 10 minut w każdym pomieszczeniu swojego domu, mieszkania, kamienicy, a gotując przykrywaj garnki pokrywkami i uruchamiaj okap! Nie pozwól, by Twój dom stał się domem dla pleśni i grzybów!

źródło: Pixabay, Freeimages.com, 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-07-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej