50 zastosowań taśmy LED w domu i ogrodzie

50 zastosowań taśmy LED w domu i ogrodzie

Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam taśmy LED. Ich zalety można wyliczać bez końca. Nadają charakteru wnętrzom urządzonym w różnych stylach. Są efektowne, praktyczne, zdrowe, tanie, energooszczędne i łatwe w montażu. Mają tysiące zastosowań oświetleniowo-dekoracyjnych, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. W tym artykule powiem Wam o wszystkich, z jakimi się spotkałam. Podpowiem też, jak wybrać odpowiednią taśmę do konkretnego zastosowania (tak, taśmy LED różnią się od siebie!) Mam nadzieję, że mój tekst zainspiruje Was do twórczego wykorzystania LEDów we własnym domu, ogrodzie czy mieszkaniu. Gotowi?

czynniki wpływające na jasność taśm led

SALON

Salon powinien być  najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Dlatego jego dekoracji poświęcamy przeważnie najwięcej czasu. Do zdobienia salonu dość często wykorzystujemy taśmy LED różnego rodzaju. Oto przykłady ich zastosowań:

 1. Podświetlenie podwieszanego sufitu

Najczęściej spotykana forma użycia taśmy LED w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Wklejona w załamanie sufitu taśma akcentuje geometrię podwieszenia i zwraca na nie uwagę osób niewtajemniczonych (np. gości), przy okazji podkreślając podział pomieszczenia na strefy (który często odpowiada podwieszeniu sufitu). Wieczorami i nocą przyjmuje jeszcze bardziej dekoracyjną formę. Nadaje klimat przyjęciom, romantycznym wieczorom we dwoje czy domowym seansom filmowym. Do dekoracji podwieszanego sufitu najlepiej wybrać jednokolorową taśmę LED z diodami o ulubionej barwie lub taką typu RGB (zmieniającą kolory). W tym zastosowaniu dobrze sprawdzają się modele o niskiej jasności i małej gęstości diod, które są również najtańsze. Jeśli pragnie się, by taśma LED pełniła funkcję bardziej użytkową, należy wybrać model o większej jasności i gęstości diod, najlepiej sterowany pilotem, pozwalającym na dostosowanie ustawień do preferencji i potrzeb.

 1. Oświetlenie wnęk

Drugie często spotykane zastosowanie taśmy LED to dekoracyjne oświetlenie wnęk – funkcjonalnych lub wynikających z architektury salonu. Często łączone jest z oświetleniem podwieszanego sufitu. W tej roli świetnie sprawdzają się jednobarwne i kolorowe taśmy LED o średniej gęstości i jasności.

 1. Oświetlenie karniszy
Reklama

Taśmy LED występują także w roli oświetlenia zabudowanych karniszy. Jest to rozwiązanie polecane dla osób lubiących klasyczne oprawy okien, tj. firanki i zasłony. Taśmy LED idealnie je eksponują. Warto pamiętać o tym, że wydobywają tak pozytywne (np. wzory zasłon), jak i negatywne elementy (np. zagniecenia, zabrudzenia). Nie zalecam więc oświetlenia karniszy osobom, które nie mają czasu na dokładne prasowanie i częste pranie firan i zasłon czy np. palą papierosy w domu. Do tego zastosowania najlepiej wybrać taśmy LED podobne do tych, które sprawdzają się w oświetleniu sufitu.

 1. Podświetlenie struktury ścian

W salonach często spotykamy się z fragmentami ścian wykończonymi strukturą np. kamieniem naturalnym. Dzięki podświetleniu taśmą LED nabierają one jeszcze bardziej dekoracyjnego charakteru. Ciekawie wyglądają podświetlone w różnych kolorach, dlatego do tego zastosowania polecam zakup taśm RGB z średnią gęstością i jasnością diod.

 1. Podświetlenie witryn, obrazów i rzeźb

Praktycznie wszystkie elementy dekoracyjne, które pojawiają się w salonie mogą zostać zaakcentowane przy pomocy taśmy LED. Można nią otoczyć ulubiony obraz, anty ramę ze zdjęciami lub wkleić ją w witrynkę z pamiątkami z podróży – możliwości jest nieskończenie wiele! Jeśli chcemy całkowicie wydobyć dekoracje (np. umożliwić odczytanie podświetlonej LEDami mapy nocą), powinniśmy zdecydować się na taśmę o średniej lub wysokiej jasności i sporej gęstości diod. Jeżeli zaś chcemy jedynie podkreślić jej obecność, możemy wybrać tańszy model o mniejszej jasności i gęstości diod.

 1. Podświetlenie sofy

Sofa to najważniejszy mebel każdego salonu. Zajmuje strategiczną pozycję i pełni równie istotną funkcję. Nie dziwi więc fakt, że i ona bywa podświetlana taśmą LED. Na rynku można nawet spotkać kanapy z wbudowanym oświetleniem LED.  Ciekawiej wyglądają jednak sofy podświetlone od dołu taśmą - sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu, Do tego zastosowania najlepiej jest wybrać taśmę jednokolorową lub RGB o dowolnej jasności, lecz dużej gęstości diod (inaczej na podłodze będą odbijać się pojedyncze „punkciki” niweczące efekt, co jest szczególnie ważne, jeżeli ta pokryta jest gresem, drewnem czy panelami).

 1. Oświetlenie telewizora, zestawu kina domowego i innych sprzętów RTV i audio

Nie jestem fanką tego zastosowania, ale warto podkreślić, że takowe istnieje. Taśmą LED (zazwyczaj kolorową lub jednobarwną) zaznacza się obecność dużego, nowoczesnego telewizora a czasem też mocnych, eleganckich głośników. To raczej propozycja dla osób chełpiących się posiadaniem nowinek technologicznych, względnie – telemaniaków i amatorów gier na konsolach typu PSP czy XBox Warto nadmienić, że LEDy przy telewizorze bardzo męczą wzrok podczas oglądania filmów – w praktyce więc można je zapalać jedynie przy wyłączonym odbiorniku. W mieszkaniach audiofili często wydobywa się w ten sposób stojący gdzieś na uboczu gramofon lub inny sprzęt audio typu high-end. Ta wersja zastosowania bardziej do mnie przemawia.

KUCHNIA

Kuchnia to drugie pomieszczenie, w których taśmy LED stosowane są najczęściej. W jakich rolach je widujemy? Odpowiedź poniżej.

 1. Oświetlenie podszafkowe/blatu

Przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami górnymi (przeważnie wykańczana płytkami lub szkłem) to najbardziej dekoracyjny fragment ściany, nadający charakteru całej kuchni. Jego urodę warto podkreślić światłem z taśmy LED, na przykład o ulubionym kolorze. Do tego zastosowania przeważnie używa się tanich taśm RGB o niedużej mocy. Dobrze jest jednak zastanowić się nad zakupem taśmy świecącej bardziej intensywnie – jednobarwnej, o dużej mocy i największej dostępnej gęstości diod. Dlaczego? Ponieważ tylko taka będzie pełniła zarówno rolę dekoracyjną, jak i praktyczną i oświetli blat roboczy do tego stopnia, że będzie można przy nim komfortowo pracować bez konieczności zapalania głównego światła, nawet bardzo ciemną nocą.

 1. Podświetlenie szafek dolnych

Zastosowanie podobne do numeru 6. Pozwala na uzyskanie efektu mebli unoszących się nad ziemią. Taśmy LED montuje się pod szafkami dolnymi lub na cokołach mebli kuchennych. W tym drugim przypadku szczególnie istotne jest to, aby wybrać taśmę o dużym zagęszczeniu diod (sprawi wrażenie linii świetlnej i zapobiegnie efektowi pojedynczych punktów). UWAGA! Zastosowanie to nie jest najlepszym pomysłem dla osób posiadających zwierzęta domowe – koty i psy często obgryzają i obdrapują tak zamontowane taśmy, które niewątpliwie je intrygują (bądź irytują…).

 • Oświetlenie wnętrza szafek i spiżarni

Szafki z wbudowanym oświetleniem to domena drogich firm wykonujących meble kuchenne na zamówienie – nie każdego więc na nie stać. Na szczęście, każdy może zaoszczędzić parę groszy i kupić taśmy LED, które łatwo zamontuje we wnętrzach szafek w swojej kuchni, dzięki czemu będzie lepiej widział ich zawartość. Genialnie proste! Już niewielka moc i gęstość diod pozwoli na bardziej komfortowe przeglądanie zawartości szafek przy wyłączonym świetle. Opcją tą powinny zainteresować się szczególnie nocne łasuchy!

KORYTARZ

Taśmy LED sprawdzają się bardzo dobrze w roli świateł komunikacyjnych. W pomieszczeniach typu hall, korytarz czy klatka schodowa nabierają bardziej praktycznego, aniżeli dekoracyjnego charakteru .

 • Podświetlenie schodów

Taśmy LED nadają się świetnie do oświetlania schodów. Przykleja się je do podstopnic lub listew wykończeniowych, uzyskując tym samym dyskretne i dekoracyjne podświetlenie. Warto pamiętać o tym, że światło wydobywa zanieczyszczenia i kurz – dlatego podświetlanie stopni taśmami LED to raczej opcja dla osób, które dbają o porządek. Do tego zastosowania najlepiej jest wybrać taśmy jednobarwne o średniej mocy i gęstości diod. Jeśli nie planuje się innego oświetlenia schodów czy klatki schodowej, warto zakupić taśmy o jak największej mocy.

 • Oświetlenie nocne

Taśmy LED mogą zastąpić trudne w montażu (i dość drogie) punktowe światła komunikacyjne – używane w większości domów głownie w nocy. Można je zamontować przy samej podłodze (na listwie) lub nieco wyżej, w zależności od osobistych preferencji. W roli świateł nocnych o charakterze komunikacyjnym najlepiej sprawdzą się jednobarwne taśmy LED o średniej mocy i średniej lub małej gęstości diod. UWAGA! Warto dokupić też pilota, który ułatwi ich włączanie i wyłączanie z różnych miejsc w domu/mieszkaniu.

 • Oświetlenie lustra

Tradycyjne, wieszane głównie nad lustrem kinkiety nie dość, że trzeba dopasować do stylu hallu czy korytarza, to jeszcze są wymagające w montażu. Na szczęście, można je zastąpić taśmami LED o barwie zbliżonej do białej – otrzymując podobny efekt świetlny i niezaprzeczalne walory dekoracyjne.

SYPIALNIA/GARDEROBA

Światło w sypialni odgrywa kluczową rolę. Mówi się, że powinno być delikatne i klimatyczne. Dokładnie takie jest światło LEDowe! Nie powinien dziwić więc fakt, że taśmy LED znajdują swoje zastosowania w sypialniach i garderobach.

 • Podświetlenie łóżka

Dzięki montażowi taśmy LED w dolnej części ramy łóżka można otrzymać dwie rzeczy – dyskretne oświetlenie podłogi w nocy i dekoracyjny efekt unoszenia się mebla w powietrzu. Taki rezultat wart jest zachodu. Aby był w pełni satysfakcjonujący, należy wybrać taśmę LED o dużej gęstości diod i małej jasności. Można zdecydować się na taśmę jednobarwną lub RGB, w zależności od upodobań.

 • Oświetlenie szafki nocnej

Taśmy LED sprawdzają się też świetnie w roli lampek nocnych. Montuje się je w pobliżu półek lub szafek przy łóżku. Do tego zastosowania najlepiej jest wybierać taśmy o dużej gęstości i mocy diod. Dzięki zakupowi pilota umożliwiającego sterowanie mocą można ich używać zarówno do czytania książek (przy ustawieniu największej mocy), jak i delikatnego podświetlenia leżących na szafce przedmiotów (przy zmianie mocy na najmniejszą).

 • Oświetlenie wnętrza szaf

Zastosowanie znane z punktu 10 (kuchnia), tyle, że w innej lokalizacji. Do wnętrz szaf ubraniowych najlepiej zakupić taśmy o średniej i dużej mocy, jednokolorowe. Najwierniejsze odwzorowanie barw ubrań dadzą modele w kolorze białym. Gęstość diod to w przypadku tego zastosowania sprawa drugorzędna.

 • Oświetlenie garderoby

Nie zawsze garderoba przewidziana jest w projekcie domu – czasem decydujemy się na jej organizację na własną rękę już po wykończeniu wszystkich wnętrz. Wtedy problemem okazuje się niedostateczne oświetlenie pomieszczenia. Remedium jest taśma LED o dużej mocy i gęstości diod, o białej lub ciepłej barwie.

zastosowanie taśm LED

ŁAZIENKA

Myślicie, że stosowanie taśm LED w łazience to już przesada? Skądże znowu! Wodoodporne taśmy LED można wykorzystać między innymi do podświetlenia obudowy wanny (18) czy też wydzielenia prysznica (19), szczególnie jeśli posiada się natrysk bez kabiny i brodzika. Ponadto, oświetleniem LED można wyznaczyć umowną granicę strefy kąpielowej (20) – wystarczy umieścić taśmę w szerszej fudze pomiędzy płytkami. Dodatkowo, taśma LED sprawdza się świetnie w roli klimatycznego oświetlenia domowego SPA (21), przy lustrze (22) oraz jako oświetlenie nocne wc (23).

POKÓJ DZIECKA

Taśma LED to idealny sposób na delikatnie podświetlenie pokoju dziecka. Szczególnie funkcjonalna okazuje się, gdy jest zamontowana przy łóżku niemowlęcym (24)  - ułatwia rodzicom dotarcie do pociechy w nocy bez przymusu zapalania bardziej intensywnego źródła światła. Może też zostać zamontowana w pokoju starszego dziecka, które boi się ciemności, w roli oświetlenia nocnego (25) –  taśma do tego celu powinna być delikatna (charakteryzować się małą mocą i niewielką gęstością diod). W pokoju dziecka w wieku szkolnym może pojawić się również w jednym z wielu wariantów dekoracyjnych, przedstawionych wcześniej w artykule. Szczególnie jednak poleca się ją do oświetlania półek (26) z nagrodami (dyplomami, medalami itp.), które zawsze motywują dziecko do pracy i nauki oraz w zastępstwie lampki biurkowej (27) – oczywiście w drugim przypadku należy wybrać taśmę o dużej mocy i dużej gęstości diod.

TAŚMA NA ZEWNĄTRZ

Choć taśmy LED pojawiają się głównie we wnętrzach, na rynku można spotkać i takie, które świetnie sprawdzają się na zewnątrz. Taśmy o klasie wodoszczelności IP67 w osłonie gumowej dadzą sobie radę nawet w ulewę i mrozy, a jeśli zostaną umieszczone w specjalnych profilach, pozostaną w niezmiennym stanie przed bardzo długie lata. Mnogość zewnętrznych zastosowań taśm i listew LED jest zaskakująca. Mogą one podświetlać ścieżki ogrodowe (28) i podjazd do garażu (29), a także rabatki i skalniaki (30).  Odpowiednio zamontowane nadadzą się również do oświetlania oczek wodnych i kaskad (31). Coraz częściej stosowane są też do podświetlania schodów zewnętrznych (32) i tarasów (33), jak również altan ogrodowych (34) i dziecięcych placów zabaw oraz boisk (35). Odpowiednio pocięte i uformowane taśmy LED mogą zastąpić tabliczkę z numerem domu (36) lub drogie w eksploatacji oświetlenie na czujniki ruchu przed furtką i bramą (37). Podświetlą też skrzynkę na listy (38). Jeśli zastosuje się taśmy LED do podkreślania elewacji (39) czy gzymsów (40), nie trzeba dodatkowo przystrajać terenu działki „na Święta”.

INNE ZASTOSOWANIA

Taśmy LED nadają się także do oświetlania strychów (41), piwnic (42), pomieszczeń gospodarczych (43) czy domków z narzędziami ogrodniczymi (44). Sprawdzają się także na działkach rekreacyjnych, gdzie jest niewielki dostęp do gniazd elektrycznych (45), imprezach okolicznościowych w roli oświetlenia parkietu do tańca (46) czy w bagażnikach samochodów (47). Równie dobrze sprawują w szklarniach (48), namiotach (49) i pojazdach wodnych (50).

50 pomysłów na wykorzystanie taśmy LED w domu, ogrodzie i nie tylko – to mało, czy dużo? Na pewno liczba ta pozwala domniemać, że taśma LED ma jeszcze wiele nieodkrytych zastosowań. Warto podejść do niej kreatywnie i wykorzystać ją do aranżacji wnętrza czy działki – w sposób tradycyjny lub z polotem.

Jestem ciekawa, czy któreś z Was wpadło na pomysł, który nie został wymieniony w artykule. Czy macie taśmy LED w domu? Jak Wam się podobają i gdzie Wam ich brakuje? Czy mieliście jakieś kłopoty z ich montażem? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-08-09

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Studiowała architekturę, ale porzuciła marzenia o projektowaniu domów pasywnych na rzecz pisania, bez którego nie może żyć. Zawodowo - copywriter, redaktor i specjalista ds. Marketingu online. Prywatnie - ateistka o kontrowersyjnych poglądach, wierząca w Astrologię i neurolingwistyczne programowanie. Wychowuje słodkiego potworka (... i jego tatę), karmi dwa psy i kota, buduje wymarzony dom i stawia pierwsze kroki w ogrodnictwie, choć do tej pory nie przeżył przy niej nawet kaktus. Na naszym portalu przyjęła rolę Cioci Dobra Rada, która omówi każdy problem i przeanalizuje wzdłuż i wszerz wszystkie jego rozwiązania.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej