7 sposobów na rozgrzanie się bez podkręcania termostatu

7 sposobów na rozgrzanie się bez podkręcania termostatu

Śnieg za oknem i minusowe temperatury wymuszają na nas ciągłe ogrzewanie domu czy mieszkania, które potrwa jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy. Rosnące rachunki za prąd, gaz, ogrzewanie nie są dla nas niespodzianką, ale nie napawają radością w nadchodzącym roku. Istnieje jednak wiele prostych sposobów na podniesienie temperatury (swojej i domu) przy jednoczesnym cięciu kosztów. Zobaczcie nasze pomysły!

  1. Zatkaj okna!

Dużo ciepła ucieka przez okna. Chcąc podnieść temperaturę w domu, zacznijcie od sprawdzenia ram okiennych – powinny być one maksymalnie szczelne. Jeśli mieszkacie w nowym budynku wyposażonym w okna z plastikowymi ramami, nie powinno być większego problemu. Z drugiej strony jeśli uwielbiacie naturę, drewniane ramy okienne mogą mieć nieszczelności, rysy oraz pęknięcia, przez które umyka ciepłe powietrze.window-view-1081788_1920

W ciągu dnia, gdy promienie słońca opierają się na oknie, szyba nagrzewa się i oddaje nieco ciepła do wewnątrz. W zimie dzień jest jednak krótki, a przez większość czasu w ciągu doby panują egipskie ciemności. Z tego powodu warto zainwestować w grube zasłony, które należy zaciągać od razu, gdy słońce schowa się za horyzontem. Będą one stanowiły dodatkową osłonę, która odgradza nas od krainy wiecznego śniegu. Jeśli jednak posiadacie grzejniki umiejscowione pod oknem, zwróćcie szczególną uwagę na długość zasłon.

  1. Podnieś temperaturę w łóżku!

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania możecie przykręcać nieco termostat na noc, gdy wasz organizm nie potrzebuje tak wysokiej temperatury otoczenia, aby sprawnie funkcjonować.baby-22194_1920

Warto jednak wyposażyć się w zimowe komplety pościeli oraz koce, które zatrzymają na dłużej ciepło. Spróbujcie zmniejszyć temperaturę w domu na noc i zasnąć otuleni kocem – zobaczycie jakie to przyjemne! Jeśli koce i dobra pościel to za mało, przygotujcie termofory z gorącą wodą, które dosłownie podniosą temperaturę w waszym łóżku.

  1. Patrz po czym chodzisz!

Reklama


Ciepło może uciekać również przez podłogi, zależnie od technologii w jakiej wybudowano wasz dom oraz od zastosowanego systemu grzewczego. Jeśli posiadacie ogrzewanie podłogowe, nie musicie martwić się ciepłem uciekającym przez strop.lego-457163_1920

Jeśli posiadacie tradycyjne ogrzewanie, możecie zakryć podłogi dywanami lub wykładzinami. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie dla każdego, kto posiada w domu naturalne drewniane deski. Dywany lub dywaniki wykonane z tkaniny o dobrych właściwościach izolacyjnych takich jak wełna, zatrzymają powietrze w domu. Przy okazji wiecie jakie miłe jest chodzenie bosymi stopami po miękkim dywanie?

  1. Zamknij drzwi!

Jeśli mieszkacie w dużym domu lub wielkometrażowym mieszkaniu spróbujcie zamknąć drzwi do pokoi, które rzadko używacie. Jeśli wracacie z pracy na tyle późno, że trafiacie prawie od razu do sypialni, warto przykręcić termostat np. w salonie, który niepotrzebnie pochłania wasze pieniądze.hat-591973_1920

Jeśli mieszkacie w dużym domu, zamknijcie wszystkie pokoje, z których rzadko korzystacie i sprawdźcie szczelność drzwi. Duża szpara między dolną krawędzią a podłogą powinna zostać zasłonięta szczelnym materiałem, który zatrzyma chłodniejsze powietrze wewnątrz pomieszczenia.

  1. Wykorzystuj źródła naturalnego ciepła!

Nie chodzi o korzystanie ze źródeł alternatywnej energii, ale o zwracanie uwagi na drobne czynności, które dodatkowo ogrzewają dom. Jeśli bierzecie długi i gorący prysznic lub kąpiel otwórzcie drzwi, by ciepło uwalniało się na cały dom. Po skończonym pieczeniu otwórzcie piekarnik, by rozgrzane powietrze mogło wydostać się na zewnątrz.

shih-tzu-499390_1920

Jeśli posiadacie w domu kominek, jesteście podwójnymi szczęściarzami. Palcie w nim jak najczęściej, by zaoszczędzić na ogólnych kosztach ogrzewania. Poza przyjemnym ciepłem, które oddaje kominek, można nacieszyć oko widokiem prawdziwych płomieni.

  1. Przejmij kontrolę nad temperaturą!

Jeśli temperatura w twoim domu to bardziej kwestia przypadku niż dokładnych kalkulacji, możecie tracić fortunę na przegrzewanie pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie termostatów na wybranych grzejnikach, gdyż temperatura w każdym pokoju powinna być inna.

girl-97433_1920

Optymalne wartości wyglądają następująco:
– sypialnia – 17°C
– kuchnia – 20°C
– salon – 21°C
– łazienka – 25°C

Obniżenie temperatury w domu zaledwie o 1°C pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 10%! Dlatego inwestycja w termostaty grzejnikowe naprawdę może się opłacać.

  1. Tańcz i trenuj

Nie ma lepszego pomysłu na podniesienie temperatury swojego ciała niż dobra zabawa połączona z ruchem. Jeśli trenujecie w domu fitness, aerobik, jogę lub lubicie urządzać weekendowe imprezy z dobrą muzyką przekonajcie się, jak temperatura domu podnosi się samoistnie. Trenując oddychamy częściej i mocniej, oddając ciepło na zewnątrz własnego ciała, dlatego podnosi się temperatura naszego otoczenia. Co prawda samodzielnie nie ogrzejecie całego domu, ale w kilkanaście osób? Może najwyższy czas spróbować!

girl-690614

Koszty ogrzewania można skutecznie zmniejszać na wiele sposobów, jednak pamiętajcie o tym, by nie przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę. Każdy z nas czuje się dobrze w danej temperaturze, a jej nagłe skoki mogą źle wpłynąć na nasze zdrowie. Spróbujcie jednak zainstalować termostaty grzejnikowe, położyć w salonie dywan lub otworzyć drzwi w czasie kąpieli. Niekiedy najprostsze czynności przynoszą niesamowite rezultaty.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-01-11

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.