Nie chcesz, żeby wiosną twój trawnik dosłownie krzyczał o pomoc? Zależy ci na tym, by uniknąć pleśni, placków i zminimalizować ryzyko pojawienia się kretów? Zobacz, jak zadbać o trawnik przed zimą, jakie zabiegi są konieczne, nad czym warto się zastanowić i jakich użyć preparatów, by po chłodnym sezonie mógł na nowo zachwycać swoim wyglądem.
dowiesz
się:
- Jak nawozić trawnik przed zimą;
- Co to jest wapnowanie i aeracja;
- Kiedy ostatni raz skosić trawnik przed zimą;
- Jakie zabiegi należy wykonać w październiku i w listopadzie;
- Jak pozbyć się kretów i innych szkodników;
- Co zrobić ze skoszoną trawą i zgrabionymi liśćmi.
Czego wymaga twój trawnik przed nadejściem zimy? Zdjęcie: Pixabay.com
1. Nawożenie trawnika przed zimą
Trawnik przed nadejściem zimy powinien zostać poddany nawożeniu odpowiednimi preparatami. Dzięki temu będzie bardziej odporny na działanie niskich, ujemnych temperatur.
- Azot – azotem nawozimy trawnik najpóźniej do września, gdyż pobudza on rośliny do wzrostu i opóźnia zimowy odpoczynek.
- Potas i fosfor – nawozy na ich bazie zwiększają odporność trawy na mróz.
Pamiętajmy o tym, że przed rozpoczęciem nawożenia, musimy skosić trawnik i zgrabić liście, a po jego rozrzuceniu, sowicie go podlać.
2. Wapnowanie
Jeśli mieliśmy do czynienia z mchem lub skrzypem polnym, powinniśmy przed nadejściem zimy zmierzyć odczyn pH gleby. Jeśli jest ona kwaśna, będzie sprzyjała rozwojowi chwastów. Zapobiec temu może wapniowanie, które należy przeprowadzić w lutym bądź w marcu oraz od połowy października do początku listopada. Jeśli nawoziliśmy trawnik, konieczne będzie odczekanie kilku tygodni pomiędzy zabiegami. W sytuacji, gdy zaczynamy od wapnowania, działamy analogicznie – warto zachować miesiąc przerwy do nawożenia, by składniki lepiej rozpuściły się w glebie. Wapnowanie należy powtarzać średnio co 2-3 lata.
3. Areacja
Jeśli chcemy ze szczególną troską zadbać o swój trawnik przed zimą, przeprowadźmy dodatkowo aerację, mającą na celu napowietrzenie korzeni traw. Gleba stanie się luźniejsza, zostanie usunięty mech, zapobiegając gniciu gleby. Aerację można przeprowadzić aeratorem mechanicznym lub płynnym – najlepiej przed grabieniem i ostatnim pokosem.
4. Grabienie liści
Przed spadnięciem śniegu konieczne jest dokładnie zgrabienie liści. Jeśli pozostawimy je na trawie, będą powodowały gnicie. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie miotłograbi, które wyczesują martwe źdźbła trawy i liście. Można również użyć odkurzacza do liści z funkcją rozdrabniania, jeśli mamy do czynienia z duży ogrodem.
Grabienie liści, zdjęcie: Pixabay.com
5. Ostatnie koszenie przed zimą
Istnieją dwie popularne szkoły koszenia trawy. Pierwsza z nich mówi o przycięciu trawy na wysokość ok. 4 cm (maksymalnie 6-7 cm). Zbyt krótkie źdźbła będą podatne na przemarznięcia korzeni. Druga szkoła mówi o tym, że jeśli kosimy tuż po usunięciu liści i przed samą zimą, trawa powinna być wyższa osiągając ok. 10 cm. Dłuższe źdźbła będą się kładły, dlatego należy restrykcyjnie sprawdzać ich długość.
Kiedy przeprowadzić ostatnie koszenie przed zimą? W drugiej połowie października, lub jeśli dopisuje pogoda, początkiem listopada.
6. Przydatny kompost
Skoszoną trawę jesienną można wykorzystać na kompost. Najlepszy jest taki, który ma 2-3 lata, jednak możemy dodać do niego odpowiednie preparaty przyspieszające zamianę na kompost (aktywatory kompostowania). Z trawą mieszamy liście, pomijając te z dębu, orzecha czy gruszy, gdyż są narażone na choroby grzybowe. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie owoców, obierek ziemniaków czy skorupek od jajek. Więcej o tworzeniu kompostownika pisaliśmy we wcześniejszym artykule.
7. Walka z intruzami
Jesienią mogą pojawić się kretowiska lub kupki ziemi sugerujące inne szkodniki – jest to okres ich wzmożonej aktywności, dlatego musimy jak najlepiej zabezpieczyć się przed ich inwazją. Zwierzęta te żywią się ślimakami, larwami owadów, ale również pożytecznymi dżdżownicami.
Jak pozbyć się kretów? W sklepie ogrodniczym kupimy specjalne koncentraty i żele, które wypełniają ich korytarze. Warto również wbić w ziemię kilka pustych szklanych butelek nałożonych na metalowy pręt – w ten sposób skutecznie przepędzimy je ze swojej ziemi.
Kretowisko, zdjęcie: Pixabay.com
8. Sekretne nawożenie
Nie jest to popularna praktyka, ale coraz więcej ogrodników nawozi ogród około połowy listopada obornikiem. Organiczne nawozy pomagają rekompensować wiele składników, których nie ma w nawozach mineralnych. Ten zabieg poleca się szczególnie w ogrodach koszonych z kosiarkami z pojemnikiem na trawę. Co ważne – nawożenie należy wykonać dopiero wtedy, gdy trawa już przymarznie, raz na 3-4 lata. Jeśli mamy do czynienia z kretami, lepiej nie stosować tego zabiegu.
Uwaga na trawnik
Gdy nadejdzie już zima, starajmy się poruszać wytyczonymi ścieżkami, by nie udeptywać śniegu, by przy powierzchni trawy nie pojawiła się warstwa lodu, doprowadzająca w końcu do tworzenia się pleśni. Jesienią postawmy na intensywne zabiegi pielęgnacyjne, które doprowadzą trawnik do stanu idealnego i pomogą mu przetrwać zimę w jak najlepszym stanie.
Jakie są wasze sposoby na zadbanie o trawnik przed zimą?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.