ABC malowania ścian i przygotowywania powierzchni 

ABC malowania ścian i przygotowywania powierzchni 

Można śmiało stwierdzić, że pośród wszystkich zabiegów związanych z remontem, malowanie zaliczymy do tych prostszych zadań. Jednak i podczas tej pracy należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. 

Zakup odpowiedniego sprzętu 

Aby malowanie nie zakończyło się katastrofą i koniecznością wykonywania dziesiątek poprawek, należy zaopatrzyć się w dobry sprzęt - i mamy tu na myśli zarówno farby, jak i narzędzia (wałki, pędzle, czy koryta). Na żadnym z wyżej wymienionych nie warto oszczędzać. Kiepska jakość, czy to farb, czy pędzli z pewnością odbije się na poziomie wykonania pracy. 

Gdy sprzęt mamy już załatwiony, pora przejść do kolejnego kroku. 

Przygotowanie powierzchni pod malowanie 

Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być odpowiednio przygotowana. W skład tego "przygotowania" wchodzi: 

  1. Oczyszczenie ścian, w tym zeskrobanie starych warstw (jeśli to konieczne, gdy stara powierzchnia jest popękana lub gdy malowanie zostało wykonane farbą kredytową), a także usunięcie ewentualnych pyłów, czy innych drobinek (kurzu, piasku itp.). 
  1. Wyrównanie powierzchni, czyli załatanie ewentualnych dziur oraz zeszlifowanie nierówności. 
  1. Zagruntowanie całości, tak aby farba idealnie trzymała się powierzchni – bez pęknięć i odpadania. 

Gdy wyżej wymienione czynności mamy już za sobą pora przejść do najważniejszego.

Reklama


Malowanie ścian

Teraz już tylko wystarczy otworzyć puszkę lub wiadro z farbą, nalać trochę do koryta, zamoczyć pędzel lub wałek i malować. Farbę należy rozprowadzać równomiernie po całej powierzchni ściany, tak aby nie powstawały zacieki. Wałek idealnie nadaje się do dużych obszarów. Pędzel natomiast idealnie sprawdza się w mniej dostępnych miejscach, a także powierzchniach, gdzie wymagana jest wyjątkowa staranność (aby nie pobrudzić okolic).

malowanie

Wskazówka: jeśli ściany malowane będą na różne kolory, w celu ich bezpiecznego oddzielenia, należy zastosować specjalną taśmę (lepiej kupić trochę droższą, ponieważ najtańsze potrafią powodować zacieki). 

Ile razy trzeba malować ścianę?

Odpowiedź jest prosta – tyle, ile będzie trzebaZasada jest taka - im kolor farby jest bardziej zbliżony do koloru obecnego na ścianach tym szybciej kryje. Im natomiast kolor docelowy odbiega od tego na ścianach, tym krycie jest słabsze, a samo malowanie dłuższe.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2017-03-19

Autor tekstu

Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.

Przeczytaj również