Można śmiało stwierdzić, że pośród wszystkich zabiegów związanych z remontem, malowanie zaliczymy do tych prostszych zadań. Jednak i podczas tej pracy należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Zakup odpowiedniego sprzętu
Aby malowanie nie zakończyło się katastrofą i koniecznością wykonywania dziesiątek poprawek, należy zaopatrzyć się w dobry sprzęt - i mamy tu na myśli zarówno farby, jak i narzędzia (wałki, pędzle, czy koryta). Na żadnym z wyżej wymienionych nie warto oszczędzać. Kiepska jakość, czy to farb, czy pędzli z pewnością odbije się na poziomie wykonania pracy.
Gdy sprzęt mamy już załatwiony, pora przejść do kolejnego kroku.
Przygotowanie powierzchni pod malowanie
Powierzchnia przeznaczona do malowania musi być odpowiednio przygotowana. W skład tego "przygotowania" wchodzi:
- Oczyszczenie ścian, w tym zeskrobanie starych warstw (jeśli to konieczne, gdy stara powierzchnia jest popękana lub gdy malowanie zostało wykonane farbą kredytową), a także usunięcie ewentualnych pyłów, czy innych drobinek (kurzu, piasku itp.).
- Wyrównanie powierzchni, czyli załatanie ewentualnych dziur oraz zeszlifowanie nierówności.
- Zagruntowanie całości, tak aby farba idealnie trzymała się powierzchni – bez pęknięć i odpadania.
Gdy wyżej wymienione czynności mamy już za sobą pora przejść do najważniejszego.
Malowanie ścian
Teraz już tylko wystarczy otworzyć puszkę lub wiadro z farbą, nalać trochę do koryta, zamoczyć pędzel lub wałek i malować. Farbę należy rozprowadzać równomiernie po całej powierzchni ściany, tak aby nie powstawały zacieki. Wałek idealnie nadaje się do dużych obszarów. Pędzel natomiast idealnie sprawdza się w mniej dostępnych miejscach, a także powierzchniach, gdzie wymagana jest wyjątkowa staranność (aby nie pobrudzić okolic).
Wskazówka: jeśli ściany malowane będą na różne kolory, w celu ich bezpiecznego oddzielenia, należy zastosować specjalną taśmę (lepiej kupić trochę droższą, ponieważ najtańsze potrafią powodować zacieki).
Ile razy trzeba malować ścianę?
Odpowiedź jest prosta – tyle, ile będzie trzeba. Zasada jest taka - im kolor farby jest bardziej zbliżony do koloru obecnego na ścianach tym szybciej kryje. Im natomiast kolor docelowy odbiega od tego na ścianach, tym krycie jest słabsze, a samo malowanie dłuższe.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.