Rolety antywłamaniowe pojawiają się w oknach domów i mieszkań, stanowiąc ochronę przed włamaniem oraz upałami. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne nie zawsze jednak pozwalają na korzystanie z każdego rodzaju tego typu zabezpieczeń. Kiedy można montować rolety i jakie są ich wady i zalety?
Rodzaje
Rolety wykonywane są zazwyczaj z paneli aluminiowych. Między panelami są niewielkie przestrzenie zapewniające elastyczność (i minimalny prześwit światła). Po opuszczeniu panele składają się do siebie, tworząc prawie jednolitą powierzchnię. Podnoszona roleta nawija się na rolkę, która ukryta jest w kasecie (skrzynce).
Rolety zbudowane są z paneli aluminiowych. Fot. Freeimages.com
Rolety antywłamaniowe najłatwiej podzielić na rodzaje w zależności od stanu wykończenia budynku. Gdy dom jest jeszcze na papierze planuje się rolety do zabudowy. Są one instalowane w nadprożach, wymagają więc wprowadzenia zmian konstrukcyjnych już na etapie projektu.
W budynkach w stanie surowym stosować można rolety nakładane (montowane są razem z oknem we wnęce okiennej) lub naokienne rolety podtynkowe. Skrzynka zawierająca mechanizm zwijający panele znajduje się wówczas nad oknem (co wymaga zmniejszenia okien na wysokość) lub jest montowana powyżej okna, a następnie pokrywana tynkiem. W efekcie kaseta nie wystaje na zewnątrz - widać jedynie estetyczne panele.
W wykończonych i zamieszkanych już budynkach stosuje się mechanizmy natynkowe (elewacyjne). Można je montować we wnękach okiennych lub na ścianie budynku. W obu tych przypadkach kaseta jest widoczna z zewnątrz.
Do każdego z wymienionych typów możliwe jest zamontowanie automatyki. Pozwala ona na zaprogramowanie godziny codziennego podnoszenia i opuszczania rolet, zmianę ich położenia wygodnym naciśnięciem jednego przycisku (o dowolnej porze), jak również na synchronizację z elektronicznymi systemami antywłamaniowymi. Rolety produkowane są również w opcji z nylonową moskitierą.
Zalety rolet antywłamaniowych
Rolety pasują do każdego rodzaju budynku. Fot. Freeimages.com
Rolety antywłamaniowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są sposobem na zabezpieczenie domu przed kradzieżami. Okna są zawsze najsłabszym ogniwem w ochronie przeciw złodziejom. Dzięki roletom trudniej je sforsować - co może zniechęcać już na etapie wybierania celu.
System rolet zewnętrznych to również wymierne korzyści w zakresie oszczędzania energii. Okna są miejscem, gdzie utrata dużych ilości ciepła jest największa. Gdy na zewnątrz jest mróz, zasłonięta roleta tworzy dodatkową powierzchnię chroniącą przed przenikaniem zimna i ucieczką ciepła na zewnątrz. Jest to o tyle skuteczne, że kasety rolet do zabudowy i naokiennych nie tworzą mostków termicznych: są dodatkowo ocieplone styropianem lub pianką poliuretanową, co podnosi ich parametry ciepłochronne.
Roleta chroni również w sytuacjach innych niekorzystnych warunków pogodowych - wiatru, deszczu, opadów śniegu. W lecie doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie przed palącym słońcem i upałem (zapobiega nagrzewaniu pomieszczenia). Wiele rolet ma dobre parametry akustyczne. Można wykorzystywać je w roli bariery przed miejskim hałasem.
Zewnętrzne rolety są sposobem na zachowanie odrobiny prywatności. Wiele budynków wymaga dodatkowych zabezpieczeń przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. W szczególności dotyczy to parterowych domów lub bloków, gdzie okna wychodzą na ulicę lub pokoje sąsiadów. Zamontowanie rolet pomaga odgrodzić się od ciekawskich przechodniów.
Wady rolet antywłamaniowych
Rolety podtynkowe są bardzo estetyczne, ale trzeba je montować gdy dom jest w stanie surowym. Fot. AMA
Wadą rolet jest z pewnością konieczność dokonywania wyboru już na etapie projektowania (inaczej wybór ten mocno się zawęża). Mając dom w stanie deweloperskim jesteśmy skazani na jeden typ mechanizmu. Problemem może być również konieczność przerabiania instalacji pod automatykę. Wymaga ona podprowadzenia prądu pod same okna, by można było zamontować mechanizmy sterujące. Rzadko robi się na etapie rozprowadzania instalacji, jeżeli projekt nie przewidywał takich rozwiązań.
Przeciwnicy rolet często narzekają również na estetykę. Montaż kasety na zewnątrz zaburza bryłę budynku i nie wszystkim się podoba. Co więcej, kolor może blaknąć na przestrzeni lat. Dotyczy to głównie paneli w ciemnych barwach, np. modnych brązów. To, co kiedyś upiększało dom, kilka lat później może go szpecić.
Często można się także spotkać z opinią, że rolety antywłamaniowe… zachęcają do włamania. Nie jest to zabezpieczenie „nie do sforsowania”, a opuszczone panele stają się dla złodziei komunikatem: nie ma mnie w domu lub mam w środku rzeczy warte zabezpieczenia.
Wadą są również koszty, bo decyzja o montażu rolet to duży wydatek. Zakładając, że zabezpieczenie antywłamaniowe tylko wybranych okien nie ma sensu, najczęściej kupuje się komplet na cały dom. W zależności od ich liczby, sposobu montażu, kolorystyki i przyjętych rozwiązań technicznych jest to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, a przy konieczności zastosowania rozwiązań nietypowych (np. kolorów na życzenie, przeróbek umożliwiających montaż, dodatkowych opcji, np. moskitier) może być on jeszcze wyższy.
Agata
Pasjonatka wrzosów i lawendy, znawczyni prawa budowlanego. Z zamiłowania tekściara, która w swoim życiu przeprowadziła już wiele remontów i umeblowała niejeden pokój. Swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazać w tekstach.