Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania bądź domu wyposażonego w poddasze to zapewne wiele razy zastanawiałeś się nad jego pełnym zagospodarowaniem. Powierzchnia tuż nad dachem to bowiem świetne miejsce na dodatkowe pomieszczenie (sypialnię, pokój dla dziecka, biuro lub po prostu zwykły schowek). Jednak, aby poddasze nadawało się do normalnego użytku należy je najpierw odpowiednio przystosować.
Zacznij od mierzenia
Pierwszy krok, jaki należy wykonać to sprawdzenie, czy poddasze nadaje się do „normalnego” użytku, czyli czy po prostu nie jest za niskie.
- Jeżeli średniego wzrostu (175 cm) mężczyzna może się po nim swobodnie poruszać, to znaczy, że z poddasza można zrobić normalny pokój użytkowy.
- Jeśli natomiast bezpieczne chodzenie po nim wymaga lekkiego garbienia się lub nawet pochylania – można rozważyć jego adaptację w formie sypialni.
- Natomiast, jeżeli jedynym możliwym sposobem poruszania się pozostaje chodzenie na czworaka – poddasze nada się wyłącznie na schowek.
Uwaga: podczas planowania poddasza pod uwagę należy wziąć fakt, że podczas remontu jego powierzchnia będzie nieco mniejsza. Samo ocieplenie dachu może zabrać od 20 do 30 cm cennej wysokości.
Gdy wybór docelowego sposobu zagospodarowania masz już za sobą, pora przejść do kolejnych czynności.
Adaptacja poddasza – niezbędne materiały
Jak to zwykle bywa w większości przypadków, Twoje poddasze znajduje się w stanie surowym (na górze widać belki oraz deski, na dole betonowy lub drewniany strop). Na tym etapie musisz zdecydować, czym wyłożysz podłogę (panele, płytki, dywany itp.) oraz jak zaizolujesz sam dach. Izolacja dachu jest bardzo istotnym elementem, bowiem w zimie ochroni przed mrozem, natomiast w lecie przed gorącem (można ją wykonać na kilka sposobów: wełną mineralną, pianką, a nawet specjalnym włóknem drzewnym).
Ważne: Na tym etapie warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jeśli jest to konieczne należy zainstalować okna (w dachu lub ścianie), a także pomyśleć o instalacji elektrycznej.
Rozpoczęcie prac
Ze względu na charakter prac, roboty najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, gdy temperatura nie jest ani za niska, ani za wysoka. Zapewni to odpowiedni komfort pracy. Na początku należy ocieplić i obudować (np. płytami k-g) wszelkie niezbędne powierzchnie.
Przy okazji tych zabiegów sprawdzisz, czy z dachem jest wszystko w porządku, a w razie potrzeby poprawisz niedociągnięcia i wykonasz niezbędną konserwację. Jest to o tyle ważne, że po remoncie poddasza, dostęp do surowego dachu będzie bardzo utrudniony.
Ostatnie szlify
Gdy wszystkie powierzchnie zostaną wyrównane, wyszlifowane i wyczyszczone, pora przystąpić do najprzyjemniejszych prac, czyli upiększania wnętrza. Tu wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczeń. W przypadku sypialni czy pokoju dla dziecka można zastosować kolorowe farby, ładne tynki, czy tapety. Następnie zainstalować meble i zacząć się wprowadzać. Jeżeli poddasze ma pełnić rolę schowka to wystarczy użyć klasycznej farby, wnieść potrzebne szafki i koniec.
Ważna informacja
Projektując poddasze warto również pomyśleć o drodze prowadzącej do niego. Jeżeli ma być to schowek to wysuwane schody (metalowe bądź drewniane) będą w sam raz. Dla sypialni lub pokoju dziecięcego zaleca się jednak zainstalowanie odpowiednich i bezpiecznych schodów.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.