Solidne drzwi antywłamaniowe i mocne zamki to jedne z podstawowych elementów ochrony miru domowego. Niestety, takie zabezpieczenie nie wystarczy, aby uniemożliwić lub skutecznie utrudnić złodziejowi dostęp do wnętrza budynku lub mieszkania.
Tylko odpowiednie zabezpieczenie zagwarantuje bezpieczeństwo i spokój domowników. Niemniej jednak wciąż wielu inwestorów nie implementuje systemów alarmowych podczas wznoszenia budynków. Powodem są naturalnie ceny, które podnoszą cenę inwestycji.
W artykule przeczytasz czy warto zabezpieczyć swój dom systemem SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) oraz w jaki sposób to zrobić, a także z czego składają się standardowe alarmy domowe.
Czy warto zdecydować się na alarm domowy?
To zależy. Jedne osoby nie odczują potrzeby zakładania domowego alarmu, podczas gdy inne nie wyobrażają sobie mieszkania bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci czujek, centrali lub monitoringu wizyjnego.
Zdecydowanie warto zainwestować w taką instalację, gdy często podróżujesz i obawiasz się o włamanie do swojego domu. Dobrym pomysłem będzie montaż systemu SSWiN, gdy mieszkasz na uboczu, z dala od zabudowań ludzkich lub Twój dom albo mieszkanie zlokalizowane są w nieprzyjemnej dzielnicy.
System alarmowy, Źródło: Pixabay.com
Wysokie koszty inwestycji zwrócą się z nawiązką podczas pierwszej próby włamu. Poza tym spokój i bezpieczeństwo domowników są bezcenne i warto wydać na nie każdą złotówkę. Istotny jest fakt, że nowoczesne alarmy domowe mogą być montowane zarówno w nowym, jak i starym budownictwie, w formie przewodowej i bezprzewodowej. Co więcej, systemy te mogą składać się z wielu różnorodnych elementów, które pozwolą elastycznie dostosować funkcje alarmu do własnych preferencji.
Z czego składa się system alarmowy SSWiN?
Standardowo systemy SSWiN składają się z centrali alarmowej oraz ekspanderów, manipulatorów w formie szyfratora lub klawiatury, czujek, sygnalizatorów, systemów powiadamiania, zasilaczy systemu alarmowego i przycisków napadowych.
Centrala alarmowa
Centrala alarmowa to najistotniejszy element każdego systemu SSWiN. Trafiają do niej wszystkie informacje z czujek. Sygnały przesyłane są linią dozorową w formie przewodowej lub bezprzewodowej. Zadaniem centrali alarmowej jest agregowanie wszystkich sygnałów z zewnątrz, archiwizowanie tych sygnałów i przekazywanie ich do sygnalizatorów, sterowanie urządzeniami zewnętrznymi – np. zamkami w drzwiach lub żaluzjami, czy przesyłanie informacji o alarmie do wybranych lokalizacji.
Centrale alarmowe dzieli się na analogowe i cyfrowe. Analogowe doskonale sprawdzają się do montażu w nieskomplikowanych alarmach, które nie są wyposażone w rejestrator zdarzeń. Centrale cyfrowe (mikroprocesorowe) zapewniają o wiele szerszą funkcjonalność – mogą m.in.: rejestrować zdarzenia, prowadzić autodiagnostykę, powiadamiać o alarmie za pomocą sieci GSM lub umożliwiać kontrolę dostępu. Centrale mikroprocesorowe dedykowane są do montażu w systemach SSWiN o wyższym ryzyku włamania.
Systemy powiadamiania
Systemy powiadamiania to kolejny podstawowy element systemów SSWiN. Służą one powiadamianiu o wystąpieniu alarmu osób i instytucji. Zwykle powiadamianie występuje za pomocą połączenia GSM, telefonicznego i radiowego. Dwa pierwsze są dość powszechne, natomiast powiadamianie radiowe jest bardzo kosztowne i o wiele rzadziej stosowane.
Powiadamianie telefoniczne działa na zasadzie nawiązywania połączeń z wcześniej zaprogramowanymi numerami telefonów – np. agencji ochrony. Powiadamianie GSM pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych SMS lub komunikatów głosowych na wybrane numery telefonów.
Sygnalizatory
Sygnalizatory to elementy, które przekazują informację o wystąpieniu alarmu do otoczenia. Wyróżnia się sygnalizatory wewnętrzne – powiadamiające w obrębie chronionego obiektu i zewnętrzne – informujące o napadzie poza obiektem.
System alarmowy, Źródło: Flickr.com
Sygnalizatory zwykle składają się z urządzeń umożliwiających sygnalizację optyczną za pomocą diod LED oraz dźwiękową o dużej głośności – standardowo za pomocą przetwornika piezoelektrycznego lub głośnika.
Rodzaje czujek stosowanych w systemach SSWiN
Zaraz po centrali alarmowej czujki odgrywają kluczową rolę w systemach SSWiN. Dzięki nim możliwe jest odbieranie sygnałów z zewnątrz i przesyłanie ich do centrali. Istnieje wiele różnego rodzaju czujek, jednak najpopularniejszymi z nich są: czujki PIR, czujki mikrofalowe, dualne, ultradźwiękowe, kontaktrony, udarowe i czujki zbicia szkła.
Czujki pasywne podczerwieni (PIR)
Czujki PIR (pasywne czujki podczerwieni) to najpopularniejsze czujki spotykane w systemach SSWiN. Działają na wykrywaniu zmian natężenia pola podczerwonego, które wytwarzane jest przez każdy przedmiot i organizm żywy. Czujki PIR analizują zmiany natężenia promieniowania IR, a jeśli napotkają na ruch obiektu, który zaburza natężenie pola w tle, czujka wykryje ruch i wyśle sygnał alarmowy do centrali.
Czujki mikrofalowe (MW)
Ten rodzaj czujek działa niczym radar. Emitują one fale radiowe o częstotliwości od 1 do 10 GHz, które odbijają się od otoczenia i powracają do czujki. Następnie fala wyjściowa porównywana jest z falą wejściową. Jeśli na podstawie efektu Dopplera jakiś przedmiot zaburzy parametry fali wejściowej do wyjściowej, wówczas czujka uzbraja się i przesyła informację o alarmie. Czujki mikrofalowe mogą wykryć ruch w odległości od 15 do 20 metrów. Czujki te są w stanie odbierać sygnały przechodzące przez cienkie ściany, szkło i inne cienkie warstwy materiałów.
Czujki dualne – PIR i MW
Czujki dualne składają się z modułów PIR i MW, dzięki czemu nie są podatne na fałszywe alarmy i zakłócenia, a także zapewniają wysoką precyzję działania.
Kontaktrony
Kontaktrony to inaczej czujki otwarcia. Ich budowa składa się z magnesu i kontaktronu. Jeśli styki tych dwóch elementów są zamknięte, czyli kontaktron znajduje się w polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes, czujka nie jest pobudzona. Jeśli jednak okno lub drzwi, do których stosuje się te czujki, zostaną otwarte, wówczas obwód rozewrze się, a czujka prześle sygnał alarmowy do centrali.
Czujki zbicia szkła
Czujki te wykrywają dźwięk tłuczonego szkła dzięki wbudowanemu mikrofonowi. Wyposażone są w układy elektroniczne, które analizują dochodzący dźwięk. Jeżeli czujka wykryje dźwięk tłuczonego szkła, prześle odpowiedni sygnał centrali alarmowej.
Czujki udarowe
Czujki te wykrywają drgania powierzchni, do których zostały przymocowane. Montowane są zwykle w ramach okiennych i na drzwiach, na ścianach i na sejfach. Jeżeli drgania przekroczą zadaną wartość, czujka uzbroi się.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.