Granulat z wełny skalnej jest innowacyjnym produktem przeznaczonym do izolowania poddaszy. Można go wykorzystać w zastępstwie izolacji natryskowych. Dużą zaletą jego użycia jest szybkość i prostota prac. Pomieszczenie o powierzchni 100 m² można ocieplić w zaledwie 1 dzień. Nie ma przy tym ograniczeń związanych z warunkami pogodowymi czy koniecznością długiego czasu wietrzenia pomieszczeń. Jak wykonać ocieplenie przy pomocy granulatu z wełny skalnej?
Montaż granulatu skalnego – co będzie potrzebne
dowiesz
się:
- Co będzie potrzebne do montażu granulatu skalnego?
- Jak montować poddasze nieuzytkowe?
- Jak montować granulat na poddaszu użytkowym?
Aplikację granulatu z wełny skalnej można wygodnie i szybko przeprowadzić, wykorzystując dowolną maszynę do nadmuchów. Aby rozpocząć pracę, należy wrzucić granulat z wełny skalnej GRANDROCK SUPER do zbiornika maszyny. W niej następuje proces rozdrobnienia materiału, a następnie przetransportowania go przez węże do operatora, który nasypuje go na daną grubość. GRANROCK SUPER jest usypywany w skosy poddasza na grubość 27 cm, co odpowiada prawnym wymogom ociepleń w budynkach, które wejdą w życie w 2021 roku. Taka grubość odpowiada 27 cm warstwy izolacji natryskowej.
Jak montować poddasze nieużytkowe?
Są dwie metody wdmuchiwania ocieplenia z granulatu skalnego na poddaszu nieużytkowym. Pierwszy to wdmuchiwanie granulatu na wcześniej przygotowany sufit z płyt gipsowo-kartonowych, drugi – na folię, która jest wzmocniona przed rozerwaniem poprzecznym lub podłużnym. Godną polecenia folią jest ROCKTET Intello Climate Plus, jedna z części systemu ROCKTECT. Mocuje się ją od spodu legarów przy użyciu zszywek, a następnie przykręca podkonstrukcję z łat budowlanych. W ten sposób tworzy się wolne miejsce pomiędzy płytą gipsowo-kartonową a folią. Można w takim miejscu wykonać instalację elektryczną.
Montowanie folii i kolejne etapy prac
Proces montażu folii należy rozpocząć od narożnika danego pomieszczenia. Na początek trzeba zamontować pierwszy arkusz na całej długości pomieszczenia tak, by z obu stron pozostał nadmiar folii o długości około 20 cm. Taki zapas pozwoli dodatkowo przymocować folię łatą w sposób obwodowy. Ważne, by folia była rozmieszczona w jednej linii i następny arkusz nachodził na nią wzdłuż przerywanej linii widocznej na folii. Folię trzeba także odpowiednio naciągnąć, by nie wisiała, a następnie zamocować ją za pomocą zszywek co 10 cm.
Po zamocowaniu folii przychodzi czas na sklejenie oraz uszczelnienie połączeń tak przygotowanej membrany. W tym celu należy starannie przykleić taśmę ROCKTECT Twinline w odpowiednich miejscach.
Kolejny etap to wykonanie podkonstrukcji z łat budowlanych. Ich zadaniem jest podtrzymywanie folii, na którą będziemy nadmuchiwać wełnę. Dodatkowo taka podkonstrukcja stanie się elementem, do którego później można przykręcić wieszaki pod specjalny stelaż do płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli zdecydujemy się na obniżenie sufitu, można wręcz w naturalny sposób stworzyć pustkę instalacyjną, do której można wprowadzić przewody pod punkty oświetleniowe, które nie będą osadzone w materiale izolacyjnym. Montaż oraz rozkład łat należy wykonać w taki sposób, aby w łatwy sposób przechodziły przez początek folii, jej środek oraz miejsce łączenia arkuszy folii. Do montażu łat należy wykorzystać wkręty do drewna o wymiarach np. 4,5 × 80 albo gwoździarek gazowych czy pneumatycznych z gwoździami pierścieniowymi.
Montaż wraz z płytą gipsowo-kartonową na poddaszu użytkowym
Jeśli chcemy wykonać nadmuch na płytę gipsowo-kartonową, należy zastosować inne podejście. Tradycyjnie zazwyczaj najpierw należy wykonać izolację, a dopiero w następnym kroku zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku granulatu lepszym rozwiązanie jest zmiana kolejności. Najpierw warto wykonać zabudowę poddasza, czyli przygotować ruszt oraz płyty, a dopiero później zacząć nadmuchiwać izolację. Granulat GRANDROCK SUPER jest nadmuchiwany z poziomu jętek między krokwie oraz wykonaną zabudowę, a także między jętki i opłotowanie. Granulat do aplikacji na skosy oraz piony w zamkniętych pomieszczeniach należy nadmuchiwać w ilości 60 kg/m³. Usypanie warstwy materiału o grubości 28 cm spełnia wymagania stawiane współczynnikowi przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2·K), który będzie zgodny z prawem od 2021 roku. Chcąc wykonać izolację w postaci nadmuchu granulatu skalnego, trzeba dodatkowo doliczyć 5% do zaprojektowanej grubości, przykładowo dla grubości 40 cm izolacji należy nadmuchać 42 cm granulatu.
Łatwa i wygodna aplikacja granulatu skalnego
Bez względu na to, czy będziemy nadmuchiwać granulat na folię, czy płytę gipsowo-kartonową, prace będą przebiegać sprawnie. Wiele zależy od doświadczenia operatora oraz wydolności maszyny, ale technologicznie możliwe jest wykonanie izolacji stropu w zaledwie 1 dzień. Granulat aplikuje się wygodnie i można dzięki nowoczesnej technologii rozprowadzić go równo nawet w trudno dostępnych miejscach. Co ważne, niepotrzebne jest dodatkowe przygotowanie czy zabezpieczenie elementów poddasza takich jak komin czy okna połaciowe. Wystarczy pomieszczenie pozamiatać i wywietrzyć. Wełna skalna, z której powstaje granulat, jest naturalna i bezpieczna w aplikacji i nie wydziela zapachów w czasie nadmuchiwania.
Szybka i bezproblemowa izolacja domu
Granulat GRANDROCK SUPER aplikuje się szybko i bez żadnym problemów. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonego materiału, jakim jest wełna skalna, można wykonać trwałe i komfortowe ocieplenie na długie lata. Dzięki starannej izolacji mieszkańcy domu będą mogli się cieszyć dobrym komfortem akustycznym pomieszczenia, odpowiednim mikroklimatem oraz pełnym bezpieczeństwem, gdyż materiał jest niepalny.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.