Większość mieszkań to strefy użytkowe, w obrębie których toczy się normalne życie. Gwałtownie otwierają się drzwi, przenoszone są meble, a czasem wewnątrz płyty gipsowej ląduje piłka lub rower. Część osób w mieszkaniach prowadzi też własne warsztaty rzemieślnicze, które zazwyczaj są zbyt małe, niż potrzeby wynikające z przeprowadzania danych zadań. Często na tym wszystkim cierpią ściany, w których każdy z ubytków przedstawia jakąś historię. Warto jednak część z tych pamiątek usunąć i przywrócić piękno mieszkania oraz jego funkcjonalność.
dowiesz
się:
- czym naprawiać uszkodzenia tynków,
- jak reperować uszkodzone płyty gipsowe,
- które materiały budowlane przydadzą się do wykonania napraw.
Awaria w domu - w jaki sposób załatać dziurę w ścianie, zdjęcie: pxhere.com
Wykruszony i popękany tynk
Pękanie tynku to najbardziej powszechna usterka, jaka trafia się w mieszkaniach. Najczęściej pęknięcia powstają w wyniku przypadkowych uderzeń lub niewłaściwie przeprowadzonych napraw i remontów. W tym przypadku reperacja nie powinna sprawić wiele problemu.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie masy szpachlowej z białego gipsu, która ma świetne właściwości plastyczne. Najczęściej jest w formie mieszanki gotowej do użycia, co nie sprawi problemów nawet początkującym budowlańcom. Można nałożyć ją miejscowo, a warstwa nie powinna mieć więcej, niż pięć milimetrów grubości. W przypadku głębszych pęknięć, po związaniu gipsu warto nałożyć drugą warstwę. Do nakładania zaleca się użycia narzędzi ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ gips wywołuje silne reakcje korozyjne.
Dziura w tynku
Drobne pęknięcia tynku, wynikające z uszkodzeń mechanicznych są niewielkim uszkodzeniem w porównaniu z pękającym i odchodzącym tynkiem. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się w opuszczonych lub mało używanych pomieszczeniach. Przyczyną pękania tynku może być nieodpowiednio dobrana lub nałożona mieszanka. Często zbyt duża zawartość cementu w zaprawie powoduje pękanie, a łatanie pęknięć może na jakiś czas powstrzymać ten proces.
W takim przypadku pierwszym krokiem powinno być zbicie całego luźnego tynku ze ściany. Można pozostawić jedynie miejsca, w których tynk trwale trzyma się podłoża. Następnie całość należy zagruntować, a miejsca występowania ubytków dodatkowo zwilżyć wodą. Pozwoli to zmniejszyć chłonność podłoża przed nałożeniem warstwy zaprawy tynkarskiej. Po zakończeniu tynkowania warto całą powierzchnię pokryć dodatkowo gładzią gipsową.
Najczęściej reperację przeprowadza się przed malowaniem całego pomieszczenia. Dzięki temu później istnieje możliwość pomalowania wszystkich ścian danego obiektu tą samą farbą. Malowanie tylko części ściany nawet za pomocą farby pozostałej po remoncie może powodować widoczne różnice w kolorystyce. Nieco lepszym rozwiązaniem jest pokrycie farbą tylko jednej ściany w całości, jednak to także nie daje gwarancji, że odcień będzie takie sam.
Awaria w domu - w jaki sposób załatać dziurę w ścianie, zdjęcie: freepik.com
Uszkodzony narożnik
Bardzo często podczas przenoszenia mebli uszkodzeniu ulegają narożniki w obrębie otworów drzwiowych. Zazwyczaj te miejsca podczas remontu zabezpieczone są siatką lub profilem aluminiowym. Jednak spora ilość zaprawy wyrównującej i newralgiczne położenie tego miejsca sprawiają, że profile nie wytrzymują przypadkowych uderzeń.
Zazwyczaj w wyniku uszkodzenia odchodzi cała farba w obrębie profilu i widoczna jest jego konstrukcja. Można podjąć próbę załatania uszkodzonego miejsca za pomocą masy szpachlowej. Przy większych uszkodzeniach nie ma się co bawić w szpachlowanie i we wstawianie fragmentu aluminiowego narożnika. W takich sytuacjach należy wymienić cały narożnik i zgodnie ze sztuką budowlaną zamocować go na warstwie szpachlówki, a następnie wykonać dalsze prace wykończeniowe.
Pęknięcia i dziury w płytach gipsowo-kartonowych
Płyty gipsowo-kartonowe to niezwykle wygodny i funkcjonalny element, dzięki któremu łatwe staje się wykonywanie przegród wewnątrz budynku. Można też użyć ich do poziomowania czy wzmacniania danego obszaru. Uniwersalność to ogromna zaleta, jednak po stronie wad należy umieścić słabą wytrzymałość tego elementu.
Pęknięcia w płytach gipsowych zdarzają się nawet podczas przeciągu czy gwałtownego uderzenia drzwiami. Zwłaszcza nieposkromiona energia najmłodszych domowników może być destrukcyjna dla tych elementów wykończeniowych. Często dochodzą do tego pęknięcia i rysy, które powstają w miejscach łączenia płyt. W związku z tym naprawa powierzchni z płyt G-K może należeć do najpopularniejszych prac remontowych.
W przypadku niewielkich uszkodzeń sprawa nie będzie skomplikowana i wystarczy masa gipsowa, którą można kupić w dobrych hurtowniach budowlanych. Procedura będzie wyglądała podobnie jak w przypadku uszkodzenia tynków. Jednak jeśli w wyniku uszkodzenia w płycie powstała dziura, dany fragment należy wyciąć i zastąpić go łatką z nowej płyty. Dla ułatwienia pracy można wyciąć fragment o regularnym prostokątnym kształcie. Warto zaznaczyć, że wypełnienie powinno być dobrze zamocowane do pozostałej części płyty, dzięki czemu unikniemy problemów z ponownym uszkodzeniem tego miejsca. W tym celu można wzmocnić łatkę za pomocą siatki do dociepleń, a następnie zaszpachlować.
Jeśli pęknięcie wystąpiło w miejscu newralgicznym (wystająca klamka, biurko dziecka), warto zastanowić się nad zabezpieczeniem tego miejsca z zewnątrz. Często stopka blokująca drzwi, czy płyta korkowa w okolicach biurka mogą zapobiec ponownemu problemowi.
Awaria w domu - w jaki sposób załatać dziurę w ścianie, zdjęcie: freepik.com
Spore uszkodzenia płyt gipsowych - wymiana
W przypadku sporych uszkodzeń wstawianie łatki z płyty gipsowej będzie mijało się z celem i lepiej będzie przeprowadzić wymianę całej płyty. W tym przypadku kluczowe okaże się zlokalizowanie pionowych profili konstrukcyjnych, a następnie wycięcie płyty w okolicach ich pionowej osi.
Warto pamiętać o przewodach elektrycznych i telekomunikacyjnych, które często prowadzone są pod płytą. Ich uszkodzenie podczas wycinania płyty znacznie wydłuży remont i rozbuduje go o dodatkowe prace instalacyjne. W związku z tym, jeśli nie mamy wiedzy lub zdjęć z rozłożenia elementów instalacyjnych, lepiej wyposażyć się w najprostszy wykrywacz do przewodów.
Po wyjęciu fragmentu płyty warto wzmocnić konstrukcję o profile poziome, a następnie przykręcić do niej nowy element za pomocą wkrętów do płyty G-K. W tym przypadku szczególnie należy pilnować poziomu przykręcania płyt, co zapobiegnie wyrównywaniu całej ściany. Szczeliny można zabezpieczyć za pomocą siatki, a na koniec łączenia zaszpachlować.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.