Beton już dawno przestał być jedynie materiałem wykorzystywanym w czasie budowy domu. Zamiast tego wkroczył na nasze salony, stając się modnym wykończeniem podłóg oraz ścian. Beton na podłodze nie jest już czymś co kojarzy się tylko z piwnicą, czy garażem. Obecnie betonowa posadzka stanowi jeden z najmodniejszych trendów wykończenia wnętrz. Co warto wiedzieć o posadzce betonowej? Czy jest ona trwała i łatwa w pielęgnacji, czy utrzymanie jej w czystości będzie wymagało wielu zabiegów? Co z ogrzewaniem podłogowym i dopasowaniem jej do wybranych wnętrz?
dowiesz
się:
- Jakie są możliwości technologiczne związane z wykonaniem betonowej podłogi w domu?
- Gdzie stosuje się podłogi betonowe?
- Jak wygląda betonowa podłoga?
- Jak powstaje betonowa posadzka?
- Czy warto wykonać betonową podłogę w domu?
Betonowa podłoga w domu? - czemu nie! źródło: Pixabay
Beton w domu – istnieje kilka możliwości
Jeśli podobają się wam posadzki betonowe w domu, powinniście przeanalizować dwie najczęstsze oferty producentów – prefabrykowane płyty z betonu dekoracyjnego oraz beton dekoracyjny wylewany na miejscu. Druga opcja jest często bardziej polecana na podłogi ze względu na to, że jest trwalsza, bardziej odporna na ścieranie i pozwoli na uniknięcie fug czy spoin.
Beton wylewany na miejscu dzieli się także na:
- beton zacierany,
- beton polerowany.
Beton zacierany jest wyrównywany zacieraczkami ręcznymi lub mechanicznymi zaraz po jego wylaniu. Charakteryzuje się efektem matowym, jednak można go pomalować lakierem, uzyskując również połysk. Beton polerowany jest wykańczany szlifierką ze ściernicami diamentowymi i wybłyszczany. Jego przewagą nad betonem zacieranym jest większa łatwość w czyszczeniu i elegancja.
Podłogi betonowe można również wykończyć powłoką z żywicy, która może zawierać dodatki uszlachetniające czy pigmenty. Wtedy beton staje się w 100% wodoodporny, antypoślizgowy, a nawet antyelektrostatyczny.
Gdzie stosuje się obecnie podłogi betonowe?
Zgodnie z najnowocześniejszymi trendami związanymi z wykończeniami wnętrz betonowe podłogi stosuje się:
- w salonie,
- sypialni,
- przedpokoju/holu,
- pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich, jak: łazienka czy kuchnia.
Betonowa podłoga w domu? - czemu nie! źródło: Pixabay
Jak wygląda betonowa podłoga?
Wylewka betonowa ma zazwyczaj grubość rzędu 8 mm w górę i bez większych problemów możemy uzyskać grubość 15 czy nawet 30 mm, w zależności od zastosowanych warstw podkładowych. Należy wiedzieć również o tym, że na większych przestrzeniach nawet pomimo wylewki powinny pojawić się spoiny, które mają za zadanie odtworzenie szczelin dylatacyjnych. Jeśli nasz wykonawca o tym zapomni, możemy spodziewać się pęknięć na posadzce betonowej. Jeśli nie podobają nam się widoczne szczeliny, możemy wypełnić je masą dylatacyjną, która będzie w zbliżonym do podłogi kolorze.
Beton dekoracyjny nie musi być wcale w odcieniach szarości tak, jak tradycyjne znane nam w budownictwie betony. Producenci oferują je w odcieniach żółci, niebieskiego czy nawet czerwieni! Możemy również zdecydować się na mieszanie kolorów, uzyskując tym samym efekt marmuru.
Jak powstaje betonowa posadzka
Na samym początku przygotowuje się podłoże – musi być ono wyrównane i suche. Jeśli posiada ubytki, są one wypełniane masą naprawczą. W kolejnym kroku następuje impregnacja podłogi i wylanie wylewki samopoziomującej. Wykonawcy rozprowadzają ją np. za pomocą stalowej pacy lub innych specjalistach narzędzi. By uniknąć pęcherzyków powietrza, kilkukrotnie przesuwa się kolczastym wałkiem. Gdy posadzka betonowa wyschnie, jest poddawana szlifowaniu i czyszczeniu.
Posadzka betonowa w domu – czy warto
Posadzka betonowa, jak każdy rodzaj wykończenia, ma swoje wady i zalety. Przede wszystkich jest ona bardzo trwała i odporna na zarysowania, dzięki czemu sprawdzi się szczególnie przy dzieciach i zwierzętach. Mogą na niej powstawać drobne zarysowania, jednak z związku ze strukturą betonu nie będą one bardzo widoczne. Niezaprzeczalną zaletą podłogi betonowej jest jej niepowtarzalny wygląd. Materiał świetnie komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi. Tworzy w naszym wnętrzu jedną całą powierzchnię, praktycznie bez spoin, które dla wielu z nas nie są pożądanym efektem. Dodatkowo wpasowuje się w nowoczesne i minimalistyczne przestrzenie, nadając im nieco surowego wyglądu. Zaletą posadzki betonowej jest również odporność na wsiąkanie wody czy zanieczyszczeń, gdyż po odpowiedniej impregnacji możemy ją zastosować również w kuchni i w łazience. Dla osób ceniących sobie naturalność i brak szkodliwych substancji istotna będzie informacja o tym, że taka podłoga nie zawiera substancji chemicznych i sam proces jej wylewania czy polerowania nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Podłogę betonową można ocieplić stosując ogrzewanie posadzkowe wodne lub elektryczne, co jest doskonałym rozwiązaniem zimą. Latem zaś, betonowe podłogi zapewniają użytkownikom upragniony chłód i odpoczynek.
Główną wadą podłogi betonowej jest to, że w odczuciu wydaje się zimna. Z tego powodu najlepiej zastosować pod nią ogrzewanie podłogowe, które zniweluje ten nieprzyjemny efekt. Jej cena również nie należy do najmniejszych – o ile posadzka betonowa na dużej hali wydaje się niedroga, tak zastosowanie jej w domu o powierzchni np. 100m2 będzie kosztowało zazwyczaj więcej niż położenie płytek czy paneli. Minusem podłogi betonowej jest również to, że jej wykonanie jest czasochłonne i często trudne do wykonania samodzielnie. Koniecznością jest zatem wynajęcie ekipy, która zajmie się jej realizacją.
Jesteście ciekawi, jak wyglądają wnętrza z posadzką betonową? Zobaczcie galerię!

Betonowe klimaty
Dom z posadzką betonową może kojarzyć się z surowością, jednak w zależności od doboru koloru czy rodzaju betonu nada wnętrzu specyficznego klimatu. Podłoga betonowa uznawana jest za materiał który optycznie spaja, a jednocześnie powiększa wnętrze. Jest to z pewnością propozycja dla wszystkich osób, które cenią sobie minimalizm i podążają za trendami wnętrzarskimi. Beton na podłodze świetnie aranżuje się we wnętrzach typu glamour czy loft. Warto pamiętać o tym, że w przypadku zmiany koncepcji związanej z aranżacją wnętrza, na taką posadzkę betonową zawsze można położyć kafelki czy panele i tym sposobem łatwo zmienić wygląd pomieszczeń. W końcu nawet beton dekoracyjny może się w pewnym momencie znudzić.
Co sądzicie o betonie we wnętrzach? Przesada czy must have minimalistycznych aranżacji?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.