Zima to okres, w którym największe żniwa pośród życia i zdrowia ludzkiego zbierają efekty źle lub wcale nie działającej wentylacji. Co roku dochodzi nawet to kilkuset zatruć czadem, niewidocznym i niewyczuwalnym, cichym zabójcą, który może znaleźć się w każdym domu.
Jak się przed tym ochronić?
Najważniejsze jest zapobieganie ewentualnym tragediom. O wentylację trzeba dbać poprzez jej regularną kontrolę oraz odpowiednie serwisowanie. Kontrolę stanu wentylacji możesz przeprowadzić sam, wystarczy bardzo prosty zabieg:
- Weź kartkę papieru i przyłóż ją do otworu wentylacyjnego, jeżeli będzie ona przyciągana do kratki przewodu – z instalacją wszystko jest ok.
- Możesz również użyć zapalniczki. Jeśli płomień będzie odchylał się w stronę wentylacji – to również wszystko jest w porządku.
- Możesz także zastosować specjalne urządzenie, którego używają kominiarze tzw. anemometr. On też pozwoli Ci sprawdzić jakość Twojej wentylacji.
Co w przypadku, gdy eksperyment się nie powiedzie?
Jeżeli zauważysz, że powietrze uchodzi w innym kierunku niż powinno to sprawa ma się znacznie poważniej. Powodów może być kilka, mniej groźne i łatwe w naprawie, takie jak:
- zbyt duże uszczelnienie okien,
- zatkane przewody instalacji wentylacyjnej,
- zmiany atmosferyczne (różnica ciśnień, temperatury oraz wilgotności).
Wszystkie te problemy są łatwe do usunięcia i poradzisz sobie z nimi sam (możesz także zadzwonić po kominiarza). W pierwszym przypadku wystarczy uchylić okna (i na przyszłość zadbać o ich odpowiednią regulację pod tym względem). W drugim należy przeczyścić przewody pozbywają się wszelkich zanieczyszczeń. Natomiast w trzecim trzeba zaopatrzyć się w elektryczny wentylator, który „wypchnie” powietrze z domu, nawet gdy warunki atmosferyczne będą wybitnie niesprzyjające.
Znacznie gorzej jeśli tzw. ciąg wsteczny spowodowany jest przez złą konstrukcję komina. W tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty i opinii fachowca.
Na zdrowiu nie warto oszczędzać
Dlatego, poza stosowaniem zwykłych domowych metod sprawdzania i czyszczenia instalacji, warto sięgnąć po usługi specjalistów. Kominiarz za samą kontrolę nie weźmie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Natomiast kontrola instalacji połączona z kompleksowym czyszczeniem wentylacji powinna się zamknąć w kwocie 200 złotych. To naprawdę nieduża kwota biorąc pod uwagę, że jego usługi mogą ochronić zdrowie, a nawet życie wszystkich domowników.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.