Bezpieczny dom dla osoby starszej – czujniki i zabezpieczenia, w które warto zainwestować

Bezpieczny dom dla osoby starszej – czujniki i zabezpieczenia, w które warto zainwestować

Nierzadko mieszkamy z bliskimi osobami, które z powodu swojego wieku stwarzają zagrożenie dla siebie i często również dla swojego otoczenia. Jeszcze trudniejszym przypadkiem są sytuacje, gdy nasi bliscy mieszkają samotnie, a my nie jesteśmy w stanie pomagać im na co dzień i dbać o ich bezpieczeństwo. Jak zabezpieczyć dom, by seniorzy byli jak najbardziej bezpieczni i w jakie czujniki czy alarmy warto zainwestować zanim dojdzie do tragedii?

Z artykułu
dowiesz
się:
  • Jak urządzić wnętrze dla seniora;
  • Jakie meble będą najodpowiedniejsze dla osób starszych;
  • Jak wyposażyć kuchnię i łazienkę;
  • Jakie urządzenia zadbają o bezpieczeństwo osoby starszej.

Bezpieczny dom dla osoby starszej

Bezpieczny dom dla osoby starszej , zdjęcie: Unsplash.com

Odpowiedni układ wnętrza i dostosowanie mebli

Podstawą dbałości o bezpieczeństwo osoby starszej jest zadbanie o przestronność mieszkania czy domu. Należy zapewnić duże odległości między meblami i sprzętami, by starsze osoby mogły swobodnie się poruszać. Powinniśmy zrezygnować z kanciastych mebli, stawiając na modele okrągłe i z frezowanymi krawędziami. Niekiedy warto rozważyć zabezpieczenia ostrych naroży. Upewnijmy się także, czy wszystkie meble są stabilne i największe z nich przymocowane bezpiecznie do ściany.

W pomieszczeniach, w których przebywają osoby starsze, nie powinny znajdować się niewielkie dywaniki, szczególnie te z tendencją do zawijania się. Podłoga musi być bezpieczna - wyłożona wykładziną lub innym antypoślizgowym materiałem wykończeniowym. Z podłogi należy usunąć zbędne przewody i zadbać o ich ukrycie.

Okna i drzwi pod lupą

Reklama

Osoby starsze często cierpią na problemy z poruszaniem się, dlatego zrezygnujemy z wszelkich progów i wyrównajmy różnice poziomów na podłodze (przypomnij sobie, jak łączyć podłogi o różnej wysokości). Szerokość drzwi powinna być dopasowana do rozmiarów balkonika czy kuli, dlatego zmierzmy dokładnie otwory drzwiowe i zaplanujmy ewentualne poszerzenie. Doradza się także wymianę drzwi na przesuwne, które znacznie ułatwiają otwieranie. Praktyczne są nowoczesne systemy automatycznego otwierania drzwi, które pozwolą uniknąć mocowania się z ciężkim skrzydłem. Nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie inteligentnego sterowania za pomocą głosu lub smartfona, dzięki czemu będzie można sprawdzić czy oknadrzwi są zamknięte oraz nimi sterować na odległość. Jest to przydatny system szczególnie w przypadku osób starszych z problemem demencji.

Bezpieczny dom dla osoby starszej

Bezpieczny dom dla osoby starszej, zdjęcie: Unsplash.com

Kilka słów o oświetleniu

W domach osób starszych oświetlenie pełni szczególną rolę. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że 65-letni człowiek może potrzebować już aż czterokrotnie więcej światła niż 20-latek! Osoby w podeszłym wieku mogą być przyzwyczajone do mniejszej mocy żarówek, jednak warto pomimo tego wzmocnić je i zadbać o ich narząd wzroku.

Poleca się zastosowanie oświetlenia punktowego, które będzie pełniło rolę doświetlającą do głównej lampy.

Przydatne będą czujniki ruchu, które automatycznie zapalą światła np. w drodze do łazienki lub do kuchni.

Łazienka dostosowana do potrzeb seniora

W łazience kluczową rolę pełni podłoga, która powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych. W przypadku osoby starszej mającej problem z poruszaniem się, warto wybrać miskę ustępową dla osób niepełnosprawnych, z dodatkowym uchwytem pomagającym z niej korzystać lub specjalną ramą asekuracyjną. W łazience ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między armaturą. W pokojach kąpielowych dla osób starszych często rezygnuje się z wanien na rzecz kabin prysznicowych z krzesełkiem. Najlepsza będzie kabina typu walk-in, która nie wymaga ani siły fizycznej w otwieraniu ani nie naraża na potknięcie się o brodzik. Pod prysznicem warto zostawić maty antypoślizgowe, by dodatkowo wzmocnić bezpieczeństwo starszej osoby. Konieczny będzie również uchwyt pomagający utrzymać równowagę.

Kuchnia dla osoby starszej

Kuchnia osoby starszej powinna być urządzona według zasad ergonomii, by osoba starsza mogła jak najmniejszym nakładem sił poruszać się po pomieszczeniu. By zwiększyć jej komfort i wygodę warto umieścić talerze, szklanki i inne często używane przedmioty na wysokości wzroku. Dla osób starszych poleca się również szafki typu cargo (zobacz jakie jest nowoczesne wyposażenie mebli kuchennych). Rezygnujemy również z modnych, bezuchwytowych frontów na rzecz wygodnych modeli z uchwytami.
W kuchni osoby starszej szczególną rolę odgrywają urządzenia. Bezpieczny sprzęt AGD jest koniecznością – powinien on wydawać jasne sygnały dźwiękowe gdy zakończy pracę, automatycznie wyłączać się i reagować np. na kipiącą zawartość garnka czy długą bezczynność. Piekarnik z zimną szybą i kuchenka bez ognia zmniejszą znacząco ryzyko poparzeń. Konieczne są czujniki dymu, tlenku węgla i czadu, które zaalarmują w momencie podniesionego stężenia.

Bezpieczny dom dla osoby starszej

Bezpieczny dom dla osoby starszej, zdjęcie: Unsplash.com

Wskazówki dotyczące innych pomieszczeń

Poza kuchnią i łazienką na szczególną uwagę zasługuje sypialnia. Łóżko dla starszej osoby powinno być odpowiednio wysokie, by ułatwić jej wygodne korzystanie. Praktyczne są modele z dodatkowymi barierkami lub z podpórkami, które dokupimy do aktualnego modelu. Jeśli w sypialni lub w salonie znajduje się fotel, powinniśmy wybrać model z odchylanym oparciem i regulowanym podnóżkiem, który zapewni wygodną popołudniową drzemkę.

Czujniki i zabezpieczenia dodatkowe

Jeśli mamy do czynienia z osobą starszą żyjąca samodzielnie, konieczne jest zastosowanie dodatkowych systemów zabezpieczeń i czujników, które niejednokrotnie ochronią jej zdrowie i życie.

W sypialni możemy zamocować czujniki wykrywające obecność człowieka w pościeli, jego parametry życiowe, które w razie nieprawidłowości zaalarmują innych domowników. Podobne czujniki są również dostępne jako mniejsze modele noszone przez seniorów na szyi.

Monitoring będzie praktyczny w przypadku osób starszych mieszkających samotnie lub pozostających na długi czas bez opieki innych osób. Kamery powinny znajdować się wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z osobą chorą na demencję czy problemy z sercem. Monitoring możemy podpiąć do domowej sieci Wi-Fi i na bieżąco kontrolować sytuację za pomocą smartfona niezależnie od miejsca naszego pobytu.

Bezpieczeństwo podnosi również wideo-domofon, który ułatwi skontrolowanie tego, kto naprawdę stoi za drzwiami. W pobliżu drzwi można również zainstalować wykrywacz ruchu, który wyśle powiadomienie na smartfon – rozwiązanie jest polecane w przypadku osób z demencją, które nie powinny samodzielnie wychodzić z domu.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie chcemy umożliwić wyjścia z domu? Zamiast standardowego zamka można wyposażyć drzwi w inteligentny zamek na kod pin bądź e-klucz w smartfonie. Jest to również rozwiązanie dla osób starszych, które mają problemy z używaniem kluczy.

Wideo-domofon

Wideo-domofon, zdjęcie: Unsplash.com

Bezpieczeństwo bez względu na wiek

Dom i mieszkanie dla seniora wymagają szczególnych zabezpieczeń, które są często bardziej rygorystyczne niż w domu przygotowanym na pojawienie się niemowlaka. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na całodobową kontrolę, dlatego skorzystajmy z inteligentnych rozwiązań i przystosujmy pomieszczenia do zdolności motorycznych osoby starszej. W końcu zawsze lepiej zapobiegać niż zmagać się z dodatkowymi problemami zdrowotnymi wywołanymi chwilą nieuwagi.

Jakie są wasze doświadczenia w opiece nad starszymi osobami? Dodalibyście coś do listy zabezpieczeń?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-12-12

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej