Białe wnętrza są gorącym trendem od wielu lat i nie wygląda na to, żeby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Wielu z nas preferuje ten kolor ze względu na łatwość dopasowania do niego mebli, przestronności jaką daje oraz możliwości zbudowania wokół niego praktycznie każdego stylu. Jak jednak sprawić, by białe wnętrze nie zrobiło się zbyt nudne? Jeśli chcecie, by w waszym domu dominowała biel, koniecznie zobaczcie poniższe sposoby na to, jak zachować umiar i wyważyć najważniejsze elementy we wnętrzu.
Białe wnętrza nie muszą być nudne, Zdjęcie: Pexels.com
1 – Faktury
Wszędzie biało i jednopłaszczyznowo? Koniecznie coś z tym zrób! Nawet zupełnie białe pomieszczenie może wyglądać interesująco, jeśli zadbamy o oryginalne faktury. Na ścianie zamiast farby możesz zastosować tapetę 3d lub np. płytki imitujące cegłę. Bardzo modny jest marmur czy pod postacią prawdziwego kamienia czy zaledwie jego imitacji. Białe deski na podłodze lub na suficie tworzą niesamowity rustykalny klimat oraz doskonale urozmaicają wygląd wnętrza. Ogromną rolę odgrywają również tkaniny – puszysty koc, bogato zdobione poduszki, dywany czy nawet firany wprowadzą was w zupełnie inny wymiar bieli.
Białe wnętrze - inspiracja 1, Zdjęcie: Pinterest.com
2 – Akcenty kolorystyczne
Najprostszym sposobem na złamanie zbyt białego wnętrza jest dodanie mocnych akcentów kolorystycznych. Nie dajcie się jednak zwieść wizji kolorowych ścian i dużych płaszczyzn jednego, np. pastelowego koloru. By naprawdę coś zmienić i wprowadzić power, trzeba użyć mocnych kolorów. Doskonale zadziałają np. czerwone krzesła w jadalni, błękitne poduszki w salonie czy np. wielobarwne obrazy na ścianach. Pamiętaj, że siła tkwi w dodatkach!
Białe wnętrze - inspiracja 2, Zdjęcie: Pinterest.com
3 – Inne nienarzucające się materiały
Jeśli kochacie białe wnętrza za ich jasność, prostotę, minimalizm, z pewnością nie chcecie wprowadzać zbyt wielu elementów, które mogą zrujnować wymarzony efekt. Do takich przestrzeni doskonale psuje jednak szkło, które może być oprawione w gustowne, nowoczesne ramy. Świetnie zadziałają również lustra, które w pięknej ramie dodadzą uroku i nonszalancji.
Białe wnętrze - inspiracja 3, Zdjęcie: Pinterest.com
4 – Meble z duszą
Białe wnętrze mogą urozmaicić również meble z duszą. Co można rozumieć przez to określenie? To wszystkie przedmioty z ciekawą historią, antyczne, wykonane ręcznie, w oryginalnych formach, wykończeniu itd. Niedawno pisaliśmy o wykorzystaniu płyty OSB – tutaj można z niej wykonać meble i przemalować na biało. Inspiracji warto szukać nie tylko w znanych sklepach meblowych, ale próbować wykonać coś samodzielnie lub wybrać się na tzw. pchli targ, by odkryć prawdziwe perełki.
Białe wnętrze - inspiracja 4, Zdjęcie: Pinterest.com
5 – Oświetlenie
Białe wnętrze, które zaczyna przypominać wyglądem muzeum, może zmienić się zaledwie przy ingerencji dobrego elektryka i architekta. Dzisiejsza mnogość sposobów aranżacji światła sprawia, że możecie pozwolić sobie na naprawdę szalone pomysły. Pasy światła tnące podłogę i ściany, wielopoziomowe sufity podwieszane lub oryginalne formy lamp to tylko garść pomysłów na to, jak zmienić białą przestrzeń w coś niesamowitego.
Białe wnętrze - inspiracja 5, Zdjęcie: Pinterest.com
6 – Obrazy i grafiki
Odcienie szarości nie kontrastują z bielą, a doskonale urozmaicają jej jednolitość. Jeśli akcenty kolorystyczne do was nie przemawiają, urozmaićcie przestrzeń za pomocą grafik, plakatów czy obrazów w achromatycznych odcieniach. Styl dobierzcie do stylu całej aranżacji – nowoczesne, wręcz abstrakcyjne grafiki, zdjęcia, a może po prostu reprodukcje znanych dzieł?
Białe wnętrze - inspiracja 6, Zdjęcie: Pinterest.com
Biel – czy zawsze musi być niepraktyczna?
Biała kolorystyka bywa często „oskarżana” o niepraktyczność. Nie ma w tym nic dziwnego. Widać wszystkie zabrudzenia, które są często wręcz niemożliwe do usunięcia. Jak zatem wybierać biała elementy wnętrza i materiały, by nie czyścić wszystkiego po kilka razy dziennie?
Najprostszym zadaniem będzie wybór farby na ściany – w ofercie wielu producentów znajdziecie produkty plamoodporne, idealne do domów z dziećmi oraz zwierzętami. Odnośnie tkanin obiciowych, można spotkać już specjalne produkty łatwo czyszczące. Musimy jednak mieć świadomość tego, że nie będą one należały do najtańszych rozwiązań i może okazać się, że wybrana przez nas kanapa musi zostać oddana do tapicera, gdyż dany producent nie oferuje tego typu materiałów. W przypadku mebli, nie ma to większego znaczenia – na matowych powierzchniach nieco mniej widać zbierający się kurz i odciski palców, które mogą być zmorą błyszczących białych wykończeń. Podłoga, która ma być łatwa w czyszczeniu powinna być wykonana z odpowiednich materiałów – zaimpregnowane drewno lub po prostu płytki, również o matowym lub satynowym wykończeniu.
Domowe, interesujące muzeum
Biel może dominować nad całą przestrzenią, wypełniać dosłownie każdy centymetr naszych wnętrz, a jednocześnie być pełna faktur, wzorów, materiałów, które dodają jej niesamowitego wyrazu. Jeśli lubicie białe wnętrza, a boicie się stworzenia efektu muzealnego, skorzystajcie z powyższych podpowiedzi – nawet drobna nutka kolorystyczna pod postacią poduszek potrafi zmienić odbiór salonu czy sypialni.
Jakie są wasze pomysły na urozmaicenie wnętrz z przeważającą ilością bieli?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.