Piękna łazienka wykończona w ciekawy i estetyczny sposób to marzenie wielu osób. Wybierając estetyczne elementy wyposażenia i planując spójną aranżację, warto zadbać także o odpowiednie zamontowanie wszystkich części. Co z tego, że łazienka będzie piękna, skoro kran zacznie przeciekać, a spod zabudowy wanny zacznie wydobywać się zapach stęchlizny. Jak przeprowadzić biały montaż, aby pomieszczenia były estetyczne i funkcjonalne?
dowiesz
się:
- jakie czynności wchodzą w skład białego montażu
- kto powinien przeprowadzać prace
- dlaczego dokładność ich wykonania jest taka istotna
Biały montaż, zdjęcie: unsplash.com
Etapy białego montażu
Z pojęciem białego montażu możemy się spotkać w sytuacji, kiedy podejmiemy się remontu lub wykończenia pomieszczenia mokrego. Używa się go w odniesieniu do prac wykończeniowych prowadzonych w łazience i kuchni. Zakres prac jest szeroki i dosyć odpowiedzialny, dlatego warto podejść do niego sumiennie.
Wszelkie prace rozpoczyna się po doprowadzeniu wszystkich przyłączy instalacyjnych i nałożeniu na ściany gładzi. Przed przystąpieniem do prac warto też zaplanować wygląd całego pomieszczenia i zakupić niezbędne akcesoria. Chodzi nie tylko o elementy wyposażenia łazienek i armaturę sanitarną, ale także płytki ceramiczne czy konstrukcję stelaży. Dzięki temu prace będą przebiegały sprawnie i bez niepotrzebnych przerw.
Prace wykończeniowe
Wykańczanie pomieszczeń mokrych realizowane jest w nieco inny sposób niż prace prowadzone w pozostałych miejscach. Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Szczególnie w pomieszczeniach z nietypowymi konstrukcjami jak sauny, rozbudowane brodziki, czy baseny. Wykonawca białego montażu musi dobrać też odpowiednie farby, jeśli na ścianach nie są planowane płytki ceramiczne.
Montaż armatury
Jedną z najbardziej istotnych prac w zakresie białego montażu jest instalacja armatury. Chodzi głównie o wkręcenie baterii umywalkowych, prysznicowych czy funkcyjnych mechanizmów w obrębie toalety. W zakres tych prac wchodzi także mocowanie muszli WC do podłoża, umywalek czy kabiny prysznicowej. Należy także sprawdzić stabilność mocowań i szczelność połączeń, a w razie potrzeby zabezpieczyć silikonem.
Tworzenie zabudowy
Jeśli instalacja toalety czy wanny wymaga stworzenia zabudowy, ten element także traktowany jako etap białego montażu. Wówczas wykonywany jest stelaż podtynkowy i cała konstrukcja suchej zabudowy. Podobnie przeprowadza się zabudowę wanny oraz brodzika prysznicowego. Podczas prac należy zwrócić szczególną uwagę na pozostawienie funkcjonalnej klapy rewizyjnej. Dzięki niej będzie można wyłączyć dopływ wody i przeprowadzić niezbędne naprawy bez konieczności demontażu całej zabudowy.
Prace instalacyjne
Jednym z najtrudniejszych elementów prac związanych z białym montażem są prace instalacyjne. Największa trudność polega na odpowiednim zgraniu doprowadzenia wody z kanalizacją. Dodatkowo często w łazienkach stosowane są grzejniki i suszarki łazienkowe lub system podgrzewanej podłogi. Wymaga to doprowadzenia sieci centralnego ogrzewania. Istotne jest zapewnienie szczelności w sieciach, co wpłynie na bezpieczeństwa użytkownikom.
Prace glazurnicze
Kwestią sporną jest to, czy w skład białego montażu wchodzą prace glazurnicze. Jeśli zlecamy ekipie remontowej biały montaż, warto zwrócić uwagę na to podczas ustalania zakresu prac i negocjacji stawki. Część wykonawców nie podejmuje się układania płytek ceramicznych lub ustala za nie dodatkowe opłaty. Może to powodować kłopoty z zakończeniem prac wykończeniowych lub przekroczenie budżetu.
Biały montaż, zdjęcie: unsplash.com
Biały montaż - jeden z najważniejszych etapów prac wykończeniowych
Jak widać, prace związane z białym montażem są bardzo obszerne i wymagają sporo specjalistycznej wiedzy. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie szczelności sieciom instalacyjnym. Warto także zabezpieczyć montowane akcesoria przed przedostawaniem się do wewnątrz wody. Dzięki temu uniknie się naciekania ścian czy gromadzenia wilgoci ze stelażem zabudowy.
Zaniechania przy białym montażu mogą prowadzić do powstawania nieszczelności także w miejscach niewidocznych z zewnątrz. Nawet niewielka nieszczelność w połączeniu rur instalacji wodnej czy kanalizacyjnej będzie prowadziła do przecieków i ciągłego utrzymywania się wysokiego poziomu wilgoci. W połączeniu z wysoką temperaturą tworzy to doskonałe warunku do rozwoju pleśni i grzybów. Po wejściu do łazienki może być też odczuwalny zapach stęchlizny.
Na etapie wykonywania białego montażu część prac można przeprowadzić samodzielnie. Montaż baterii łazienkowych, czy zlewozmywaka w kuchni nie powinien być wielkim wyzwaniem. W przypadku bardziej skomplikowanych zadań warto wziąć pod uwagę możliwość zatrudnienia ekipy specjalistów. Szczególnie w pracach związanych z instalacją gazową czy kanalizacją lepiej postawić na doświadczoną ekipę budowlaną. Dzięki temu zyskamy pewność, że wnętrze domu będzie bezpieczne.
Biały montaż, zdjęcie: pixabay.com
Podczas realizacji prac wykończeniowych warto skorzystać także z wysokiej jakości materiałów pochodzących z dobrych hurtowni budowlanych. Dzięki temu pomieszczenia okażą się nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Pozwoli to cieszyć się łazienką jeszcze wiele lat po zakończeniu remontu. A informacje o tym ile kosztuje remont łazienki, można znaleźć w innym naszym poradniku.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.