Blondynka i szlifierka kątowa Dedra DED7951 – czyli co kobiety robią ze sprzętem budowlanym

Blondynka i szlifierka kątowa Dedra DED7951 – czyli co kobiety robią ze sprzętem budowlanym

Po udanym spotkaniu z wiertarką postanowiłam przekonać się, czy poradzę sobie równie dobrze ze szlifierką kątową. Los postawił na model DED7951 znanej polskiej firmy Dedra, która produkuje swoje urządzenia od przeszło 20 lat.

Jak wspominałam już w pierwszym artykule z serii „Blondynka na budowie”, firma Dedra jest znaną polską marką istniejącą na rynku od 1991 roku. W ofercie firmy możemy znaleźć szeroką gamę elektronarzędzi, przenośnych i ręcznych akcesoriów, urządzeń oraz akcesoriów spawalniczych, agregatorów malarskich, zespołów prądotwórczych, osuszaczy powietrza, nagrzewnic po narzędzia ręczne, ścierne czy środki ochrony indywidualnej. Dedra jest marką szczególnie rozpoznawalną wśród majsterkowiczy oraz spawaczy, a produkty możemy nabyć w hurtowniach, marketach budowlanych oraz wielu innych miejscach. Dedra jest właścicielem dwóch marek – Pansam i Descon. Pierwsza z nich – Pansam – została stworzona specjalnie dla linii kompresorów i narzędzi pneumatycznych. Decson to nowa marka przeznaczona do sprzedaży produktów z branży wentylacji, ogrzewania, nawilżania powietrza oraz lamp owadobójczych. Aby zapoznać się ze wszystkimi produktami firmy Dedra zapraszamy na stronę – http://dedra.pl/.

Szlifierka DED7951 jest trafnym wyborem dla osób, które nie planują przeznaczać dużych sum pieniędzy na nowy sprzęt, a chcą mieć pod ręką tzw. „gumówkę”, która przyda się w wielu sytuacjach. Zobaczcie jakie ma parametry i jak dobrać do niej podstawowe tarcze.

d1 m
Szlifierka kątowa Dedra DED7951 (fot. Monika)

 

DEDRA DED7951

 • Moc: 950 W
 • Napięcie pracy: 230v ~ 50 Hz
 • Ilość obrotów: 11000 obr/min
 • Wrzeciono: M14
 • Średnica tarczy: 125 mm
 • Średnica otworu tarczy: 22,5 mm
 • Waga: 2,55 kg

Reklama


W zestawie znajdziemy dodatkowo osłonę tarczy, uchwyt pomocniczy, klucz oraz komplet szczotek węglowych. Do czego jednak przyda nam się tego rodzaju urządzenie?

Szlifierka kątowa Dedra DED 7951 z bliska (fot. Monika)
Szlifierka kątowa Dedra DED7951 z bliska (fot. Monika)

Szlifierki kątowe wykorzystuje się głównie do przecinania i szlifowania metalu oraz innych twardych materiałów, cięcia betonowych lub ceramicznych elementów czy szlifowania różnorodnych powierzchni. W skrócie: budujecie własnoręcznie huśtawkę ogrodową, szlifujecie różne powierzchnie lub musicie przeciąć od czasu do czasu kawałek pręta? Szlifierka kątowa może „stanąć” w waszym przydomowym warsztacie.

Konkurencja na rynku

Moja wrodzona ciekawość sprawiła, że zaczęłam szukać w Internecie podobnego sprzętu innych producentów. Testowany model firmy Dedra możemy kupić już od 100 zł w górę, co jak wspomniałam nie powinno nam zbytnio nadszarpnąć domowego budżetu.

Szlifierka kątowa firmy Dedra jest jednocześnie lekka, posiada standardowe średnice tarczy (możemy wymieniać wedle uznania) oraz zadowalającą ilość obrotów.

Wizualnie można od razu rozpoznać sprzęt należący do firmy Dedra dzięki charakterystycznym niebiesko-czerwonym barwom. Szlifierka jest solidnie wykonana, uchwyt nie przesuwa się w dłoniach, a wyważony korpus ułatwia manewrowanie i precyzyjne działania.

Poradnik szlifierko-amatora

Ułożyłam na stole wszystkie dołączone tarcze i założyłam ręce zastanawiając się, od czego zacząć. Zadałam sobie podstawowe pytanie – co można szlifować i po co?

Tarcze szlifierskie (fot. Monika)
Tarcze szlifierskie (fot. Monika)

Spróbuję podejść nieco inaczej do tematu niż ostatnio i przy okazji moich testów wytłumaczyć wam, jak dobierać odpowiednie tarcze w zależności od naszych potrzeb.

 • Jeśli chcemy szlifować powierzchnie, niezależnie czy będzie to drewno czy stal, musimy wybrać tarczę o typie prostym, gdyż tarcza wypukła pozostawi nam specyficzne wżery.
 • Do obróbki spawów możemy użyć tarczy wykonanej między innymi z włókien szklanych oraz takiej, która ma specyficzną formę – w trudno dostępnych miejscach płaska tarcza po prostu się nie sprawdzi.
 • Planując fazowanie powinniśmy użyć agresywnych ściernic do zadań specjalnych.
 • Przy szlifie pachwinowym musimy wykazać się sporą zręcznością. Do tego rodzaju zadań przydadzą się lamelki o radialnym kształcie lub tradycyjne ściernice, ale z lamelami wystającymi poza spód tarczy.
 • Odgratowanie wymaga użycia tarczy o granulacji mniejszej niż 40, która poradzi sobie ze zdarciem dużej ilości materiału w stosunkowo krótkim odcinku czasu.

Granulacja

Ogólnie rzecz ujmując granulacja przydaje się szczególnie wtedy, gdy musimy zadbać o powierzchnię, która nie jest ani gładka ani równa. Jeśli musimy mocno wyrównać powierzchnię, powinniśmy zacząć od niższej liczby – wtedy tarcza zedrze znaczną ilość materiału (np. 40). Granulacja na poziomie 80 czy 100 pozwoli już na subtelniejsze wygładzenie obrabianej powierzchni i nadanie jej tzw. końcowego blasku.

Testujemy szlifierkę

Moje szybkie testy postanowiłam zacząć od cięcia stalowego pręta tarczą diamentową 115/125, która jak podaje producent, nadaje się do wielu trudnych zadań – cięcia drewna, stali, ceramiki czy laminatu. Na tarczy widać ziarna diamentu, które przyspieszają cięcie i zwiększają bezpieczeństwo pracy. Po zamocowaniu tarczy ustawiłam się w warsztacie z lekko wystraszoną miną i przyłożyłam tarczę do pręta. Widowiskowe iskry pojawiły się już przy pierwszym kontakcie, co świadczy o efektownej pracy szlifierki. Stosując minimalny docisk, aby nie uszkodzić tarczy, bez większych problemów przecięłam rurkę na dwie części. Tarcza po cięciu również ma się dobrze – diament nie pali się dzięki specjalnej budowie segmentów i zastosowaniu otworów odprowadzających ciepło w czasie cięcia.

Wielozadaniowe tarcze szlifierskie Dedra (fot. Monika)
Wielozadaniowe tarcze szlifierskie Dedra (fot. Monika)

W drugim teście sprawdzałam diamentową tarczę szlifierską segmentową, którą producent poleca do szlifowania różnego rodzaju powierzchni wykonanych z materiałów ceramicznych, wylewek betonowych, kamienia naturalnego lub sztucznego. W tym przypadku dobrze użyć systemu odpylającego, który pomoże zachować widoczność w czasie pracy, gdyż pył unoszący się z niektórych materiałów może wywołać wrażenie burzy piaskowej. Brzeg betonowej płyty, który starałam się fazować, poddawał się tarczy nawet przy lekkim nacisku. Wykonana przeze mnie faza wyglądała dobrze już po kilku precyzyjnych ruchach szlifierką.

Szlifierka kątowa Dedra DED 7951 (fot. Monika)
Szlifierka kątowa Dedra DED7951 (fot. Monika)

Na koniec postanowiłam przetestować tarcze szlifierskie do wygładzenia powierzchni palet, z których buduję meble do mojego ogrodu. Szlifierka kątowa nie jest typowym urządzeniem do szlifowania tego rodzaju powierzchni, jednak bez większych problemów pozwala na wygładzenie powierzchni drewnianej. Zaczęłam pracę od krążków o granulacji 40, dokończyłam wygładzanie 80. Palety po przejechaniu dłonią są gładkie, przy dobrym manewrowaniu szlifierką nie powstają żadne wżery. Jak widać sprzęt da sobie radę nawet wtedy, gdy znajdziemy dla niego nieco mniej tradycyjne zastosowanie i odejdziemy od cięcia i szlifowania „kątów”.

Szlifierka kątowa na służbie

Sprzęt firmy Dedra poradzi sobie bez większych problemów z cięciem różnego rodzaju prętów, rur stalowych czy innych elementów konstrukcyjnych oraz wyrównaniem powierzchni kamiennych, cementowych czy drewnianych. Oczywiście istnieje wiele rodzajów szlifierek odpowiednich do różnych zastosowań, jeśli jednak zaczynamy swoją przygodę z tego rodzaju sprzętem i od czasu do czasu zapragniemy coś uciąć lub wyrównać – wybór szlifierki kątowej DED7951 będzie trafiony.

Bogate wyposażenie szlifierki kątowej Dedra DED 7951 (fot. Monika)
Bogate wyposażenie szlifierki kątowej Dedra DED7951 (fot. Monika)

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2014-06-23

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.