„Liczy się rozmiar” to jedno z najważniejszych zdań, które musi Ci towarzyszyć podczas wyboru odpowiedniej bramy wjazdowej. Niezależnie od wzoru, systemu otwierania, czy innych mniej istotnych detali, brama powinna być wystarczająco szeroka, aby zapewnić Tobie odpowiedni komfort podczas jej codziennego użytkowania. Optymalna szerokość to około 3 metry. Postawienie na bramę o mniejszych wymiarach przyniesie Ci sporo stresu podczas codziennych wyjazdów i powrotów.
Dostosuj podjazd
Kolejnym istotnym czynnikiem, który ma wpływ na codziennie użytkowanie jest podjazd. Przed rozpoczęciem budowy zwróć uwagę na szerokość podjazdu oraz chodnika. Jeśli wiesz, że są one nie wystarczające i każdorazowy wyjazd oraz wjazd na posesję będzie wiązał się z częściowym blokowaniem pieszych lub innych kierujących – postaw na bramę w charakterystycznej wnęce. Co prawda, zabieg ten trochę uszczupli metraż Twojego podwórka, jednak w zamian za to zyskasz spokój i bezpieczeństwo (a może i szacunek okolicznych kierowców).
Skrzydła, przesuwna, a może wyjeżdżająca z ziemi?
Szerokość wybrana, podjazd dostosowany, teraz pora na wybór samej bramy. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy:
- Bramy skrzydłowe – do zastosowania zwłaszcza na działkach o odpowiedniej długości.
- Bramy przesuwne (zjeżdżające do boku) – rozwiązanie idealne dla szerokich, lecz krótkich posesji.
I coś specjalnego:
- Bramy wyjeżdżające z ziemi. Rozwiązanie futurystyczne, które zdobywa coraz większą popularność. Nie jest tanie, jednak dzięki temu, że brama całkowicie „chowa się” pod powierzchnię ziemi, można je zastosować nie zwracając uwagi na rozmiar działki, podjazdu, czy nawet chodnika.
System otwierania
W tej kwestii masz naprawdę duże pole do popisu. Jeśli wziąłeś sobie do serca informacje z poprzedniego akapitu to masz naprawdę wiele możliwości, co do wyboru optymalnego systemu otwierania.
- Możesz postawić na tradycję i wybrać rozwiązania manualne, czyli w skrócie za każdym razem musisz własnoręcznie otworzyć bramę. Rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych, ale z pewnością jest najtańsze.
- Możesz posłużyć się nowymi technologiami. Wtedy Twój wysiłek ograniczy się jedynie do naciśnięcia guzika w pilocie, a brama otworzy się „sama”. Rozwiązanie wygodne, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego jest znacznie droższe (wymaga instalacji odpowiednich urządzeń). Koszt najtańszego to kilkaset złotych, jednak na tym nie ma co oszczędzać. Dobre systemy do automatycznego otwierania bram to koszt w granicach 2 do 5 tysięcy złotych (wraz z montażem i instrukcją).
Wygląd i jakość
O gustach się nie dyskutuje, natomiast o jakości jak najbardziej. Możesz wybierać spośród wielu opcji i zamówić np.:
- Solidną ozdobną kutą bramę, stworzoną przez kowala (koszt kilkunastu tysięcy złotych).
- Bramę drewnianą, o ile będzie wizualnie pasowała do reszty domu i działki (koszt kilku tysięcy złotych).
- Tańszą i mniej solidną kutą bramę, produkowaną taśmowo w fabrykach, z którą kowal nie ma z nic wspólnego (można ją mieć za kilkaset złotych).
- Budżetową bramę z siatki (maksymalnie kilkaset złotych).
Jak zapewne się domyślasz, cena prawie zawsze idzie w parze z jakością i wytrzymałością danego produktu. Nie inaczej jest w przypadku bram wjazdowych. Lepiej wydać trochę więcej i cieszyć się solidną konstrukcją przez wiele lat, niż poskąpić i co kilka lat wymieniać tandetne elementy na nowe.
Solidna brama, wykonana z dobrych materiałów może cechować się żywotnością dorównującą żywotności całego domu.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.