Bramy przesuwne są bardzo wygodne, bo ich skrzydła przesuwają się wzdłuż ogrodzenia nie ograniczając swobody manewrowania na podjeździe.
Skrzydła przemieszczają się przy pomocy rolek po osiach prowadnic, a napęd do bramy (zazwyczaj sporych rozmiarów) montowany jest w linii ogrodzenia. Typowy system automatyki do bram przesuwnych zawiera też centralę sterującą oraz – ze względów bezpieczeństwa – listwy reagujące na nacisk (wyłączające silnik, gdy jakiś obiekt znajdzie się w zasięgu skrzydeł).
Bramę zazwyczaj otwiera się za pomocą pilota, który może sterować również oświetleniem (garażu, podjazdu lub nawet wnętrza domu).
Jedyną wadą bramy przesuwnej jest trudność zamontowania jej np. w rogu posesji (skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, które musi więc na tym odcinku przebiegać w prostej linii). W niektórych przypadkach konieczne może okazać się więc przesunięcie bramy. Pamiętajmy jednak, że jej lokalizacja (ustalona w projekcie architektonicznym) może ulec zmianie pod warunkiem, że w nowym miejscu brama nie utrudni dostępu do sąsiednich posesji.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.