Nieprzyjemne zapachy mogą pojawić się z wielorakich powodów. Niewyniesione na czas śmieci, dym papierosowy, zwierzęta czy problem z wilgocią, który spowodował powstanie pleśni. Niekiedy przeprowadzamy się do nowego domu lub mieszkania, które mają już specyficzny, niemiły dla nas zapach. Zobacz jak szybko i skutecznie pozbyć się problemu!
dowiesz
się:
- Co wywołuje brzydkie zapachy w domu;
- Jak zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów w domu;
- Czym jest ozonowanie;
- Jakie urządzenia pomogą usunąć nieprzyjemną woń;
- Jakie są domowe sposoby na walkę z brzydkimi zapachami.
Perfumy do wnętrz, zdjęcie: Unsplash.com
Zanim zaczniesz walczyć, staraj się unikać
Bardzo trudnym do usunięcia jest zapach dymu tytoniowego. Jeśli decydujemy się palić w domu, należy często prać zasłony, narzuty, firanki i inne tkaniny. Skuteczne jest również częste wietrzenie mieszkania, o każdej porze roku. Pamiętajmy o tym, że o wiele lepsze efekty daje zrobienie tzw. przeciągu, niż uchylanie okna na kilka centymetrów na cały dzień. W okresie grzewczym będzie to powodowało znaczne straty ciepła, a nadal skutecznie nie wywietrzy mieszkania czy domu.
Duży problem z zapachami wiąże się również z kuchnią. Jeśli przyczyna nieprzyjemnej woni ma źródło w tym pomieszczeniu, należy raz w miesiącu odmrażać i myć lodówkę oraz zainstalować skuteczny i wydajny wyciąg kuchenny. Konieczne jest również regularne mycie powierzchni odpowiednim detergentem.
Wszystkie otwory zlewów, wanny czy umywalek powinny być wyczyszczone i dezynfekowane min. raz na tydzień. Jeśli to możliwe, stosujmy środki odświeżające takie jak żele, kostki, kominki czy kadzidełka. Możemy skorzystać z szerokiej oferty producentów, bądź postawić na wosk pszczeli, który skutecznie zabija nieprzyjemne zapachy i jest w 100% naturalny.
Brzydkie zapachy mogą również wydobywać się z koszy na śmieci, które należy regularnie dokładnie myć.
Ozonowanie na trudne przypadki
Jeśli walczymy z brzydkim zapachem od dłuższego czasu lub woń jest bardzo intensywna, możemy wykonać ozonowanie. Jest ono polecane w okresie grypowym, w domach osób cierpiących na alergię czy w miejscach, gdzie chcemy usunąć zapachy po zagrzybieniu, zalaniu czy remoncie.
Ozon wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami zanieczyszczeń, utleniając pleśnie, roztocza czy wirusy. Rozkłada je na mniej szkodliwe części, a pozostały ozon rozpada się do zwykłego tlenu. Jest to zabieg wykonywany przez firmy DDD, zupełnie przyjazny dla środowiska, będący likwidacją zapachów i dezynfekcją w jednym.
Palenie w domu powoduje brzydkie zapachy, zdjęcie: Unsplash.com
Oczyszczacz powietrza i inne mechaniczne sposoby
Jeśli ciągle walczysz z nieprzyjemnymi zapachami z powodu stałej obecności zwierząt czy osób palących, dobrym rozwiązaniem jest zakup oczyszczacza powietrza, który usuwa wirusy, bakterie, cząsteczki kurzu i brzydkie zapachy (przypomnij sobie, jak wybrać oczyszczacz powietrza). W porównaniu do pochłaniacza zapachów jest urządzeniem wielofunkcyjnym, umożliwiającym jonizowanie powietrza, jego nawilżanie czy nawet minimalizującym obecność smogu.
Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie specjalnego zapachu w odkurzaczu, który będzie uwalniał się zawsze podczas sprzątania.
Domowe sposoby na brzydkie zapachy
- brzydki zapach z lodówki zlikwidujesz za pomocą proszku do pieczenia wsypanego do małej miseczki – wymieniaj go co 2 tygodnie;
- zapach gotowanych warzyw zneutralizujesz wrzucając do garnka skórkę razowego chleba, a do kapusty plaster cytryny lub szklankę mleka na 1 l wody;
- dym tytoniowy zostanie usunięty, jeśli zastosujesz sodę oczyszczona – możesz wysypać ją na talerzyk i rozstawić w domu;
- w szafie wieszaj gotowe zapachy bądź ustaw woreczek wypełniony lawendą czy skrop okolice ubrań olejkiem aromatycznym;
- brzydki zapach z kosza na śmieci można zneutralizować wodą oczyszczoną bądź filtrem węglowym do okapów;
- jeśli woda w wazonie z kwiatami zaczyna brzydko pachnieć, możesz wrzucić do niej węgiel leczniczy;
- przypalone mleko lub tłuszcz na płycie kuchennej można zasypać grubą warstwą soli lub przetrzeć przekrojoną na pół cebulą;
- zapach ryby można usunąć za pomocą herbaty granulowanej i cytryny, które zalewamy ciepłą woda;
- nalot i nieprzyjemny zapach z termosu można zniszczyć za pomocą surowego ryżu zalanego ciepłą woda – potrząsamy i wylewamy zawartość;
- zwierzęta, które pachną nieprzyjemnie po spacerze (szczególnie po deszczu) można posypać sodą oczyszczoną, którą wcieramy w ich sierść;
- specyficzny zapach ze zmywarki zneutralizujemy wkładając do szuflady na sztućce plasterek cytryny;
- nieprzyjemny zapach z bębna pralki możemy usunąć za pomocą filiżanki octu bądź wybielacza, które powinniśmy wlać do wnętrza i odbyć jeden cykl prania.
Zwierzęta w domu mogą pozostawiać brzydkie zapachy, zdjęcie: Unsplash.com
Na wszystko znajdzie się sposób
By dom pachniał czystością i świeżością, należy przede wszystkim zapobiegać, a nie tuszować brzydkie zapachy. Pamiętajmy o tym, że nadmiar chemii w otoczeniu nie działa zbyt dobrze, dlatego lepiej postawić na naturalne rozwiązania, które są znane i stosowane jeszcze przez nasze babcie. Sprawdzonym i nowoczesnym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza, który w sezonie grzewczym pomoże uporać się ze smogiem i ułatwi oddychanie osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie.
Jakie są wasze sprawdzone sposoby na brzydkie zapachy w domu?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.