Garaż na swoją ukochaną brykę można zbudować na co najmniej 2 sposoby – jako wolnostojący obiekt, znajdujący się gdzieś na podwórku lub jako element wbudowany w bryłę domu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Nie zdecyduję za Ciebie, na które postawić, ale mogę stwierdzić, że po tej lekturze Ty sam będziesz wiedział, co jest dla Ciebie najlepsze.
Garaż wolnostojący
To rozwiązanie idealne, jeśli od razu nie dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, aby wszystko załatwić za jednym zamachem. Bowiem, możesz go „dostawić” później, gdy już zbudujesz dom. Nie będzie także większych problemów z jego rozbudową np. w sytuacji, gdy postanowisz zakupić dodatkowy samochód.
Dużą zaletą tego rozwiązania może być też cena, ale podkreślam – może. Jeśli zdecydujesz się na design i ogólną spójność (aby garaż swoim wyglądem nawiązywał do wyglądu domu) to zapłacisz więcej (fundamenty, wykończenie, drzwi, elektryka, dach, a pozwoleniu na budowę nie wspominając) – koszt wyniesie grupo ponad kilkanaście tysięcy złotych. Możesz również postawić na ekonomię i zakupić gotowy blaszany garaż, wtedy zapłacisz maksymalnie kilka tysięcy złotych (najtańsze garaże zaczynają się już od 3 tysięcy złotych).
Musisz mieć na względzie, że garaż wolnostojący znajduje się zazwyczaj kilka metrów od domu przez co, po pierwsze działka, na której planujesz budowę musi być „trochę” większa. Po drugie zawsze po zaparkowaniu w nim swojego samochodu będziesz musiał pokonać określoną odległość, aby dotrzeć do domu. W przypadku złej pogody może okazać się to uciążliwe.
Jeżeli bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny nie jest Ci obojętne, a zakładam, że nie, to musisz zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny fakt. Garaż wolnostojący jest znacznie bezpieczniejszy od swojego odpowiednika wbudowanego w bryłę domu. Spaliny wydobywające się z pojazdu są trujące, istnieje także prawdopodobieństwo wybuchu pożaru. Garaż wolnostojący zazwyczaj znajduje się w bezpiecznej odległości od domu, dzięki czemu nic mu nie zagrozi.
Podsumowując, do plusów tego rozwiązania należy:
Swoboda – możesz wybudować w każdej chwili.
Cena – jeśli postawisz na ekonomiczne rozwiązania.
Bezpieczeństwo – w razie pożaru Ty i Twoja rodzina znajdujecie się poza jego zasięgiem.
Minusy są natomiast następujące:
Cena – jeśli postawisz na design.
Działka – wymaga większej powierzchni.
Wygoda – po zaparkowaniu pojazdu musisz „jakoś” przejść do domu.
Garaż wbudowany w bryłę domu
Warto postawić na ten wariant, jeśli od razu dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, a w dodatku rozmiar Twojej działki nie należy do największych. Decydując się na budowę w bryle, wbrew pozorom możesz też nieco zaoszczędzić. W końcu garaż stanowił będzie zaledwie część całego domu, tak więc koszty fundamentów, podciągnięcia elektryki, ogrzewania, czy zadaszenia rozłożą się na całą inwestycję w dom. Robiąc wszystko za jednym razem możesz sporo zaoszczędzić.
Ponadto, w przeciwieństwie do obiektu wolnostojącego, przestrzeń nad garażem może zostać wykorzystana na budowę pomieszczenia – dodatkowego pokoju, suszarni lub składu narzędzi. Dodatkowo, zyskasz duży komfort, parkując samochód w garażu praktycznie od razu jesteś w swoim domu, wystarczy zrobić kilka kroków, aby znaleźć się w salonie.
Musisz jednak dobrze przemyśleć całe przedsięwzięcie (czy od razu budujesz garaż na 1 czy może 2 samochody). Tego typu garażu w żaden sposób potem nie rozbudujesz. Zwróć również uwagę na bezpieczeństwo, nie obejdzie się bez instalacji systemu wentylacyjnego oraz bramy przeciwpożarowej, które mogą Cię słowo kosztować.
Plusy budowy garażu w bryle domu to:
Oszczędność miejsca – duża zaleta zwłaszcza przy małej działce.
Cena – taniej zbudować wszystko za jednym zamachem (no chyba, że wolisz blaszaki).
Wygoda – łatwe przejście do domu.
Dodatkowe pomieszczenie – budowa pokoju, składu, czy suszarni znajdującej się nad garażem.
Minusy to przede wszystkim:
Brak swobody – musisz budować razem z domem.
Brak możliwości rozbudowy – gdy pojawi się kolejne auto.
Niebezpieczeństwo pożaru lub zatrucia dymem – konieczność instalacji drzwi przeciwpożarowych oraz systemu wentylacyjnego.
Jak widzisz, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które wybierzesz – zależy już wyłącznie od Ciebie.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.