Budowa kominka w starym domu

Kominek ma nie tylko walory estetyczne. Może też stanowić ważne źródło ciepła. Warto więc o nim pomyśleć przy okazji większego remontu. Aby go zainstalować, trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Po pierwsze: powietrze. Kominek otwarty potrzebuje bardzo dużo tlenu – zużywa ok. 200 – 1000 m3 powietrza w ciągu godziny. Tymczasem kominek z paleniskiem zamkniętym tylko 6 – 8 m3. Lepiej więc zdecydować się na ten drugi, zwłaszcza, że jego eksploatacja jest bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna.

Po drugie: lokalizacja. Kominek powinno się lokalizować blisko komina, aby przewód dymowy miał maksymalnie prostoliniowy przebieg. Kominek montowany jest najczęściej w pomieszczeniu o dużej powierzchni – np. w salonie. Wydzielając w nim miejsce dla kominka, należy jednak wziąć pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia, rozmieszczenie mebli oraz wygodną komunikację.

kominek-w-domu

Reklama


Kominek nie tylko atrakcyjna ozdoba salonu i jego centralny element, wokół którego  koncentruje się życie całej rodziny

Po trzecie: instalacje. Ze względów bezpieczeństwa na obudowie kominka, ani na ścianach czy podłodze w jego sąsiedztwie, nie można układać przewodów instalacji elektrycznej i rur gazowych!

Po czwarte: ciężar. Przed wyborem modelu kominka koniecznie należy sprawdzić wytrzymałość fundamentu lub stropu – typowy kominek waży bowiem kilkaset kilogramów (zdarzają się też modele ważące ponad tonę).

Po piąte: materiały wykończeniowe. W ich przypadku również należy pamiętać o bezpieczeństwie przeciwpożarowym – posadzka bezpośrednio przed kominkiem i sąsiadujące z nim ściany powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a meble i sprzęt RTV powinny być oddalone od kominka co najmniej o 80 cm.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-07-26

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również