Budowa na spadzistej działce

Budowa na spadzistej działce

W wielu regionach Polski możemy się spotkać z bardzo atrakcyjnymi działkami, które są… spadziste. Takie działki oferowane są na sprzedaż jako budowlane nie tylko w górach, ale również innych regionach kraju. Czasami inwestorzy decydują się na budowę na spadzistej działce, ponieważ urzekają ich widoki z przyszłego domu oraz możliwość atrakcyjnego zagospodarowania działki. Jeśli stajesz przed dylematem budowy na pochyłym terenie, to zapraszamy do lektury!

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Jakie są zalety budowy na spadzistej działce;
 • Jakie są wady budowy domów na spadzistej działce;
 • Poznasz wskazówki dla budujących na spadzistej działce;
 • Jakie projekty domów są odpowiednie na spadzista działkę.

Budynki na spadzistej działce

Zabudowa na spadzistej działce, źródło: Pixabay

Informacje wstępne:

1. Działka o niewielkim kącie nachylenia

Jeśli posiadamy lub chcemy kupić działkę, która ma niewielki kąt nachylenia, to nie jest problem, gdyż wystarczy zniwelować niekorzystny fragment działki. Dobrze przemyślana aranżacja terenu na takiej działce może spowodować, że nie będzie konieczności budować domu z podpiwniczeniem! W szczególnych przypadkach aby zabezpieczyć niektóre fragmenty trzeba będzie wykonać murki oporowe lub dość efektownie wyglądające tarasowanie skarpy.

2. Działka z dużym kątem nachylenia

Takie działki są aranżowane obowiązkowo z podpiwniczeniem, które daje sporo możliwości inwestorskich. Domy zbudowane na spadzistej działce o dużym kącie nachylenia mają najczęściej rewelacyjne walory widokowe, ale są częściowo lub całkowicie podpiwniczone.

Reklama

projekt domu

Projekt domu, źródło: Pixabay

Zalety i wady budowy na spadzistej działce

Jakie są zalety, a jakie wady wybudowania domu na terenie pochyłym?

Zalety budowy na spadzistej działce:

 • Możliwość wykorzystania spadku na zaaranżowanie podpiwniczenia lub garażu. Szczególnie jeśli działka jest nachylona w kierunku drogi.
 • Możliwość wykorzystania spadku (jeśli jest on od strony ogrodu) na zaaranżowanie  tarasu widokowego. Obecnie szalenie modne rozwiązanie w przypadku, gdy spadek zorientowany jest na południe!
 • Odprowadzanie deszczu - w przypadku spadku w kierunku południowym opady w sposób naturalny będą odprowadzane na dół.
 • Możliwość obsadzenia drzewami wzdłuż stoku, co będzie skutkowało, że masy zimnego powietrza nie będą gromadziły się w ziemi blisko murów domu.
 • Możliwość wybudowania ciekawej bryły domu w kształcie litery ‘L”. Taki układ pozwala na oddzielenie strefy ogrodowej od drogi dojazdowej i bezpośredniego wejścia od strony ulicy, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.
 • Walory widokowe.
 • Uzyskanie dodatkowego miejsca na wygospodarowanie pomieszczeń rekreacyjnych (sauna, siłownia, inne).

Wady budowy na spadzistej działce:

 • Zaleca się, aby ściany na stoku dodatkowo ocieplić, co zabezpieczy budynek przed wychładzaniem z powodu silnego wiatru.
 • Czasami potrzebne jest wybudowanie ścianek oporowych.
 • Działkę ze spadkiem najczęściej trzeba jeszcze w określony sposób “wyprowadzić” nawożąc określoną ilość kruszywa i ziemi, co generuje dodatkowe koszty.
 • Zbudowanie piwnicy w bryle domu wiąże się z kosztami dotyczącymi i samej budowy i wykonania izolacji przeciwwilgociowej.
 • W niektórych przypadkach konieczne będzie zlecenie wykonania badania geologicznego gruntu.

Jako minus podaje się także konieczność zlecenia indywidualnego projektu domu, chociaż coraz więcej “gotowców” można znaleźć na branżowych stronach z projektami domów. Można znaleźć całkiem pokaźną kolekcję projektów domów na zbocze (na pochyłą działkę), ponieważ architekci wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom klientów.

Dom na spadzistej działce

Budowa domu na spadzistej działce, źródło: Pixabay

Co powinieneś jeszcze wiedzieć o budowie na spadzistej działce?

Dla odważnych inwestorów pochyła działka nie będzie problemem, ponieważ ewentualne trudności wynikające z budowania na pochyłym terenie zrekompensuje im oryginalność domu. Taki innowacyjny dom może być o wiele bardziej funkcjonalny i posiadać niestandardowe rozwiązania dotyczące podziału wnętrz. Warto w swojej okolicy przyjrzeć się domom wybudowanym na spadzistej działce, aby móc gołym okiem dostrzec, że mają one niezwykły i malowniczy wygląd. Często idealnie pasujący do otoczenia! Decydując się na budowę domu na spadzistej działce trzeba mieć na uwadze, że projekt musi być zgodny z Miejscowym  Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku, gdy gmina na terenie której chcesz się budować nie ma takiego Planu, to z tzw. Warunkami Zabudowy. To, że działki ulokowane na zboczach cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na walory widokowe, to z pewnością wiesz! Jednak warto wiedzieć, że działki takie określane są jako posiadające wady budowlane. Jeśli spadek nie jest zbyt duży, to nie ma większych problemów. Podczas wyboru projektu warto mieć świadomość, że takie domy przy skarpie mają ściany bez okien. Okna z reguły są projektowane w odsłoniętej, wyższej partii fundamentów. Niektórzy decydują się, aby w części najbardziej doświetlonej aranżować letni pokój rekreacyjny z możliwością natychmiastowego wyjścia na ogród. W takim przyziemiu projektuje się z reguły pokój z aneksem kuchennym czy kominkiem. Przy wnioskowaniu o zgodę na budowę należy wykonać adaptację gotowego, znalezionego w pracowni architektonicznej projektu. Prace adaptacyjne są związane z dostosowaniem dokumentacji do regulacji zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania lub tzw. Warunkach Zabudowy. Podczas nanoszenia zmian inwestor może dokonać także innych związanych z rozkładem pomieszczeń. Jeśli wybrany został projekt bez piwnicy, to architekt może piwnice “doprojektować”. Na tym etapie jednak ważną informacją stają się dane dot. poziomu wód gruntowych.

Budowa na pochyłym terenie

Budowa na spadzistym terenie, źródło: Pixabay

Inne wskazówki dla budujących na spadzistej działce

 • Większość domów wznoszonych na spadzistych działkach to domy podpiwniczone częściowo lub całkowicie. Może to wymagać przeprowadzenia badań gruntu.
 • Podaje się, że budowa domu z piwnicą może wynieść nawet do 35% kosztów więcej niż budowa domu bez podpiwniczenia.
 • Jednak dzięki podpiwniczeniu zyskujemy na powierzchni użytkowej, ponieważ w przyziemiu znajdą swoje miejsce: kotłownia, pomieszczenia gospodarcze, techniczne, czasami nawet garaż. Niektórzy aranżują w tej części strefę rekreacyjną: siłownię czy pokój z letnią kuchnią na wizyty rodziny i znajomych. Czasami także i pomieszczenia biurowe jeśli w części powyżej gruntu jest możliwość zastosowania dużych okien czy przeszkleń.
 • Usytuowanie spadzistej działki umożliwia czasami korzystanie z dobrodziejstw energii słonecznej. Słońce może w naturalny sposób dogrzewać i doświetlać pomieszczenia, co poprawi efektywność energetyczną, ale można też zaplanować montaż paneli słonecznych!
 • Wybierając dom na spadzistą działkę obowiązkowo sprawdźmy jej usytuowanie względem ekspozycji na słońce. Jeśli nachylenie działki jest w kierunku południowym, to mamy szansę zaaranżować bardzo funkcjonalny taras, który powiększy część użytkową dzienną. Spadek terenu w kierunku wschodnim lub zachodnim wymaga takiego rozmieszczenia pomieszczeń, aby pokoje były dobrze doświetlone, a wejście do domu, czy wjazd do garażu były zlokalizowane od strony drogi dojazdowej.
 • Atrakcyjne jest też zaprojektowanie tarasu!

Dom na spadzistej działce

Dom na spadzistej działce, źródło: Pixabay

Projekty domów na spadzista działkę

Spośród dostępnych do adaptacji projektów domów na spadzistą działkę najczęściej są to domy o dość zwartej bryle z dwuspadowym dachem. Jeśli myślicie, że takie domy są nudne, to nic bardziej mylnego. W domach na spadzista działkę warto jest zaaranżować wykusze, tarasy czy przeszklenia. Staną się one nie tylko ozdobą ale bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy mogą narzucić nam kąt nachylenia dachu, czy wysokość budynku. W dokumentacji gminnej może zostać także określona odległość od granicy działki.

Budowa domu na spadzistej działce

Budowa domu na spadzistej działce, źródło: Pixabay

Uważa się, że działki ze spadem są tańsze, co w pewien sposób równoważy koszty poniesione na budowę domu. Warto przekalkulować zanim zacznie się budować. Czasami koszty okazują się warte poniesienia ze względu na przepiękne widoki, możliwości aranżacyjne domu, bliskość natury oraz spokój, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia, gdybyśmy zdecydowali sią na budowę na płaskim terenie! Jeśli planujesz budowę domu, przeczytaj nasz tekst o kolejności prac na budowie i artykuł dotyczący prac ziemnych przed rozpoczęciem budowy. Polecamy!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-09-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej