Przed przystąpieniem do budowy domu, wielu inwestorów zastanawia się nad wyborem technologii wykonania fundamentów. Alternatywą dla tradycyjnego elementu jest tzw. płyta fundamentowa, która w wielu przypadkach okazuje się bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Z tego względu warto rozważyć, czy warto zrezygnować z popularnych ław fundamentowych i czy wykonanie płyty jest opłacalne oraz przede wszystkim – zasadne.
Płyta fundamentowa – podstawy
Płyta fundamentowa to alternatywa dla tradycyjnego wykonania fundamentów. Szczególnie polecana do zastosowania na gruntach trudnych – szkodach górniczych lub innych, bardziej wymagających działkach. Płyty są również popularne w budownictwie energooszczędnym.
Płyta fundamentowa nie jest jednak częstym wyborem, ponieważ inwestorzy obawiają się większych kosztów wykonania. W praktyce cena tego rozwiązania nie musi być wyższa niż wykonanie tradycyjnego fundamentu z ławami i ścianami. Warto również zwrócić uwagę, że wykonanie płyty ma wiele korzyści, które trzeba rozważyć przy porównywaniu obu technologii.
Głównym atutem płyty jest fakt, że element ten jest jednocześnie fundamentem oraz odpowiednio zaizolowaną podłogą, dzięki czemu niweluje się część kosztów. Na takiej podłodze można bezpośrednio wykonać posadzkę.
Płyta fundamentowa – zalety
Warto wiedzieć, że płytę buduje się szybciej niż tradycyjny fundament. Dzięki temu ekipa pracowników może zakończyć ten etap wcześniej – krótsze są okresy wynajmu urządzeń oraz prędzej można przystąpić do kolejnego etapu.
Płyta fundamentowa to rozwiązanie, które szczególnie znajduje zwolenników w budownictwie energooszczędnym oraz w nowocześniejszych firmach. Zauważono bowiem, że technologia ta pozwala na całkowite wyeliminowanie strat ciepła do gruntu, dzięki bardzo dobrym warunkom termoizolacyjnym. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala na zlikwidowanie mostków termicznych na fundamencie.
Omawiana technologia fundamentu idealnie nadaje się do wykonania na słabszych gruntach. Płyta fundamentowa pozwala na równomierne przeniesienie obciążeń z budynku na grunt. W przypadku tradycyjnych fundamentów mówimy o obciążeniach liniowych, które nie są wskazane w przypadku słabszych gruntów.
Kolejną zaletą płyty fundamentowej jest fakt, że jest ona korzystnym rozwiązaniem w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych na działce. W przypadku tradycyjnego fundamentu koszt wykonania jest o wiele wyższy z powodu kosztownej izolacji ścian, która musi być zastosowana, aby nie dopuścić do uszkodzenia ich przez wodę.
W przypadku płyty ryzyko zawilgocenia jest o wiele mniejsze. Warto wspomnieć o ogólnej łatwości w izolacji płyty – w odróżnieniu od tradycyjnego fundamentu jest tu mniej połączeń izolacji poziomej oraz pionowej, dzięki czemu nieszczelności są mniej prawdopodobne.
Jak budować – wskazówki?
W celu wykonania płyty fundamentowej wymaga się zdjęcia gruntu pod całą powierzchnią domu – warto jednak zwrócić uwagę, że wystarczy wykonać to na grubość samej płyty plus ocieplenia pod nią. Oznacza to, że wykopy są większe, ale o wiele płytsze niż w przypadku tradycyjnego fundamentu.
Pod płytę przygotowuje się warstwę zagęszczonej podsypki z piasku oraz żwiru. Podsypka taka powinna mieć grubość ok. 30 cm. Warto pamiętać o wykonaniu w płycie odpowiednich otworów na instalacje, które będą doprowadzane do budynku. W szczególności są to instalacje elektryczne, powietrzne oraz multimedialne.
Szalunek pod płytę wykonuje się z twardego styropianu lub polistyrenu – pełni on wtedy również rolę izolacji termicznej. Docieplenie płyty fundamentowej powinno wykonać się również na krawędziach elementów wraz z izolacją obwodową.
Warto wiedzieć, że płytę fundamentową betonuje się przy pomocy betonu z pompy. Beton ten trzeba następnie zawibrować specjalną listwą oraz wyrównać powierzchnię płyty.
Płyta fundamentowa nie jest najpopularniejszym wyborem, ale często związane jest to z niewiedzą inwestorów. Płyta to na pewno dobra alternatywa dla tradycyjnego fundamentu – posiada odpowiednie właściwości, które sprawiają, że w wielu przypadkach charakteryzuje się podobnymi kosztami, co ławy, ale pozwala na szybsze i trwalsze wykonanie.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.