Płyty gipsowo-kartonowe są to płyty z modyfikowanego gipsu sztukatorskiego, oklejone obustronnie kartonem. Służą do pokrywania ścian i sufitów jako suche tynki, zapewniając gładką powierzchnię ściany i eliminując uciążliwe prace związane z tradycyjnym tynkowaniem, a także wilgoć, gruz i pył.
A jak wykonać taką ściankę?
Zacznijmy od przygotowań. Ściana, podłoga i sufit muszą być odkurzone i wyczyszczone w miejscu styku ze ścianką działową. Należy też zaznaczyć na podłodze i ścianie miejsce, w którym ma stanąć ścianka działowa.
Płyty gipsowo-kartonowe są proste i gładkie. Bardzo dobrze „znoszą” malowanie,można je dodtkowo wytłumiać lub ocieplać wełną mineralną
Następnie przystępujemy do wykonania rusztu stalowego. Profile rusztu należy przyciąć do wymaganych wymiarów (pamiętając o zaplanowaniu miejsca na drzwi). Kolejną czynnością jest mocowanie profili – wkręty rozstawiamy co około 60 cm. Równolegle do dolnego elementu przykręcamy profil sufitowy.
Pierwszy słupek (o wysokości równej odległości między sufitem a podłogą minus 1 cm) należy przykręcić do jednego z dwóch narożników i do profilu sufitowego.
Ustalamy miejsce na drzwi, wsuwając ościeżnicę w profil. Sprawdzamy, czy znajduje się ona idealnie w pionie, po czym przykręcamy ościeżnicę do rusztu wkrętami. Drugi słupek mocujemy wzdłuż boku ościeżnicy. Przykręcamy go do ościeżnicy oraz do górnych i dolnych elementów profilu. W celu wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji, przykręcamy dodatkowe słupki pomiędzy górną poprzeczką ościeżnicy a profilem sufitowym.
Między profile sufitu i podłogi wsuwamy słupki, rozstawiając je co 40 – 60 cm. Przed przykręceniem, oczywiście sprawdzamy czy znajdują się w pozycji pionowej.Następnie przeciągamy kable instalacji elektrycznej przez otwory w profilach i przystępujemy do montażu płyt gipsowych.
Płytę gipsową przycinamy do rozmiarów równych odległości między podłogą a sufitem minus 1 cm (aby umożliwić rozszerzanie się materiału pod wpływem wilgoci). Upewniamy się, czy krawędź płyty jest dokładnie dopasowana do profili rusztu (to ułatwi przykręcanie płyty).
Płytę przykręcamy, rozmieszczając wkręty co 30 cm (jeżeli płyty mają zaokrąglone brzegi, należy pozostawić między nimi szczelinę 5 mm). Pomiędzy elementy rusztu wkładamy materiał izolacyjny. Następnie montujemy płyty po drugiej stronie rusztu, pamiętając, by przesunąć je o połowę szerokości płyty i by pionowe połączenia płyt nad drzwiami nie wypadały w linii ościeżnicy.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.