Butyl – materiałem izolacyjnym i uszczelniającym

Butyl – materiałem izolacyjnym i uszczelniającym

Butyl to nieprzeciętny materiał wyróżniający się właściwościami, które sprawiają, iż wykorzystywany jest on w różnych dziedzinach. Zastosowanie znajduje głównie w nowoczesnym budownictwie, ale także w przemyśle motoryzacyjnym i AGD.

Właściwości butylu:

  • Elastyczność pozostaje przez wiele lat
  • Tłumiący hałas
  • Nietoksyczny
  • Paroszczelny oraz wodoszczelny
  • Odporny na pleśnie i grzyby
  • Przyczepny do różnorakich powierzchni

Zastosowanie:

Ze względu na właściwości jakie posiada wykorzystuje się go do produkcji taśm uszczelniających. Stanowią one połączenie butylu i aluminium, włókniny lub też folii polietylenowej – zależnie od przeznaczenia. Produkty tego rodzaju stosowane są m.in. do wykonywania elementów hydroizolacji, izolacji fasad aluminiowych, a nawet  montażu stolarki otworowej.

Taśmy zrobione z butylu pokrytego włókniną przydatne są głównie w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Używane są również do izolowania odpływów w kabinach prysznicowych. Przy ich pomocy uszczelnić można również naroża oraz miejsca styku ściany z podłogą, które pokrywane później są okładziną ceramiczną. Butyl to także alternatywa dla silikonu w łazienkach. Taśmy łazienkowe, dla których jest on komponentem – stosowanych do wykonywania fug cieszą się znacznie dłuższą wytrzymałością i trwałością aniżeli tradycyjny  silikon.

Reklama


Taśmy z włókniną na bazie butylu znajdują zastosowanie także w montażu okien oraz drzwi. Używane są jako izolacje paroszczelne do łączeń stolarki z murem. Produkty powstałe z połączenia aluminium i butylu wykorzystuje się jako uszczelnienie elementów kanalizacji, fasad lub nawet zimowych ogrodów.

W temacie izolacji dachów wstęgi butylowe i taśmy także przychodzą z pomocą, stanowiąc dopełnienie dla dachówek czy folii. Można je wykorzystać m.in. do mocowania folii, gdyż najważniejsza jest szczelność i zabezpieczenie dachu przed jakimikolwiek nieszczelnościami.

Produkty na bazie butylu coraz częściej zostają wykorzystywane w branży motoryzacyjnym, a także w AGD. Niejednokrotnie wyroby powstałe z połączenia aluminium i butylu oraz wstęgi butylowe stosowane są do wygłuszania i tłumienia wibracji. W samochodach znajdują się w drzwiach, nadkolach, bagażnikach i innych miejscach – tłumiąc dźwięki.

W dziedzinie wentylacji butyle wykorzystywane są do uszczelnienia kanałów wentylacyjnych oraz elementów systemu kanalizacji.

Produkty powstałe na bazie butylu zyskują coraz większą popularność. Bardzo dobre parametry oraz bezkonkurencyjna plastyczność spowodowały, iż  produkty te doceniają zarówno inwestorzy jak i wykonawcy. Wypiera on  stosowane dotychczas materiały izolacyjne, jak np. bitum.

foto: plustape.com

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2016-01-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.