Cegły licowe,czyli alternatywa dla popularnego klinkieru

Cegły licowe,czyli alternatywa dla popularnego klinkieru

Elewacja to bardzo ważny element każdego budynku. To właśnie ona dopełnia styl oraz wygląd domu, dzięki czemu istotny jest odpowiedni dobór kolorów oraz materiałów wykończeniowych. Na rynku można znaleźć wiele farb – również strukturalnych, które mają na celu wykończenie elewacji w oryginalny sposób. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły klinkierowej, którą najczęściej kładzie się w szerokim pasie w dolnej części ściany. Odpowiednie wykonanie pozwala na uzyskanie ciekawego efektu, który będzie ozdobą całego domu. Dzisiaj jednak o cegle licowej, która jest alternatywą dla popularnego klinkieru. Czy warto zastosować tą cegłę? Czym różnią się oba produkty?

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Czy cegła licowa jest alternatywą dla popularnego klinkieru?
 • Jak powstaje cegła licowa?
 • Czy warto zdecydować się na zakup cegły licowej?
 • Jakie są różnice i podobieństwa pomiędzy cegłą licową i klinkierową?
 • Czy warto na ścianie zastosować cegłę licową?

Cegły licowe, czyli alternatywa dla klinkieru

Cegły licowe, źródło: Pixabay

Cegła licowa i klinkierowa – jakie różnice i podobieństwa?

Oba produkty należą do grupy cegieł ceramicznych, wykonane są z mieszaniny gliny i piasku oraz wypalane w wysokich temperaturach. Jakie mają właściwości?

 • materiały te charakteryzują się wysoką wytrzymałością
 • są odporne na działanie czynników atmosferycznych.
 • oba typy cegieł są odporne na mróz, powstawanie grzybów, a nawet korozję chemiczno-biologiczną.
 • cegły te są estetyczne oraz zachowują pierwotny kształt przez długi czas.

Te właściwości sprawiają, że cegły te są idealne do wykończenia elewacji. Szczególnie, że odpowiednie wykonanie sprawia, że ściana nie wymaga częstej renowacji (w odróżnieniu od fasady tynkowej).

Różnice pomiędzy cegłą licową a klinkierową?

Reklama

Prześledźmy jakie są różnice pomiędzy cegłą klinkierową i licową. O ile jednak oba produkty zaliczamy do tej samej kategorii, to cegła klinkierowa charakteryzuje się mniejszą nasiąkliwością oraz większą wytrzymałością mechaniczną niż cegła licowa.

 1. Klinkier cechuje się maksymalną nasiąkliwością do 6%, kiedy cegła licowa może posiadać ten parametr w wysokości nawet 20%.
 2. Warto jednak zauważyć, że pomimo tego oba produkty posiadają klasę F2, czyli są mrozoodporne. Cegła licowa mimo to z reguły wytrzymuje mniej cykli zamrażania niż klinkier.
 3. Największą różnicą pomiędzy tymi materiałami jest jednak ich wygląd. Klinkier charakteryzuje się gładką powierzchnią, kiedy cegła licowa ma unikalną, chropowatą strukturę. Ciekawy design uzyskuje się poprzez ręczne formowanie.

Cegły licowe, czyli alternatywa dla klinkieru

Cegły licowe, źródło: Pixabay

Podsumowanie parametrów - cegła licowa a klinkierowa

Cegła klinkierowa jest:

 • gładka
 • zwykle ma jednolita barwę dla wszystkich wyprodukowanych w jednej serii
 • kolor jest uzależniony od złoża/rodzaju gliny
 • wypala się ją w temperaturze 1000 stopni Celsjusza
 • odporna na ucisk o parametrze co najmniej 30 MPa
 • nasiąkliwość cegły nie przekracza 6%
 • idealna na działanie nawet silnego mrozu
 • chętnie wykorzystywana w nowych budynkach o charakterze modernistycznym i minimalistycznym

Cegła licowa jest:

 • wytrzymałość tej cegły jest o połowę niższa od cegły klinkierowej
 • nasiąkliwość na poziomie nawet kilkunastu procent
 • chropowata struktura
 • wygląda na ręcznie formowaną
 • tańsza od klinkierowej
 • chętniej wykorzystywana przy renowacji starszych budynków
 • wykorzystuje się ją również w nowych budynkach wznoszonych w stylu vintage

Głównym czynnikiem decydującym o zakupie powinien być fakt, czy interesuje nas ciekawszy wygląd, czy jednak właściwości produktu. Warto mieć świadomość, że termin “klinkier” oznacza z języka holenderskiego “dzwonić”, co wiąże się z charakterystycznym dźwiękiem podczas uderzania cegieł o siebie! Specjaliści są w stanie na podstawie tego dźwięku oszacować twardość takich cegieł!

Jak powstaje cegła licowa?

Cegła licowa nazywana jest w Polsce licówką lub cegłą elewacyjną. Proces powstawania cegły licowej i cegły klinkierowej wpływa na ich właściwości mechaniczne i ogólny wygląd. Skład jednej i drugiej cegły też się różni. Warto mieć świadomość o tych różnicach oraz procesie technologicznym pomiędzy jednym a drugim wyrobem. Cegły licowe ręcznie formowane wykonuje się przy pomocy innych mieszanek gliny niż w przypadku cegły klinkierowej. W pierwszym przypadku wykorzystuje się z bardziej plastycznej masy (np.: z koryta rzeki) – klinkier wykonuje się z tłustej gliny z kopalni odkrywkowych. Dzięki temu oba produkty charakteryzują się całkowicie innym wyglądem oraz strukturą, pomimo takiej samej klasyfikacji. Do produkcji cegieł licowych wykorzystuje się również większą ilość piasku, co powoduje większą nasiąkliwość produktu. Nie tylko wykorzystane mieszanki mają wpływ na końcowy efekt, ale przede wszystkim sposób formowania. Cegły licowe nie są prasowane, tylko ręcznie produkowane w specjalnych formach i wypalane. Dzięki temu każda cegła jest inna i charakteryzuje się niepowtarzalnym wzorem. Z tego względu bardzo ważne jest, aby podczas zakupu upewnić się, że produkty pochodzą z jednej partii, ponieważ w innym przypadku różnice mogą być zbyt duże. Spowoduje to uzyskanie niesatysfakcjonującego efektu na elewacji.

Cegły licowe, czyli alternatywa dla klinkieru

Cegły licowe, źródło: Pixabay

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu cegły licowej?

Oprócz wspomnianej wyżej sprawy pochodzenia wszystkich kupowanych cegieł z jednej partii szczególnie trzeba się upewnić, że wszystkie elementy mają identyczny rozmiar, ponieważ na rynku można znaleźć wiele kolekcji, które charakteryzują się innymi wymiarami. Na rynku można znaleźć przede wszystkim cegły o wymiarach 238 x 88 x 48 lub 215 x 100 x 65 mm. Jednak producenci ceramiki starają się wprowadzać okresowo nowości na rynek – niedawno pojawiły się cegły 500 x 100 x 40 mm. Warto zwrócić na to uwagę podczas obliczania ilości cegieł na 1m2 elewacji. Ze względu na zmianę przepisów dotyczących norm technologicznych trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy cegła klinkierowa, którą chcemy zakupić spełnia wymagania normy PN-EN 771-1. Tylko certyfikowana cegła spełniająca normę ma niską nasiąkliwość, dużą wytrzymałość mechaniczną oraz wyjątkową odporność na surowe warunki atmosferyczne.

Cegły licowe, czyli alternatywa dla klinkieru

Cegły licowe, źródło: Pixabay

Cegły licowe i klinkierowe dostępne na rynku

Cegły licowe dostępne na rynku charakteryzuje spora różnorodność kolorów i wykończeń. Powoduje to, że są one chętnie stosowane na elewacjach ścian. Z cegły licowej można wznosić budynki, dekorować elewację na ścianach trójwarstwowych, konstruować ściany osłonowe i kominy. Wraz z cegłą klinkierową oferuje się klientom również specjalne impregnaty. Stosowane są one w celu obniżenia nasiąkliwości cegieł ręcznie formowanych. Impregnat może być rzadszy lub gęstszy - jak olej. Powierzchnia impregnowana zyskuje na tzw. hydrofobowości - cegły mają właściwości “odpychania cząsteczek wody” oraz są mniej podatne na osadzanie się na nich kurzu. Czasami można kupić również preparat, który nada cegle odpowiednie zabarwienie.

Cegły licowe, czyli alternatywa dla klinkieru

Cegły licowe, źródło: Pixabay

Cegła licowa – czy warto?

Na pewno warto zdecydować się na zakup cegły licowej, jeżeli zależy nam na unikalnej dekoracji elewacji. Pomimo gorszych właściwości technicznych materiału charakteryzuje się on niepowtarzalnym wzornictwem oraz ciekawą formą. Wiele osób na pewno będzie chciało postawić na taki unikalny styl. Oczywiście warto zdać sobie sprawę, że nie do każdego domu takie surowe wzornictwo będzie pasowało, więc trzeba dobrze przemyśleć cały wygląd budynku. Niemniej cegła licowa to bardzo dobry materiał, który jest często wykorzystywany do wykończenia elewacji.

Cegły licowe, czyli alternatywa dla klinkieru

Cegły licowe, źródło: Pixabay

Cegły licowe i klinkierowe są chętnie wykorzystywane jako element dekoracyjny budynków. Na elewacjach najczęściej stosowane są cegły zwane licówkami a także cegły klinkierowe. Wybór określonej cegły jest uzależniony tylko od naszych preferencji i zasobności portfela!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-02-24

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej