Własny dom to marzenie wielu rodzin. Mieszkanie u rodziny lub w ciasnym bloku sprawia, że coraz częściej myślimy właśnie o inwestycji we własny kącik. Podsumowując różne koszty zazwyczaj dochodzi się do wniosku, że budowa domu jest tańsza niż kupno gotowego budynku od dewelopera. Jest to również lepsza opcja niż zakup z rynku wtórnego, ponieważ nie mamy wtedy takich możliwości aranżacyjnych. Dom jest praktycznie na całe życie, więc warto dobrze się zastanowić.
Zakup ziemi
Budowa domu to jedna sprawa, ale budynek musi gdzieś stanąć. Z tego powodu poszukiwanie kawałka ziemi jest priorytetem. Nie jest to takie łatwe zadanie, jak wiele osób myśli – już na tym etapie powinniśmy mieć w głowie konkretną wizję naszego domu.
Przede wszystkim liczy się lokalizacja gruntu. Im dalej od centrum miasta tym ziemia jest zazwyczaj tańsza. Wiąże się to z faktem, że takie miejsca nie mają jeszcze zorganizowanej infrastruktury. Dostęp do wody, gazu, czy prądu wydaje się dla nas standardem, ale w niektórych miejscach nie ma jeszcze takich instalacji. Trzeba się więc koniecznie dowiedzieć przed zakupem, czy taka infrastruktura może tam powstać. Inaczej narażamy się na wspaniałe życie w nowoczesnym domu, ale pobierając wodę ze studni.
Warto również dowiedzieć się o warunkach glebowych. Czy ziemia jest twarda, sypka czy ma tendencje do osuwania? Sprzedający raczej nie będzie informował o takich niedogodnościach, więc warto popytać sąsiadów lub zrobić badania geotechniczne na własną rękę. Dzięki temu dowiemy się, czy gleba nie jest zbyt mokra i czy w ogóle dom będzie można postawić. Jest to również ważne w przypadku różnych instalacji energooszczędnych np.: gruntowego wymiennika ciepła, który nie może być montowany w przypadku zbyt podmokłego terenu.
Projekt domu
Jeżeli uważasz, że wystarczy kupić grunt i zacząć budowę to grubo się mylisz. Stawianie własnego domu to w większej części biurokracja. Przede wszystkim potrzebny jest projekt budowlany, który sam w sobie jest dużym kosztem. Należy spotkać się z projektantem, wyjaśnić swoją wizję, a on przeniesie ją na papier – wszystko zgodne z aktualnymi prawami budowlanymi. Takie indywidualne podejście jest dość drogie, ale mamy pewność, że nasz dom będzie idealny i zgodny z wizją. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie rozwiązania są możliwe i może się okazać, że nasz wymarzony bardzo spadzisty dach jest niewykonalny.
Tańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu – na stronach biur można znaleźć wiele różnych ”gotowców”, które wystarczy przejrzeć i wybrać odpowiedni. Wielu projektantów oferuje drobne przeróbki, które można uwzględnić w gotowym dokumencie. Jest to rozwiązanie bardzo kompromisowe i warte zastanowienia – projektów gotowych jest bardzo dużo, więc jest spora szansa, że znajdziemy pasujący. Dodatkowe poprawki sprawią, że nadamy całości unikalnego i osobistego charakteru – a całość będzie tańsza niż projekt indywidualny.
Biurokracja
Tutaj krótko – budowa domu to masa papierów do wypełnienia oraz terminów do przestrzegania. Z urzędnikami warto mieć dobre układy i nie robić problemów, aby nie przedłużać wydania dokumentów. Przede wszystkim potrzebna jest pozwolenie na budowę domu, a następnie wszystkie pomniejsze – uzgodnienie z sieciami dostępu i wykonania instalacji do mediów takich jak woda, energia elektryczna lub gaz.
Na tym etapie czeka nas bardzo dużo małych problemów – brakujące dokumenty, przeciągające się terminy oraz inne szczegóły.
Tak mniej więcej wyglądają istotne rzeczy, które trzeba załatwić przed budową domu. Oczywiście w zależności od przypadku – istotnych szczegółów może być więcej. Jednak trzeba wiedzieć, że budowa własnego domu to wielka przygoda, którą warto odbyć. Wszelkie przeciwności losu zostają wynagrodzone, kiedy tylko zamieszkacie we własnych czterech kątach.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.