Co robić, gdy beton z podmurówki ogrodzenia kruszy się i odpada?

Co robić, gdy beton z podmurówki ogrodzenia kruszy się i odpada?

Najlepiej byłoby zastąpić tradycyjny beton gotowymi prefabrykatami betonowymi. Na to jest już jednak oczywiście za późno. Jeśli już mamy kruszącą się betonową podmurówkę, zastanówmy się nad powodami jej pękania.

Podmurówki betonowe mogą się kruszyć gdy:
beton jest niskiej jakości;
podmurówka jest za wąska;
podmurówka jest źle wykonana (głębokość powyżej strefy gruntu).
We wszystkich tych przypadkach podmurówka będzie mało odporna na drgania, warunki atmosferyczne lub przemarzanie gruntu.

Pojawiające się ubytki w betonie można „załatać” specjalną zaprawą do naprawy konstrukcji betonowych. Wcześniej – oczywiście – należy naprawianą powierzchnię wyczyścić i zagruntować.

Z biegiem czasu może się jednak okazać, że jednorazowe uzupełnianie ubytków nie rozwiązuje problemu, bo beton był np. niskiej jakości i ciągle powstają w nim nowe pęknięcia. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się wykonanie podmurówki od nowa.

Jeśli podmurówka była wykonana źle (np. za płytko) warto jej naprawę powierzyć fachowcowi.


Ocena: 1.0

Data publikacji: 2010-06-21

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również