Co to jest ogrzewanie dynamiczne

Zwolennicy ogrzewania dynamicznego powołują się na argument, że jest to rodzaj ogrzewania szybko reagujący na ustawienia zadane przez domowników. Czym jest ogrzewanie dynamiczne? Czy jest ekonomiczne? Prześledzimy temat ze wskazaniem wad i zalet takiego rozwiązania grzewczego. Polecamy lekturę!

Piece akumulacyjne
Piece akumulacyjne, źródło: Pinterest

Ogrzewanie dynamiczne z wykorzystaniem pieców akumulacyjnych

W Polsce wymienia się piece statyczne i dynamiczne. Piece akumulacyjne należą do tzw. rodzaju ogrzewania dynamicznego. Piece akumulacyjne są urządzeniami, które mogą ogrzać cały dom będąc stałym elementem grzewczym lub jako dodatkowe źródło ogrzewania. Piece te różnią się od siebie sposobem oddawania ciepła, a co się z tym wiąże: obudową, mocą, sposobem sterowania.

Zastosowanie pieców akumulacyjnych
Zastosowanie pieców akumulacyjnych, źródło: Pinterest

Idea pieców akumulacyjnych

Piece akumulacyjne działają w ten sposób, że pobierają energię (ładują się) za pomocą prądu podczas trwania tzw. tańszej taryfy energetycznej, a oddają je przez pozostałe godziny w ciągu trwania doby. Co jeszcze można o nich powiedzieć?

 1. Nie pobierają energii w czasie, kiedy obowiązuje droższa taryfa.
 2. Takie urządzenie musi mieć specjalną konstrukcję. Metalowa obudowa mieści w sobie zamontowane na stałe grzałki elektryczne, a wokół nich umieszczone są specjalne elementy akumulujące ciepło. Mogą to być na przykład bloczki z magnezytu.
 3. Takie piece posiadają też specjalne elementy o dużej pojemności akumulacyjnej w postaci bloczków z wermikulitu.
 4. Piec musi posiadać wentylator (model pieca dynamicznego). Wentylator ma zapewnić cyrkulację powietrza przez wnętrze pieca. Ciepłe powietrze jest wywiewane, ale piec jest tak mądrze skonstruowany, że ciepłe powietrze miesza się z chłodniejszym, aby równomiernie emanować ciepłem, a nie tylko dmuchać gorącym powietrzem.
 5. Takiego pieca nie jesteś w stanie zamontować samodzielnie, gdyż zwykle elementy wnętrza pieca - akumulatory – montuje się po ustawieniu go w miejscu docelowym.
 6. Niektóre piece mają wymuszoną cyrkulację powietrza (modele statyczne).
 7. Piecyki akumulacyjne przypominają zwykłe grzejniki, ale są od nich znacznie szersze. Lżejsze modele o mniejszej mocy można montować na ścianach, a cięższe ustawia się na specjalnych nóżkach.
 8. Każdy piecyk ma trzy stopnie ładowania.
 9. Piec może posiadać też termostat umiejscowiony na obudowie lub na ścianie.
 10. Tańsze są piece o mniejszej mocy, droższe są piece z tzw. rozładowaniem droższym.
Reklama

Zastosowanie pieców akumulacyjnych
Zastosowanie pieców akumulacyjnych, źródło: Pinterest

Piece do ogrzewania dynamicznego…. jak grzejniki

Piece do ogrzewania dynamicznego to po prostu grzejniki o dużej sprawności. Grzejniki do ogrzewania dynamicznego też są tak nazywane właśnie ze względu na to, że mają dużą sprawność w każdej sytuacji i temperaturze! Można je włączyć nawet na kilka lub kilkanaście minut, aby uzyskać optymalna temperaturę. Później można je wyłączyć! System jest bardzo uniwersalny, grzać można praktycznie cały rok. W końcu nie zawsze późną wiosną czy w lecie jest ciepło. Grzejniki dynamiczne mogą być podłączone do pompy ciepła, kotła kondensacyjnego lub tradycyjnego kotła na paliwo stałe.

Piec akumulacyjny

Jest to piec, który z założenia ma być oszczędnym. Jego budowa umożliwia konwersję energii elektrycznej do cieplnej oraz magazynowanie i powolne oddawanie jej do otoczenia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które opłacają do operatora energii tzw. taryfę prądową. Piec uruchamia się nocą, gdy koszt energii jest tańszy. Wówczas następuje jego ładowanie, a gdy rano jest wyłączany, powoli zaczyna oddawać ciepło. Jednak piece akumulacyjne nie będą mogły być zamontowane w każdym domu. Ze względu na podpięcie go do sieci elektrycznej instalacja elektryczna w domu musi być idealna i odpowiednio dobrana/ oszacowana. Na etapie podpinania pieca do użytkowanego budynku warto dokonać przeglądu instalacji elektrycznej i zmodernizować istniejąca instalację. Najlepiej wyposażyć ją w dodatkowy obwód, który będzie przeznaczony tylko do zasilania pieca. Zwykle, kiedy montuje się piec akumulatorowy, to dokonuje się zmiany przejścia na naliczanie taryfowe z firmą dostarczającą energię. Niektórzy decydują się na połączenie pieca ze specjalnym taryfowym zegarem. Ogrzewanie będzie najtańszej, jeśli piec będzie działał w trakcie godzin naliczanych ze zniżką, najczęściej od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00.

Ogrzewanie dynamiczne
Ogrzewanie dynamiczne, źródło: Pinterest

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Piece akumulacyjne można podzielić ze względu na rodzaj budowy, na: piec statyczny i dynamiczny. Wyróżnia się też piec dynamiczny z tzw. promiennikiem.

 1. Piec statyczny przypomina piec szamotowy. Oddaje ciepło w sposób liniowy, aż do wystygnięcia. Nie można regulować temperatury podczas procesu oddawania ciepła. To ograniczenie technologiczne nie jest zbytnim atutem ze względu na to, że akumulowane ciepło będzie oddawane nawet wówczas, kiedy nie będzie takiej potrzeby. Niektóre piece posiadają specjalne pokrętła, które regulują dopływ energii do obwodu pieca.
 2. Drugim rodzajem pieca jest piec dynamiczny, który jest bardziej skomplikowanym urządzeniem. Posiada elementy elektroniczne, pozwalające na sterowanie nim, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Regulacji poddany jest tzw. układ nadmuchu, który odpowiada za oddanie dokładnie określonej ilości ciepła. Piec można zaprogramować na działanie w określonych godzinach. W piecach tego typu są także specjalne sterowniki do ładowania wkładu. Jest to rozwiązanie praktyczne, które umożliwia nam decydować o tym ile pobrać mocy, aby wytworzyć energię do ogrzania w danej porze roku. Piece ogrzewające z wykorzystaniem akumulacji nazywane są piecami, które charakteryzuje spora oszczędność energii.
 3. Trzecim rodzajem pieca jest piec dynamiczny z tzw. promiennikiem. Jest on uruchamiany pod koniec rozładowywania się pieca w momencie, kiedy moc grzewcza jest niewielka. Jest to element, który po oddaniu ciepła przez piec jest gwarantem podtrzymania minimum komfortu cieplnego w pomieszczeniu.

Ogrzewacze statyczne a ogrzewanie dynamiczne

Na rynku można kupić piece z tzw. statycznym rozładowaniem. Są proste w budowie i łatwiejsze w instalacji od pieców dynamicznych. Te modele, które określane są jako powierzchniowo-kanałowe mają specyficzny rodzaj oddawania ciepła. Odbywa się to przez izolację, obudowę i kanały. Na dole znajduje się wlot zimnego powietrza , a wlot ciepłego jest umiejscowiony na górze. Sposób działania takiego modelu pieca odbywa się na zasadzie konwekcji. Powietrze wchodzi dołem, pobiera ciepło od nagrzanego elementu i potem oddaje je otoczeniu. Wloty i wyloty mogą mieć specjalne przesłony do ręcznej regulacji. Można nimi sterować w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniach. Bardziej zaawansowane modela mają możliwość sterowania automatycznego. Tymi piecami nie da się sterować w zależności od temperatury otoczenia , dlatego zaleca się, aby montować je w pomieszczeniach, w których zależy nam na stałej temperaturze w ciągu całej doby. Warto pamiętać, że piecyki statyczne nie oddają ciepła równomiernie. Najintensywniej oddają je tuż po zakończeniu ładowania.

Piece dynamiczne działają w inny sposób…..

Piece dynamiczne posiadają kanał powietrzny, ale obieg w nim jest wymuszany poprzez wewnętrzny wentylator. Da się go regulować i można dzięki temu osiągać oczekiwaną temperaturę powietrza. Wlot i wylot znajdują się na dole pieca. Urządzenia dynamiczne lepiej utrzymują stałą temperaturę powietrza.

Piece dynamiczne
Piece dynamiczne, źródło: Pinterest

Zanim się zdecydujesz - koniecznie sprawdź

Zanim zdecydujesz się na rozwiązanie dot. ogrzewania akumulacyjnego, koniecznie sprawdź:

 • jaką piec posiada moc akumulacyjnego kW.
 • przelicz moc pieca do ogrzewanej powierzchni. Obliczając powierzchnię grzewczą do mocy akumulacyjnej pieca stosuje się przelicznik „x 2.2”.
 • zwróć uwagę lub zapytaj eksperta na tzw. “sprawność pieca”.

Plusy i minusy posiadania ogrzewania akumulacyjnego

Zaletami ogrzewania z wykorzystaniem piecyków dynamicznych są niewątpliwie:

 • niski koszt eksploatacji
 • niskie koszty ogrzewania
 • prostota w konstrukcji pieca. Czego efektem jest mała usterkowość, a w przypadku jakiejkolwiek awarii niski koszt wymiany ewentualnie zużytej części.
 • cicha praca
 • wysoki komfort cieplny. Natychmiastowy efekt ciepła.
 • praktycznie bezobsługowe urządzenie
 • brak konieczności posiadania kotłowni lub pomieszczenia gospodarczego
 • oszczędność środowiska, ponieważ piece te nie generują żadnych spalin ani toksyn

Wady tego rozwiązania technologicznego:

 • duży rozmiar pieca i jego waga
 • piece dużej mocy wymagają jednak odrębnego pomieszczenia, a grzejniki, których zadaniem ma być ciągłe ogrzewanie sporej powierzchni raczej nie będą mogły być zamontowane na ścianach.
 • koszty nowej instalacji elektrycznej lub jej modernizacji przed przystąpieniem do zakupu pieca
 • długi czas nagrzewania i akumulowania. Energia musi zasilić obudowę pieca oraz znajdujący się wewnątrz niego wkład akumulacyjny. Szybkość nagrzewania uzależniona jest od jego mocy, stąd szczególna uwaga musi być przed zakupem pieca na dobre wyliczenie mocy cieplnej.
 • cena pieców jest znacznie wyższa niż w przypadku standardowego rozwiązania grzewczego – kotła na paliwo stałe. Wynika to z konstrukcji pieca

Wady i zalety pieców dynamicznych, źródło: Pinterest

Piece akumulacyjne są doskonałym rozwiązaniem dla osób pragnących ogrzewać swój dom prądem. Jest to idealne rozwiązanie dla niezbyt dużych powierzchniowo domów, w których wyodrębnienie miejsca na kotłownię graniczy z cudem. Piece są praktycznie bezobsługowe, co powoduje, że coraz chętniej rozważa się ich zakup. Piecyki akumulacyjne są alternatywą dla znanych od wielu lat grzejników elektrycznych. Warto pamiętać, że oszczędzać będziemy na ogrzewaniu tylko wtedy, gdy dla naszego gospodarstwa domowego zamówimy u operatora specjalną taryfę nocną i weekendową. Taryfa taka jest tańsza o ok. 30% od taryfy zwykłej. Jeśli zastanawiasz się nad możliwościa montażu ogrzewania dynamicznego, bądź dogrzewania swojego gospodarstwa domowego, to powinieneś dopytać u różnych producentów o cechy oferowanych przez nich modeli piecyków!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-12-04

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej