Co z placem wokół domu po budowie?

Co z placem wokół domu po budowie?

Jakie są wymogi formalne związane z prowadzeniem budowy? Co jako inwestorzy mamy obowiązek zrobić na placu budowy już po zakończeniu prac budowlanych? Jeśli jesteś na etapie kończenia budowy domu warto przeczytać i dowiedzieć się o co chodzi z tym placem budowy?! Dlaczego? Bo dobre przygotowanie placu budowy znacząco wpływa na późniejsze zagospodarowanie ogrodu. W tym artykule znajdziecie wskazówki co zrobić, aby po zakończeniu prac budowlanych mieć mniej pracy i wydać mniej pieniędzy na założenie pięknego przydomowego ogródka. A TUTAJ konkretne porady “Jak zrobić piękny ogród na terenie po budowie”. Czytajcie!

Plac budowy
Plac budowy, źródło: Pixabay

Kilka informacji na początek

Posiadanie działki budowlanej wraz z zatwierdzonym projektem oraz szeregiem zgód nie uprawnia nas jeszcze do rozpoczęcia budowy domu. Warto i o tym pamiętać. Istnieje zapis w ustawie dot. zasad organizacji placu budowy. Zapis ten odnosi się do zapewnienia bezpieczeństwa podczas prowadzonych prac. Szczegółowo mówi o tym Kodeks pracy oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dz.U. z 2003r. nr 47, poz. 401 oraz Dz.U. z 2003r. nr 120, poz. 1126). Z zapisów wynika, że budowa musi być ogrodzona na min. 1,5 m. powinna mieć tabliczkę z napisem „Teren budowy - nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Inwestor przed rozpoczęciem prac może za pomocą protokołu powierzyć na czas budowy plac kierownikowi lub wykonawcy. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim lub inne szkody powstałe na terenie placu budowy ponosi wówczas wykonawca lub kierownik budowy, aż do zakończenia budowy. Obszerny artykuł na temat bezpieczeństwa na budowie znajdziesz TUTAJ.

Budowa
Budowa, źródło: Pixabay

Logistyka przede wszystkim!

Logistyka podczas budowy domu jest niezwykle ważna. I chodzi nie tylko o plan prac budowlanych, ale także o to, aby znaleźć odpowiednie miejsca dla materiałów budowlanych, sprzętu potrzebnego podczas kolejnych etapów prac czy zaplecza dla ekip wykonawczych. Dlatego warto mieć na uwadze to, żeby wszelkie działania związane z budową nie przeistoczyły naszej działki w jakiś Armagedon. Jeśli mamy dość dużą działkę, to można wydzielić teren na którym będą: miejsce do gromadzenia materiałów, sprzętu, czy zaplecze dla ekip prowadzących budowę. Dlatego warto już podczas prowadzenia prac mieć na uwadze, aby mniej więcej zaplanować jak może wyglądać nasz ogród po zakończeniu budowy. Pozwoli to na realne obniżenie kosztów zagospodarowania działki po wprowadzeniu się do nowego domu.

Reklama

Wykorzystanie placu po budowie
Wykorzystanie placu po budowie, źródło: Pixabay

Plac budowy podczas prac

Porządek na terenie prac wynika z obowiązujących przepisów, jednak podczas prowadzenia prac powinno się też przestrzegać tzw. dobrych praktyk o utrzymaniu czystości. Według przepisów zachowanie porządku na budowie spoczywa na kierowniku, ale nie wszystko jest uregulowane prawem i inwestor powinien o tym wiedzieć! Szczegółowo określa to Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Utrzymanie czystości na placu budowy
Utrzymanie czystości na placu budowy, źródło: Pixabay

Śmieci na placu budowy

Obowiązkowo podczas budowy domu na placu budowy trzeba wyznaczyć miejsce składowania odpadów i śmieci. Trzeba, aby to miejsce było odpowiednio zabezpieczone przed np. rozwiewaniem śmieci przez wiatr. Po zakończeniu budowy miejsce to powinniśmy uprzątnąć a śmieci przełożyć do kontenera i wywieźć na składowisko odpadów. Należy pamiętać, że powzięte decyzje przed rozpoczęciem prac mogą mieć realny wpływ na późniejsze koszty z zagospodarowaniem terenu wokół domu po jego wybudowaniu.

Składowanie materiałów na placu budowy

Czasami nie jest to konieczne z uwagi na doskonałą logistykę prowadzenia prac budowlanych. Przy sprawnej organizacji dostaw potrzebnych materiałów nie trzeba przygotowywać powierzchni do ich składowania. Ale może wystąpić taka sytuacja, że miejsce takie okaże się niezbędne. Miejsca nie bezpośrednio na ziemi wymagają elementy prefabrykowane, inne materiały jak piasek czy żwir można składować na miejscu pozbawionym roślinności w okolicy miejsca, gdzie będzie stała betoniarka. Niektóre materiały powinny być przechowywane pod zadaszeniem.

Składowanie materiałów na budowie
Składowanie materiałów na budowie, źródło: Pixabay

Ziemia z wykopów

Warto zastanowić się:

 • czy ziemię z powstałych wykopów (jeśli takie będą podczas budowy) warto jest wywozić. Może lepiej na przykład zdecydować, aby zlokalizować ziemię, aby móc w przyszłości na przykład zniwelować nierówności terenu po zakończeniu prac.
 • co z koparką na budowie, jeśli marzysz o oczku wodnym? Można też rozważyć czy mając podczas trwania prac budowlanych odpowiedni sprzęt na działce nie wykonać od razu wykopu pod oczko.
 • co z gruzem? Niektórzy przewidują, że gruz można wykorzystać później pod jakąś określoną nawierzchnią ogrodu na określonej powierzchni, na której ma powstać w przyszłości na przykład altana lub taras.

Ziemia na placu budowy
Ziemia na placu budowy, źródło: Pixabay

Rośliny na placu budowy

Jeśli na Twojej działce są jakieś rośliny, drzewa lub krzewy może uda się zadbać, aby przetrwały ten trudny dla nich czas. Szczególnie korzenie drzew mogą być narażone na zniszczenie.

Żyzna ziemia przyda się później

Praktycy wskazują, że można z powierzchni, na której stanie dom zdjąć żyzną ziemię, by po zakończeniu prac rozłożyć ją w ogrodzie w miejscach, w których mają zostać zasadzone jakieś rośliny. Ta żyzna warstwa ziemi nazywana jest humusem. Przechowuje się ja w tzw. pryzmach 1,5 m wysokości na 3 m szerokości. Nie powinna być składowana na większej powierzchni, gdyż wówczas nie dochodzi do ziemi powietrze. Giną wtedy pożyteczne mikroorganizmy i ziemia jałowieje. Inną sprawą jest przechowywanie tzw. podglebia, czyli tzw. „nieurodzajnego, martwego podłoża”, które jest wydobywane podczas wykopów. Podglebie nie jest dobre do tego, aby na nim uprawiać rośliny Kategorycznie nie powinno się go rozprowadzać po powierzchni ogrodu po zakończeniu prac. Może przydać się jedynie do zniwelowania spadów na działce lub do stworzenia skarpy, jeśli taką chcemy mieć w ogrodzie.

Żyzna gleba
Żyzna gleba, źródło: Pixabay

Chwasty

Podczas prowadzenia inwestycji warto pamiętać o tym, że na terenach działki nie powinniśmy dopuścić do zachwaszczenia. Trzeba więc kosić chwasty zanim zawiążą się nasiona. Powinno się teren działki przekopywać. Są jednak rośliny, które trudno nam będzie wyplenić nawet jeśli postępujemy w wyżej opisany sposób. Jest nim z pewnością perz. Ogrodnicy radzą, aby na terenie nie objęte budową, czy składowaniem materiałów siać rośliny takie, jak łubin czy peluszka. Nawożą one ziemię i zmniejszają zachwaszczenie podłoża uniemożliwiając chwastom kiełkowanie.

Plac budowy po budowie krok po kroku

Jakie czynności będziesz musiał wykonać na placu budowy po zakończeniu prac budowlanych?

 1. Po zakończeniu budowy pierwsza rzeczą, która należy się zająć, to uprzątnąć teren wokół nowo powstałego domu. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia – resztki cegieł, styropianu, folie, gruz, piasek, szkło, liście, czy inne materiały.
 2. Po zakończeniu budowy rzadko się zdarza, żeby plac budowy był idealnie wyrównany. Należy więc wyrównać teren pod mający powstać ogród wokół domu.
 3. Koniecznie trzeba zadbać o roślinność, która mogła ucierpieć podczas prowadzenia prac budowlanych. Należy też dokładnie oczyścić teren z niepotrzebnych chwastów, krzewów, gałęzi czy liści.
 4. Warto też wytyczyć ścieżki ogrodowe oraz place, na których stanie mała architektura, czy grill ogrodowy.
 5. Jeśli masz pomysł na to, jak ma wyglądać Twój ogród, to na tym etapie warto zastanowić się nad wykonaniem ewentualnej infrastruktury ogrodu (oświetlenie, nawodnienie, rozprowadzenie prądu).
 6. Można też rozplanować i zająć się wykonaniem tzw. małej architektury (pergola, altana, grill, oczko wodne).
 7. Później powinieneś zająć się przygotowaniem podłoża pod rośliny, które chcesz zasadzić na swojej działce. Jeśli ziemia jest zwapniona, co po budowie jest częsty zjawiskiem trzeba zadbać o prawidłowe pH ziemi.
 8. Jeśli ziemia po budowie jest zbita i zanadto utwardzona warto przekopać wierzchnią warstwę na wysokość ok. 20 cm. i ponawozić.
 9. Po tych wszystkich czynnościach możesz zająć się trawnikiem oraz zacząć nasadzać drzewka i krzewy oraz ulubione kwiaty.

Plac po budowie
Plac po budowie, źródło: Pixabay

Często działka po budowie wygląda jak pobojowisko. Jeśli marzysz o ogrodzie idealnym, w którym będziesz odpoczywać, relaksować się i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, warto od razu na etapie prowadzenia prac chronić teren swojej działki. Warto myśleć o ogrodzie już na etapie powstawania domu. I to nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim ze względu na późniejszy czas, który będziemy musieli poświęcić, aby teren wokół nowo wybudowanego domu doprowadzić do porządku i móc cieszyć się wymarzoną inwestycją!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-03-08

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej